11 niespodziewanych rzeczy, które można przewieźć w bagażu podręcznym
Magdalena Parys

Ze względów bezpieczeństwa nie wszystkie przedmioty można zabrać w podróż samolotem. Największe obostrzenia dotyczą bagażu, który zabieramy ze sobą na pokład. Na liście rzeczy zakazanych są jednak ciekawe wyjątki.

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest najbardziej opłacalne. Jest on bowiem wliczany w cenę biletu. Poza wymiarami walizki, torby czy plecaka (bagaż należy umieścić w schowku nad siedzeniami lub pod nimi) znaczenie mają zapakowane przedmioty. Przepisy dotyczące przewozu różnego rodzaju rzeczy mogą się  różnić w zależności od linii lotniczych, kraju wylotu i państwa, do którego się udajemy. Tak więc prezentowana lista jest poglądowa i określona przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. W zestawieniu prezentujemy przedmioty, które na pierwszy rzut oka mogą budzić zdziwienie i przekonanie, że do bagażu podręcznego raczej ich nie zabierzesz. Rzeczywistość bywa jednak inna.

Pusty termos

Nie jest tajemnicą, że do bagażu podręcznego można zabrać maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 ml każdy. W wodę można się więc teoretycznie zaopatrzyć dopiero po odprawie. Chyba że podróżujesz z własnym termosem lub butelką z filtrem. Można je zabrać z domu w wersji bez płynu.

Cążki do paznokci

Nie mają ostrych zakończeń, więc potencjalnie nie są niebezpiecznym narzędziem.

Nożyczki

To nie jest żart. Na białej liście UTC, czyli dozwolonych przedmiotów w transporcie lotniczym i nadających się do bagażu podręcznego są nożyczki o długości ostrza do 6 cm z zaokrąglonymi końcami. Nie muszą być nawet schowane w etui.

Jedzenie

Brak zakazu przewozu produktów spożywczych w bagażu podręcznym obowiązuje na terenie Unii Europejskiej. Tak więc, podróżując z Polski do Włoch można zabrać kanapkę, chleb, mięso, ser, ciasto, owoce i warzywa. Natomiast do USA czy Australii nie można wwozić większości warzyw, owoców, nasion czy produktów pochodzenia zwierzęcego. Takich produktów nie można również przewieźć na teren UE z państw trzecich.

Sztućce

Pod warunkiem, że nie posiadają ostrych zakończeń. Najlepiej sprawdzą się plastikowe widelce, noże i łyżki.

Świeczniki i kinkiety

Wymagania są identyczne jak w przypadku sztućców. Akcesoria dekoracyjne nie mogą stanowić zagrożenia dla innych pasażerów.

Ceramika i szkło

Na pokład samolotu można więc zapakować ulubiony kubek, czy wazon na prezent.

Kwiaty

Można je przewieźć pod warunkiem, że zmieszczą się do bagażu podręcznego. A jeśli linia lotnicza, tak jak Ryanair, zezwala na dwie sztuki bagażu podręcznego, kwiaty będą uznawane za bagaż sam w sobie.

Kule do kręgli

Na pewno należą do kategorii nieporęcznych i mało wygodnych produktów (kształt i waga), ale na liście zakazanych rzeczy do bagażu podręcznego kuli do kręgli nie ma.

Papierosy

Ograniczeniem jest ilość przewożonego tytoniu. Podróżując z kraju UE do innego państwa Wspólnoty dopuszcza się przewóz:

  • 1 kg tytoniu w suszu lub
  • 200 sztuk cygar lub
  • 400 sztuk cygaretek lub  
  • 800 sztuk papierosów.

Z kolei na teren UE z państw trzecich można zabrać:

  • 250 g tytoniu w suszu lub
  • 50 sztuk cygar lub
  • 100 sztuk cygaretek lub  
  • 200 sztuk papierosów.

Gilotyna do cygar

Bez wymiennych ostrzy. Jeżeli ostrze jest wymienne, gilotyna jest dopuszczona do przewozu jedynie w bagażu rejestrowanym.

Przeczytaj teraz: 9 rzeczy, których nie wiesz o vod

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay