10 oznak uzależnienia od zakupów online!
Magdalena Parys

Niemożność przejścia obojętnie obok bonusów, promocji i wyprzedaży. Nadmierne nabywanie produktów czy usług, które w ogóle nie są do niczego potrzebne. Zobacz, czy to dotyczy również Ciebie

Robieniu zakupów najczęściej towarzyszą uczucia spełnienia, zadowolenia, a nawet euforii. Łatwo jednak stracić kontrolę nad decyzjami nabywczymi. Bodźców stymulujących do ciągłego kupowania jest całe mnóstwo – hasła typu „Tylko dzisiaj”, „Okazja”, „Nie przegap”, „Do -70%”, „Drugi produkt gratis” są obecne wszędzie – w internecie, mediach, na billboardach, w komunikacji miejskiej, itd. Nałogowe zakupy mają sprzymierzeńca również w postaci kart płatniczych wykorzystywanych zamiast realnych pieniędzy. Płacąc kartą, nie widzisz nominału wydawanych banknotów, przez co płacenie może wydawać się łatwiejsze. Skutki obserwuje się później – debet, niespłacona rata. Poznaj 10 symptomów zakupoholizmu. Może jeszcze nie jest za późno ;)

Przejawy uzależnienia od zakupów przez internet:

1. Miewasz dni podczas których nie możesz skupić się na pracy, ponieważ ciągle myślisz o promocjach (wiadomościach na mailu o wyprzedażach).

2. Prawie za każdym razem szukasz usprawiedliwienia na zakup kolejnych butów czy następnej pary jeansów.

3. Gdy widzisz na stronie sklepu internetowego informację o małej dostępności produktu, nerwowo przebierasz nogami i ręka cię świerzbi do kliknięcia i kupienia go.

Foto: zrzut z ekranu/zara.com

Foto: zrzut z ekranu/zara.com

4. Strony eSklepów przeglądasz namiętnie i pasjami, również w czasie pracy.

5. Czekasz z utęsknieniem na wypłatę. Pod koniec miesiąca z reguły nie masz za wiele na koncie lub jesteś na minusie.

6. Czekanie na przesyłkę sprawia ci radość. Zakupy rekompensują ci niejednokrotnie długi czas oczekiwania.

7. Trudno ci się pogodzić z utratą zniżki studenckiej, która umożliwia liczne rabaty w sieci – do 50 proc.

8. Na Poczcie Polskiej lub w innych punktach odbioru paczek bywasz często. Zdarza się, że pracownicy tych punktów już cię kojarzą.

9. Na zakupie jednej rzeczy nigdy się nie kończy. Zaczynasz skromnie, a kończysz z przytupem i koszykiem pełnym towarów.

10. Kierujesz się zasadą głównej bohaterki filmu „Wyznania zakupoholiczki: „Kupując nowe rzeczy, świat wydaje się lepszy”.

 

Czytaj również: Odzież używana, czyli second hand online

***

Fotografia otwarciowa: CC by eewilliams78/Pixabay, ilustracja dodatkowa: CC by Unsplash/Pixabay