Aplikacje przydatne w podróży
Magdalena Parys

Dają Ci tańsze rozmowy z bliskimi, pomagają wybrać hotel i atrakcje turystyczne, chronią przed kradzieżą oraz niebezpieczeństwem – spójrz z jakich aplikacji warto korzystać podczas wyjazdu.

Tanie podróżowanie

BLABLACAR to najpopularniejsza w Polsce aplikacja, dzięki której za parę złotych możesz dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Przydaje się zarówno kierowcom (jeśli nie lubisz podróżować sama albo chcesz, by zwrócił Ci się koszt benzyny), jak i pasażerom (zabranie się z kimś samochodem często jest szybsze, ciekawsze i tańsze niż pociągiem czy autobusem).

Działa następująco: wybierasz docelowe miejsce, datę podróży oraz kierowcę, który oferuje przejazd na Twojej trasie. Z osobą podwożącą dogadujesz szczegóły przejazdu – godzina, miejsce zbiórki oraz koszt. Nie masz się czego obawiać. Podróżowanie z BlaBlaCar jest bezpieczne. Serwis podaje, że ma 20 milionów użytkowników i skuteczny sposób weryfikowania prawdziwości danych osobowych oferujących podwózkę.

Działa na systemach: Android oraz iOS.

Ile to kosztuje?

Z pewnością, jeśli podróżujesz, przyda Ci się przelicznik walut, taki jak XE CURRENCY. W bazie aplikacji jest większość  walut świata – ponad 180. W ciągu kilku sekund sprawdzisz ile PLN trzeba zapłacić za 20 USD, a na wykresie zobaczysz, jak zmienia się cena danej waluty – kursy walut są bowiem aktualizowane na bieżąco.

Program cieszy się sporą popularnością. Na stronie internetowej można przeczytać, że XE Currency pobrało już ponad 25 miliony razy.

Do pobrania dla posiadaczy: Andoida, iOS oraz Windows Phone’a.

Warto rozmawiać

Lokalni mieszkańcy doceniają, gdy staramy się mówić w ich języku, szczególnie, gdy jest to język „egzotyczny”, mało popularny, jak np. koreański. Pomocna może się okazać aplikacja dostępna na Androida – Wielojęzyczny słownik polski, która działa także offline. Zawiera tłumaczenia polskich słów na kilkadziesiąt innych języków i na odwrót, a w kilku językach – angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim – umożliwia odtworzenie wymowy wybranego słowa.

Gdzie najfajniej?

Trudno wyobrazić sobie planowanie urlopu albo poruszanie się po nowym miejscu bez TripAdvisor. Jest to przewodnik tworzony przez samych turystów – dzięki 225 milionom recenzji i opinii podróżników z całego świata, poznasz autentyczne informacje o hotelu, w którym chcesz się zatrzymać, a także dowiesz się, gdzie najlepiej i najsmaczniej (albo najtaniej) zjeść, jakie miejsca odwiedzić oraz z jakich atrakcji skorzystać.

Z aplikacji TripAdvisor możesz korzystać  na Androidzie, iOS i Windows Phonie oraz także, gdy nie masz dostępu do Internetu.

Nielimitowane rozmowy

Jesteś daleko, a potrzebujesz od czasu do czasu skontaktować się z rodziną i znajomymi? Aplikacja Whatsapp Messenger pozwala komunikować się za darmo – rozmawiać, pisać, wysyłać zdjęcia i nagrania, brać udział w czacie.  Co najważniejsze, jesteś zawsze zalogowany(a), więc nie przegapisz żadnej wiadomości.

Whatsapp Messenger jest dostępny w formie aplikacji na Androida, iOS i Windows Phone.

Na pomoc!

Aplikacja Ratunek umożliwia szybkie wezwanie pomocy w polskich górach lub nad wodą. Gdy Ty lub ktoś z twoich bliskich potrzebuje pomocy albo jesteście świadkami tragedii, należy włączyć aplikację, a następnie trzy razy kliknąć przycisk wezwania pomocy. Za trzecim razem następuje automatyczne połączenie z numerem alarmowym, na który z kolei przesyłana jest wiadomość z lokalizacją osoby dzwoniącej.  Tym sposobem, zaoszczędzasz czas niezbędny przy ratowaniu życia.

Obecnie aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Android. Niebawem będzie również do pobrania w  iOS i Windows Phone.

Ciąg dalszy nastąpi

Dzięki aplikacji Pocket możesz z w każdej chwili, nawet nie będąc online, przeglądać treści z portali internetowych oraz z innych aplikacji. Jak to możliwe? Pocket pozwala zapisywać wszystkie Twoje działania w sieci, by powrócić do nich później. Dróg zapisywania jest kilka:

1.       Zapisywanie za pomocą poczty e-mail — prześlij link na adres add@getpocket.com , zostanie ono zapisane na liście.

2.       Zapisywanie za pomocą funkcji kopiuj-wklej — skopiuj link  i otwórz aplikację Pocket. Na dole ekranu zostanie wyświetlony zielony pasek. Wybierz przycisk „Dodaj”, aby zapisać skopiowane łącze.

3.       Zapisywanie za pomocą bookmarklet aplikacji Pocket — bookmarklet to specjalna zakładka, za pomocą której można zapisywać i otwierać witryny internetowe w aplikacji Pocket. Aby zainstalować bookmarklet w mobilnej przeglądarce Safari, otwórz menu aplikacji Pocket, wybierz opcje „Pomoc”, „Jak zapisywać”, a następnie – „Instaluj” i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Aplikacja dostępna na Androidzie i iOS.

Transport miejski w obcym mieście

Jakdojade to podstawowa pozycja, gdy podróżujesz polską komunikacją miejską. Dzięki aplikacji uzyskasz szybki i wygodny dostęp do: najdokładniejszej wyszukiwarki połączeń transportem publicznym, aktualnych rozkładów jazdy i osobistej nawigacji GPS dla komunikacji miejskiej. Aplikacja obsługuje następujące miasta: Białystok, Bydgoszcz, Katowice (GOP), Grudziądz, Kraków, Łódź, Lublin, Olsztyn, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław.

Słońce czy deszcz?

Aplikacja The Weather Channel dostarczy Ci precyzyjnie dopasowanych do Twojej lokalizacji prognoz, map radarowych, opisów warunków atmosferycznych. Możesz sprawdzić prognozę godzinową, 36-godzinną, 10-dniową i weekendową z wartościami temperatur wyrażonymi w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita. Oprócz temperatury poznasz wilgotność powietrza, kiedy wschodzi i zachodzi słońce, jaka jest prędkość wiatru, wskaźnik promieniowania UV oraz ciśnienie barometryczne.

Do pobrania na smartfony z system Android, iOS i Windows Phone.

Zagubiony paszport

Aplikacja iPolak to kolejny niezbędnik w podróży. Agreguje ona informacje o wszystkich ambasadach. Dzięki temu, gdy będziesz potrzebował pomocy ambasady, bo np. zostanie Ci skradziony paszport, bez problemu trafisz pod odpowiedni adres polskiej placówki dyplomatycznej. Oprócz tego w aplikacji znajdziesz informacje  o obowiązujących wizach, przepisach celnych, ostrzeżeniach dla podróżnych, komunikatach MSZ, czyli wszystko, co należy wiedzieć przed przekroczeniem granicy danego państwa.

Aplikacja obsługiwana jest przez Androida, iOS i Windows Phone’a.

 

***
Fotografia otwarciowa: © Syda Productions/Fotolia, dodatkowa ilustracja: © Antonioguillem/Fotolia