10 przykazań dla kupujących na raty
Magdalena Parys

Jak często kupujesz za pomocą rat? Czy pamiętasz o wszystkich czynnościach, które należy wykonać? Tylko na blogu PayU znajdziesz listę „złotych zasad ratowicza”

Informowaliśmy już, dlaczego warto kupować na raty oraz co i gdzie można za ich pomocą zamówić. Nadszedł najwyższy czas na ściągę z 10 podstawowymi zasadami dla wszystkich tych, którzy kupują na raty lub dopiero zaczną. Lista przyda się podczas samego procesu zakupowego, jak i po wzięciu pożyczki ratalnej.

#1. Pamiętaj, że dostawa to też koszt

Kwota za wysyłkę również wlicza się w zakupy na raty. Wartość całego zamówienia musi mieścić się w przedziale 300-20 000 zł. Co więcej, w koszyku może być kilka produktów.

#2. Decyduj o okresie kredytowania

Przed zakupem wybierz na ile rat (od 3 do 36), chcesz rozłożyć płatność. Kwotę miesięcznej i łącznej spłaty sprawdzisz na kalkulatorze.

#3. Przygotuj się na kilka formalności

Do wypelnienia wniosku przygotuj dowód osobisty, numer konta oraz dane o dochodach i zatrudnieniu. 

#4. Ubezpiecz spłatę w razie potrzeby

Ubezpieczenie spłaty zawsze powinno być dodatkową opcją, nie obowiązkiem.

#5. Sprawdzaj wpisywane dane

Dane z przelewu weryfikacyjnego (potwierdzającego tożsamość) wykonanego na konto banku (kwota zostanie zwrócona) muszą być zgodne z danymi we wniosku (tzn. w jednym i drugim przypadku powinno być wpisane „Jakub” albo „Kuba”, a nie „Kuba” i „Jakub”). Pamiętaj też, że przelew musi być wykonany z własnego konta, nie może być to konto męża lub żony. W celu zwiększenia bezpieczeństwa całej transakcji może się też tak zdarzyć, że zadzwoni do ciebie konsultant z banku.

#6. Czytaj umowę

W dokumencie powinny znaleźć się m.in. grafik i zasady spłaty, warunki niedotrzymania umowy.

#7. Nie trzymaj towaru, który nie spełnia twoich oczekiwań

Grafiku spłat szukaj w umowie pożyczki ratalnej, przesłanej na maila. Konkretne skutki niespłacenia raty w wyznaczonym czasie określa umowa zawarta pomiędzy tobą a bankiem (pożyczkodawcą). Z umowy można zrezygnować dwuetapowo - w ciągu 14 dni od otrzymania zamówienia odesłać towar do sklepu. A następnie odstąpić od umowy sprzedaży ratalnej (14 dni od jej zawarcia) za pośrednictwem banku udzielającego pożyczki. 

#8. Spłacaj raty w terminie

Grafiku spłat szukaj w umowie pożyczki ratalnej, przesłanej na maila. Konkretne skutki niespłacenia raty w wyznaczonym czasie określa umowa zawarta pomiędzy tobą a bankiem (pożyczkodawcą).

#9. Zapewnij środki na koncie

Pamiętaj, żeby w dniu spłaty mieć odpowiednią kwotę na opłacenie raty.

#10. Informuj bank o zmianach

W momencie utraty pracy może trzeba będzie przenegocjować umowę lub czasowo zawiesić spłatę.

Dla utrwalenia wiadomości jest jeszcze infografika

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay