Bezpieczeństwo w sieci. Co internauta wiedzieć powinien?
Magdalena Parys

Wraz ze wzrostem popularności Internetu wzrasta liczba zagrożeń – kradzież danych, wyłudzenia pieniędzy, zawirusowane komputery. Jak się więc bronić przed niebezpieczeństwami w sieci i jednocześnie nie zwariować, i dalej kupować online?

1. Aktualizuj system operacyjny komputera (najlepiej automatycznie). Firmy tj. wydają specjalne aktualizacje zabezpieczeń, które pomagają chronić komputer. W ramach aktualizacji system instaluje łatki na luki w zabezpieczeniach, dzięki czemu chroni Twój komputer przed atakami cyberprzestępców, gotowych wykorzystać niezabezpieczone „wejście”.

2. Zainstaluj program antywirusowy i uaktualniaj go. Do wyboru masz sporo dobrych i darmowych programów antywirusowych, jak na przykład: avast! Free AntivirusComodo AntiVirusPanda Free Antivirus. Aby programy antywirusowe skutecznie chroniły Twój sprzęt przed nowymi wirusami, muszą być regularnie aktualizowane. Większość programów antywirusowych jest tak zaprojektowana, że aktualizuje się automatycznie, ale każdy program można również zaktualizować ręcznie.

3. Włącz Firewalla (zapora ogniowa) i nie zmieniaj bez potrzeby jego ustawień. Wewnętrzna zapora systemu Windows wystarcza do ochrony komputera przed atakami z zewnątrz. Ale nic nie stoi na przeszkodzie zainstalowania dodatkowego programu filtrującego ruch pomiędzy komputerem a siecią, blokującego niepożądane połączenia oraz chroniącego komputer przed zainfekowaniem. Dobrym uzupełnieniem zapory systemowej jest właśnie Firewall. 

4. Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców i podejrzanych załączników.  Wiele wirusów jest dołączanych do wiadomości e-mail. Rozprzestrzeniają się one natychmiast po otwarciu załącznika. Najlepiej jest nie otwierać żadnego załącznika, o ile nie jest on oczekiwany, a samą wiadomość skasować. Niestety takie maile wyglądają bardzo wiarygodnie.

5. Zainstaluj Adblocka, czyli program do blokowania reklam w wyszukiwarkach internetowych. Spokojnie oglądasz produkty i robisz zakupy. Wirus może być ukryty w nawet niepozornym obrazku.

6. Używaj haseł trudnych do odszyfrowania. Najlepiej stwórz kombinację dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, np. „eCommerce_2015”. Szeregi kolejnych cyfr, imię i nazwisko lub wyrazy pisane wyłącznie z małych lub wielkich liter, odpadają. Ale nawet najbardziej skomplikowane hasła nie uchronią Twoich danych wtedy, gdy po prostu je komuś zdradzisz. 

7. Nigdy nie wysyłaj poufnych danych (loginów, haseł) drogą mailową. Dane przesyłane drogą elektroniczną mogą łatwo wpaść w niepowołane ręce. Wystarczy, że źle wpiszesz adres mailowy odbiorcy albo hackerzy włamią się na Twoją skrzynkę pocztową.

8. Przed dokonaniem transakcji w Internecie, upewnij się, że jesteś na właściwej stronie. Płatności dokonuj na stronach z certyfikatem bezpieczeństwa SSL – w lewym rogu okna przeglądarki wyświetla się zielona, zamknięta kłódka. W innym wypadku przesyłane informacje można łatwo przechwycić.

9. Ostrożnie korzystaj z publicznych sieci WiFi. Szczególnie, gdy nie jest ona chroniona hasłem. Hackerzy mogą rozmieszczać swoje hotspoty WiFi w publicznych miejscach, aby przechwytywać dane. Często nazwy punktów dostępowych brzmią podobnie do tych oficjalnych. Mogą różnić się np. jedną literą. Najlepiej korzystać z sieci chronionych hasłem.  

10. Nie używaj poufnych danych w kawiarenkach internetowych. Komputery w tego typu miejscach często nie mają skutecznych rozwiązań zabezpieczających. Tym samym ich komputery mogą być zainfekowane wirusami i różnego rodzaju programami szpiegującymi. Minusem jest też to, że dostęp do sprzętu w kawiarenkach internetowych ma wiele osób.

11. Nie wchodź na podejrzane strony. To wyjątkowo sprytny pomysł, wchodzisz na podany link z ofertą promocyjną sklepu, po czym automatycznie instaluje się keylogger (oprogramowanie szpiegujące) do monitorowania i rejestrowania informacji o Twojej aktywności w sieci. Tym samym w niepowołane ręce wpadają wpisywane przez Ciebie loginy i hasła. W celu weryfikacji linków zainstaluj bezpłatny program do oceny stron www.

12. Sprawdź informacje o sklepie, potem decyduj się na zakupy. Na stronie sklepu internetowego szukaj pełnych danych kontaktowych przedsiębiorcy. Podanie e-maila, numeru telefonu komórkowego lub adresu siedziby to za mało, by uznać sprzedawcę za godnego zaufania. Zdarzają się przypadki, że np. oszust podający się za sprzedawcę obuwia zamieszcza w serwisie ogłoszeniowym wymyślony adres i telefon. Po próbie kontaktu okazuje się, że dodzwoniliśmy się do... pizzerii. Warto wobec tego zadzwonić. Możesz również wpisać nazwę sklepu w wyszukiwarce. Sprawdzisz, czy pod sklep ktoś się nie podszywa. Przeczytanie opinie na temat sprzedawcy też nie zaszkodzi.

13. Zachowaj zdrowy rozsądek i bądź czujnym. Nie działaj pod wpływem chwili czy innych osób. Gdy będziesz mieć choć cień wątpliwości, co do sprzedawcy, oferty czy strony internetowej – zastanów się dwa razy.

 

Nie zawsze trzynastka jest pechowa! W naszym wydaniu 13 wskazówek może zwiększyć Twoje bezpieczeństwo w internecie i twoich zakupów.

***
Fotografia otwarciowa i dodatkowa: © by fotohansel, Fotolia