10 powodów, dla których warto pracować w startupie
Magdalena Parys

Kończysz studia? Myślisz o swojej drodze zawodowej? Sprawdź zalety pracy w startupie

Działanie jako startup to ostatnio modne podejście. Próbują zaadaptować je nawet tacy duzi gracze, jak Allegro i Dell. Dlaczego? Pozwala na bardziej elastyczne i szybsze reagowanie na zmieniające się warunki. Założeniem startupu jest eksperymentowanie, szukanie, tworzenie nowych, innowacyjnych rzeczy, usług czy rozwiązań. A potem - wcielanie tych pomysłów w życie. Tym samym startupem nie jest firma założona przez trójkę znajomych, która sprzedaje ekologiczne artykuły papiernicze i biurowe. Oni nie mają oryginalnej, osobistej wizji, mogą korzystać z doświadczeń innych – przedsiębiorstw, które już tego typu produkty wprowadziły na rynek.

Startup to nic innego jak kreatywny podmiot, który daje wiele możliwości. Poznaj 10 powodów, dla których warto spróbować swoich sił w startupie.

1. Uczysz się wiele

Startupy tworzą unikatowe środowisko promujące zdobywanie wiedzy. Dają możliwość nauki wielu różnorodnych rzeczy bezpośrednio od specjalistów, którzy chętnie dzielą się swoimi umiejętnościami i przede wszystkim pracują z tobą (nowym pracownikiem), a nie ponad tobą. 

Nauki i wiedzy nigdy za wiele. Foto: CC by Vousnous Design/Flickr

Nauki i wiedzy nigdy za wiele. Foto: CC by Vousnous Design/Flickr

2. Twoje obowiązki są różnorodne

Pracując w startupie, nie odpowiadasz tylko za wąską działkę zadań, ale twoje obowiązki zwiększają się. Nie martw się, zakres twojej pracy rośnie stopniowo i w granicach rozsądku. Przykładowo, jako marketingowiec nie odpowiadasz tylko za social media i mailingi, ale zajmujesz się też redakcją, public relations, SEO.  Dzięki temu poszerzasz swoje horyzonty i zdobywasz nowe umiejętności.  

Wielozadaniowość lepiej wychodzi kobietom. Foto: CC by Arne Kuilman/Flickr

Wielozadaniowość lepiej wychodzi kobietom. Foto: CC by Arne Kuilman/Flickr

3. Masz duży wpływ na to, co robisz

Twoje pomysły nie przechodzą przez ręce 15 osób, a potem gdzieś zamierają. Realizujesz własne pomysły. Nie działasz według schematu. Testujesz, sprawdzasz i kolejne decyzje podejmujesz na bazie otrzymywanych efektów badań. Jest miejsce na kreatywność, samodzielność i adrenalinę.

Lepiej działać niż gadać. Foto: CC by Daniel Tabas/Flickr

Lepiej działać niż gadać. Foto: CC by Daniel Tabas/Flickr

4. Nie musisz długo czekać na efekty

Zaletą startupów jest to, że tworzą produkty i usługi w odpowiedzi na potrzeby klientów. Praca tam to cykl akcji i reakcji, rozwiązywania problemów w nowy, pouczający sposób, sprawdzenie czy on działa, i ewentualnie rozpoczęcie cyklu od nowa. Innymi słowy, jednego dnia możesz coś stworzyć, drugiego może to dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy osób, a trzeciego – otrzymać wskazówki, czy pomysł się sprawdza. 

Dzieci to dobrzy testerzy, szczególnie wśród nowych technologii. Foto: CC by NASA Goddard Space Flight Center’s/Flickr

Dzieci to dobrzy testerzy, szczególnie wśród nowych technologii. Foto: CC by NASA Goddard Space Flight Center’s/Flickr

5. Pracujesz, kiedy chcesz

W startupie godziny pracy są elastyczne. To znaczy, gdy nie lubisz wstawać wcześnie rano i wolisz pracować w godzinach 12.00-20.00, nie powinno być z tym problemu. Ważne, żebyś zrobił to, na co się umówiłeś.

Elastyczne godziny pracy, to dobre rozwiązanie na wakacje. Foto: CC by Heather Buckley/Flickr

Elastyczne godziny pracy, to dobre rozwiązanie na wakacje. Foto: CC by Heather Buckley/Flickr

6. Przyjazna atmosfera

Wielu z zatrudnionych w startupach to osoby relatywnie młode,  przez co nie ma barier. Obowiązuje zupełnie luźny dress code. Panują relacje bezpośrednie i przyjazny klimat, które równocześnie nie zaburzają toku pracy. Każdy wykonuje swoje obowiązki, ale bez niepotrzebnego napięcia. 

Budowanie pozytywnych relacji w pracy działa na korzyść pracowników i firmy. Foto: CC by Heinberg Media/Flickr

Budowanie pozytywnych relacji w pracy działa na korzyść pracowników i firmy. Foto: CC by Heinberg Media/Flickr

7. Wykształcenie nie ma znaczenia

Dyplom najlepszej uczelni w kraju, czy skończone 3 fakultety nie są tak istotne, jak praktyczne umiejętności. W startupie najważniejsze jest to, co potrafi się robić, a nie to co jest napisane na papierze.

Wartość dyplomu na rynku pracy jest niska. Foto: CC by University of Salford Press Office/Flickr

Wartość dyplomu na rynku pracy jest niska. Foto: CC by University of Salford Press Office/Flickr

8. Masz szanse na oryginalne miejsce pracy i MacBooka

Siedziby startupów z reguły są unikatowe. Stawia się w nich na wytworzenie przyjaznej atmosfery, która mobilizuje do współpracy i kreatywnego myślenia. Ważne są jasne kolory, przestrzeń, miejsce do odpoczynku. Niewykluczone jest również pracowanie przy komputerze (modne Apple), siedząc na leżaku w ogrodzie. Wygoda to podstawa, aby praca była efektywna. 

Biura ze zjeżdżalnią w środku można tylko pozazdrościć. Foto: CC by Scott Beale/Flickr

Biura ze zjeżdżalnią w środku można tylko pozazdrościć. Foto: CC by Scott Beale/Flickr

9. Kulturowy miks

Startupy coraz częściej skupiają międzynarodowe towarzystwo i prowadzą projekty  w kilku wersjach językowych. W jednym dziale siedzą więc np. obywatele Indonezji, Turcji, Ukrainy, Meksyku czy Brazylii. Tym samym - obcując z nimi - masz możliwość poszerzyć swoje umiejętności językowe. A przy okazji - poznać nowe, do tej pory nieznane lub słabo znane kultury.

Obcokrajowcy chętnie przyjeżdżają do Polski do pracy. Foto: CC by Steven Zwerink/Flickr

Obcokrajowcy chętnie przyjeżdżają do Polski do pracy. Foto: CC by Steven Zwerink/Flickr

10. Jeśli nie teraz, to kiedy?

Masz kwalifikacje – niekoniecznie dyplom z Oxfordu, ale praktyczne umiejętności (np. obsługa programów do edycji treści i grafik)  i jesteś gotowy do twórczej, szybkiej oraz pełnej wrażeń pracy? Aplikuj do startupu. Historie startupów takich jak Google, Facebook, Youtube pokazują, że kreatywność – wraz z doskonałym wykonaniem – może zostać sowicie nagrodzona.

Startup - szansa rozwoju dla młodych. Foto: CC by Luftphilia/Flickr

Startup - szansa rozwoju dla młodych. Foto: CC by Luftphilia/Flickr

Przeczytaj także: Jak startupy zmieniają eHandel>>

 

***

Zdjęcie otwarciowe: CC by Heisenberg Media/Flickr