9 sposobów na tanie bilety lotnicze
Magdalena Parys

Podróż za grosze. Wolność, nieskrepowana grubością portfela i limitem kilometrów. Któż o tym nie marzy? Oto poradnik, jak za niewielkie pieniądze zwiedzać świat

Zasada 1. Unikaj podróżowania w sezonie!

Najdroższe bilety są w okresie:

  • wakacji (czerwiecsierpień),
  • długich weekendów,
  • świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Zasada 2. Kupuj poza sezonem!

W mniej popularnych okresach, bilety lotnicze zdobędziemy po znacznie niższych cenach. Jeżeli tylko to możliwe, warto latać:

  • jesienią (październiklistopad),
  • wiosną (lutykwiecień),
  • w środku tygodnia.

Przy wyborze celu podróży warto też spojrzeć na dokładny dzień naszego wyjazdu. Najtaniej jest, kiedy wyruszymy we wtorek, środę lub sobotę. Znacznie drożej, kiedy jest to czwartek, piątek albo sobotni wieczór. Taka jest matematyka linii lotniczych.

Zasada 3. Określ kierunek podróży

Najtańsze wyjazdy są do państw tzw. pracowniczych, czyli do Norwegii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii czy Belgii. Bilety do tych krajów zaczynają się już od 29 PLN. Nieco więcej zapłacimy, wybierając kierunek południowy. Przeloty do Hiszpanii i Portugalii kosztują 200/300 złotych w jedną stronę. Dla osób niezdecydowanych lub niemających sprecyzowanych wymagań, co do miejsca pobytu, polecamy wybrać pierwszą opcję, czyli kierunek Północ.

Ważne: lotów szukaj bezpośrednio na stronach tanich linii lotniczych, typu Ryanair, Wizzair, czy EasyJet. 

Zasada 4. Kupuj dziś, bo jutro bilet podrożeje

Biletów po okazyjnych cenach zaczynamy szukać na 1–3 miesiące przed planowaną podróżą u tanich przewoźników, a u tradycyjnych – na 3–6 miesięcy wcześniej

Ważne: im dalej lecimy, tym szukamy wcześniej. Ameryki Południowej możemy wypatrywać nawet rok wcześniej. Pewności, co do kosztów przelotów nigdy nie ma. Na tym właśnie polega urok polowania na tanie bilety lotnicze.

Zasada 5. O odpowiedniej porze zasiądź przed komputerem

Bilety lotnicze przeważnie najdroższe są, kiedy kupuje się je w weekendy. Powód jest prosty: wtedy najwięcej osób ma wolne i czas na planowanie podróży. Najtaniej jest we wtorek i w środę.

Nie małe znaczenie mają również godziny rezerwacji biletów. Najlepiej kupować bilety w godzinach do południowych (gdy jesteśmy w pracy) lub nocno-porannych. Wtedy po prostu mniej osób spędza czas, „surfując” po Internecie.

Ważne: Jeśli widzisz interesującą cię promocję na stronie internetowej, rezerwuj od razu. Informacje o promocjach rozchodzą się lotem błyskawicy. Kto pierwszy ten lepszy.

Zasada 6. Zapisz się do newsletterów

Będziesz wówczas na bieżąco ze wszystkimi promocjami, które są w ofercie danego przewoźnika. Warto również korzystać z różnego rodzaju stron, forów, blogów na temat taniego latania lub podróżowania. Jak na przykład  mleczne-podroze.pl tanie-loty.com.pl loter.pl czy  forum-lotnicze.pl/loty. Znajdziesz tam sporo przydatnych informacji z pierwszej ręki.

Zasada 7. Docelowo wybieraj lotniska peryferyjne

Większość podróży z niskokosztowymi przewoźnikami zaczyna się lub kończy na lotniskach peryferyjnych – oddalonych średnio o 80/90 km. Przykładowo port lotniczy Stansted znajduje się 60 km od Londynu, z Beauvais  do Paryża jest 85 km, z Torp do Oslo – 120 km, a z Hahn do Frankfurtu – 130 km). Transport z lotniska kosztuje w granicach 20–30 EUR, co nie znaczy, że podróż stanie się droga. Jeżeli bilety do Skandynawii można kupić nawet za 50 złotych w dwie strony, to podróż z droższym dojazdem z lotniska i z powrotem wciąż jest opłacalna. 

Zasada 8. Porównuj tanie z tradycyjnymi

Nie bój się tradycyjnych linii lotniczych (LOT, Lufthansa, Norwegian, British Airways, itp.), które coraz chętniej obniżają ceny biletów. Mechanizm jest prosty, zgodny z zasadą 4. Pierwsze kilka biletów oferowanych jest w najniższych cenach. Dostępne są one na kilka miesięcy przed planowaną datą wylotu. W miarę sprzedaży biletów w systemie rezerwacyjnym pojawiają się droższe przeloty. Gdy miejsc w samolocie jest wciąż wystarczająco dużo, przewoźnicy wprowadzają specjalne oferty promocyjne. Polski Linie Lotnicze LOT mają na przykład dwie promocyjne oferty First Minute i „Szalone środy”. 

Zasada 9. Łącz loty!

Lecimy Ryanairem z Krakowa, a wracamy Wizzairem do Warszawy. Loty składane opłacają się, gdy planujemy krótki wypad na 3–4 dni i nie chcemy być na miejscu późno w nocy, a z powrotem zrywać się wcześnie rano. Tani przewoźnicy latają w godzinach 6.00–23.00, z czego godziny graniczne bardzo często można spotkać w oferowanych przelotach. Manewrowanie pomiędzy różnymi przewoźnikami i lotniskami pozwala lepiej dopasować godziny podróży do naszych potrzeb. 

Jest również opcja lotu z przesiadką– czyli świadomie wybieramy lot ze śródlądowaniem, a co za tym idzie, akceptujemy dłuższy łączny czas podróży. Takie podróże są niezwykle atrakcyjne cenowo. Opłacalne przy dalekich wyjazdach, np. do Australii lub Japonii. Trzeba mieć jednak  na uwadze, że z różnych przyczyn możemy utknąć w bliżej nieokreślonym miejscu. Bezpieczniej jest zatem wybierać większe odstępy czasowe między kolejnymi lotami. Podróżując, etapami, z państwa do państwa, z lotniska na lotnisko, mamy więcej możliwości wyjazdów, już nie tylko Europa jest w zasięgu ręki. 

Znalezienie taniego biletu lotniczego nie jest proste. Wymaga czasu, cierpliwości, refleksu i szczęścia, ale warto! Dzięki tanim biletom możemy zwiedzać nawet te bardzo odległe miejsca lub za zaoszczędzone środki pozwolić sobie na więcej atrakcji już podczas wyjazdu. Pozostaje nam więc życzyć udanych lotniczych łowów.

***
Fotografia otwarciowa: © by Picture-Factory, Fotolia, dodatkowa ilustracja: © by HappyAlex, Fotolia