5 dowodów na to, że kartą bankomatową można płacić w internecie
Magdalena Parys

„Muszę mieć kartę kredytową, że zrobić zakupy przez internet”. To mit! Wystarczy karta debetowa, którą większość ma w portfelu.

Istnieje przekonanie, że za zakupy w sieci można płacić wyłącznie kartami wypukłymi (numer karty jest wytłoczony), które przez lata były zarezerwowane dla kart kredytowych. Karty debetowe, popularnie nazywane bankomatowymi (wydawane są do rachunku bankowego), służą natomiast jedynie do płatności w sklepach stacjonarnych. Ten podział jest już jednak nieprawdziwy. Przedstawiamy 5 dowodów potwierdzających, że płatność przez internet przy użyciu karty debetowej jest możliwa.

1. Bilet lotniczy kosztuje mniej przy transakcji kartą debetową

W materiale Jaką kartę użyć, żeby zapłacić jak najmniej za lot? udowodniliśmy, że płacąc kartą kredytową, w większości linii lotniczych, bilet na samolot jest droższy. Doliczana jest bowiem opłata transakcyjna w wysokości 1-2 proc. wartości przelotu. Z kolei, wybierając kartę debetową (wypukłą) do ceny końcowej nie są naliczane żadne dodatkowe opłaty. Tym samym, podróż samolotem staje się tańsza.

2. Karty płatnicze wyglądają tak samo

Karty debetowe wydawane przez banki nie różnią się niczym od kart kredytowych. To znaczy mają wypukły 16-cyfrowy numer, imię i nazwisko właściciela, datę ważności, kod zabezpieczający cvv2 (z tyłu karty przy pasku do podpisu). Te wszystkie dane też należy podać podczas płatności internetowych kartą.

3. Jednorazowa aktywacja karty

Otrzymując, nową kartę debetową (pierwszą, odnowioną, czy wydaną w miejsce zastrzeżonej) należy ją aktywować (by móc dokonywać transakcji także przez internet). Sposób aktywacji zależy od ustaleń danego banku-wystawcy karty. Przykładowo w PKO Banku Polskim można to zrobić, wypłacając pieniądze z bankomatu PKO BP (wypłata środków) lub wykonując operację z użyciem kodu PIN przy płatności w sklepie stacjonarnym. W mBanku natomiast należy zalogować się do swojego konta internetowego i wybrać opcję „aktywacja karty” lub dzwoniąc na mLinię.

4. Usługa 3D Secure do kartowych transakcji internetowych

Mechanizm 3D Secure jest zarezerwowany dla zabezpieczenia karty przy płatności online. Oznacza to, że podczas zapłaty kartą w internecie poza standarowymi danymi – numerem karty, datą jej ważności oraz kodem CVC (3 cyfry na odwrocie karty), trzeba podać (na stronie banku) dodatkowy kod jednorazowy z narzędzia autoryzacyjnego (kod sms, karta kodów, token). Nie ma znaczenia rodzaj karty – debetowa czy kredytowa. Wystarczy karta obsługująca płatności internetowe. To czy płatność będzie wymagała dodatkowego potwierdzenia kodem sms, zależy od sklepu internetowego. 

5. Tak mówią banki

Banki na swoich stronach internetowych informują, że przy pomocy karty debetowej do konta można płacić za zakupy w internecie. Dla przykładu na stronie ING w opisie konta z kartą Visa widnieje informacja: „0 zł za płatności kartą w PLN przez internet również z 3D Secure”. mBank z kolei reklamuje eKartę połączoną z rachunkiem bankowym jako „wygodne i bezpieczne zakupy przez internet”. A Getin Bank o karcie debetowej MasterCard Debit pisze: „do płatności w sklepach i internecie”.

Ważne: w internecie można płacić wszystkimi kartami wypukłymi (debetowymi i kredytowymi) oraz niektórymi kartami debetowymi płaskimi (zależy od  decyzji wydawcy karty – jedną z tego typu instrumentów płatniczych jest karta Visa Electron).

Przeczytaj teraz: Paczkomat czy Paczka w Ruchu - która opcja dostawy jest lepsza?

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay