11 sposobów – jak wydać mniej na prezenty świąteczne?
Magdalena Parys

Co zrobić, żeby upominki dla najbliższych nie zrujnowały budżetu domowego? To pytanie, które przed zakupami gwiazdkowymi warto sobie zadać. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędne podejście do tematu

Grudzień to miesiąc gorączki zakupów. Poza prezentami przez internet zamawia się dekoracje dla domu, choinkę, ozdoby świąteczne oraz produkty spożywcze do przygotowania potraw bożonarodzeniowych. Według najnowszego raportu Deloitte statystyczna polska rodzina wyda na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia – 1121 zł. Prawie połowa tej kwoty (489 zł) ma zostać przeznaczona na zakup prezentów.

Poniżej zamieszczamy kilkanaście sprawdzonych przepisów na zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku z podarunkami pod choinkę. Na kupno upominków i otrzymanie ich na czas wciąż jest szansa. Też to sprawdziliśmy.

#1. Unikaj sklepów stacjonarnych, kupuj przez internet

Już nie raz udowadnialiśmy na naszym blogu, że sklep online = tańsze zakupy. Bo nie ma chociażby opłat za utrzymanie powierzchni sklepu, pensji dla pracowników, a towar idzie prosto z hurtowni do kupującego z pominięciem sklepu (dystrybucja wymaga mniejszego zaangażowania). Co więcej, z okazji Bożego Narodzenia, eSklepy oferują dodatkowe rabaty, a wysyłka jest bezpłatna. Według danych Deloitte ponad 1/3 Polaków nie planuje kupować prezentów tradycyjną drogą – np. w centrum handlowym.

#2. Zaplanuj, ile pieniędzy przeznaczysz na prezenty

Kupowanie bez ram finansowych może się źle skończyć – debet na koncie, palpitacja serca przed rozmową z domownikami, oszczędzanie przez najbliższe tygodnie, itp. Najlepiej założyć konkretną sumę, której nie chcesz przekroczyć i na bieżąco kontrolować wydatki. W tym celu można wykorzystać aplikacje Listonic lub specjalną świąteczną – Christmas Gift Budget Planner – ale o tym więcej w kolejnym tekście.

#3. Współdziel koszty wysyłki

Porozmawiaj z rodziną, znajomymi, czy też nie chcieliby coś kupić we wskazanym sklepie. Wówczas koszty wysyłki będzie można rozłożyć na dwie, trzy lub więcej osób. Tak więc zamiast płacić 10 zł za wysyłkę, może się okazać, że zapłacisz 5, 3 zł lub mniej.

#4. Korzystaj z promocji

Wybieraj produkty w okazyjnych cenach. Niższa cena nie oznacza wcale gorszej jakości. Marki chętnie decydują się na zniżki w okresie przedświątecznym. Dla przykładu, na eobuwie.com.pl trwa promocja z asortymentem do 30 proc., w bonito.pl – książki są przecenione o 50 proc., a w Home and You – nawet do 70 proc.

#5. Kup na raty

Raty są z reguły niewielkie, więc mniej odczuwasz ciężar wydatków. Zamiast wydać za jednym razem 1500 zł na nowy telefon, rozkładasz płatność na 10 rat i co miesiąc wpłacasz 150 zł (+ kwota za odsetki z tytułu pożyczki) do banku, udzielającego rat na zakup towaru.

#6. Kompletuj większe zamówienia

Po to żeby „załapać się” na darmową wysyłkę (także kurierem z dostawą do domu czy pracy). W jednym sklepie bezpłatna dostawa będzie od 99 zł, a w innym – 199 zł.

#7. Kupuj w jednym sklepie

Wybierając sklepy wielobranżowe, takie jak Empik, eMAG.pl, można kupić za jednym razem książkę, sprzęt elektroniczny, kosmetyki, gry, zabawki i inne. Tym samym znowu zaoszczędzasz na wysyłce, a przy okazji może uda się skorzystać z dodatkowych rabatów – przy zakupie dwóch produktów, trzeci gratis lub za połowę ceny.

#8. Wykorzystuj uzbierane punkty

Skoro już musisz wydawać pieniądze, skorzystaj z programów lojalnościowych, których jesteś częścią. Zrób użytek z uzbieranych punktów i „spal” je na prezenty. Ciekawe opcje są w Ryanair czy hm.com

#9. Korzystaj z porównywarek cen

Ten sam produkt w różnych sklepach może różnić się ceną (kilka/kilkanaście złotych do przodu lub do tyłu). Zawsze warto więc skorzystać z porównywarki cenowej, takiej jak ceneo.pl czy skapiec.pl.

#10. Umów się z rodziną, że kupujecie tylko po jednym prezencie

Można zrobić losowanie (jak podczas szkolnych mikołajek) i kupić prezent dla konkretnej osoby. Taka formuła może spowodować, nie tylko oszczędność pieniędzy i czasu, ale także to, że obdarowany otrzyma fajniejszy i trafiony prezent.

#11. Zainwestuj w zestawy świąteczne

Formuła „Więcej kupujesz, mniej płacisz” sprawdza się od dawna. W zestawy kompletowane są często kosmetyki, słodycze, skarpetki, bielizna.

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay