5 SPOSOBÓW: Jak zapamiętać całą listę zakupów?
Magdalena Parys

Można krążyć po hipermarkecie z wymiętą kartką i długopisem. Albo do spamiętania długiej listy zakupów wykorzystać sprytny sposób (lub aplikację). Przydatne nie tylko przed Świętami.

Chcesz poznać metody pamięciowe pomocne przy robieniu zakupów? Wykorzystuje się do tego mnemotechnikę – czyli ćwiczenia, które angażują mózg (a konkretniej – funkcje kreatywne, wizualne i dźwiękowe prawej półkuli z logicznymi i analitycznymi lewej). Pomagają w przechowywaniu i przypominaniu sobie informacji, m. in. poprzez rymowane wierszyki, akronimy (skrótowce) czy metody skojarzeniowe.

Mnemotechniki mają swoich zwolenników. Ale na końcu opisujemy też, jak w zapamiętywaniu zakupów może też pomóc Twój smartfon i nowoczesna technika.

1. Lista zakupów – grupowanie produktów w kategorie

Polega na dzieleniu informacji w grupy (kategorie). Przykładowo masz do zapamiętania taką oto listę zakupów:

ser, cebula, masło, sałata, chusteczki higieniczne, mleko, ogórek, pasta do zębów, rzodkiewki, jogurt, żel pod prysznic, pomidory, papier  toaletowy, ziemniaki.

Produkty śmiało możesz podzielić na kategorie (grupy):

  • nabiał:ser, masło, mleko, jogurt
  • warzywa:cebula, sałata, ogórek, rzodkiewki, pomidory, ziemniaki
  • chemia:chusteczki higieniczne, pasta do zębów, żel pod prysznic, papier toaletowy

Taki podział zazwyczaj pokrywa się z działami, w których układane są towary w sklepach.

2. Lista zakupów ­– zabawa na skróty

Akronimy (skrótowiec) można wykorzystać w szybkim zapamiętywaniu poprzez twórcze, samodzielne i kreatywne tworzenie słów, w którym pierwsze litery odnoszą się do informacji, które chcesz przyswoić. Słowo nie musi być sensowne, ale łatwe do zapamiętania.

BAS pomoże zapamiętać Ci taką listę zakupów: Banan, Arbuz, Sałata.
KOSZ może pomóc zapamiętać: Kalosze, Opaska, Szalik, Zamek.

KOT pomoże Ci w zakupie: Kapusty, Ogórka i Topinambura.

3. Lista zakupów – tworzenie historii

Do zapamiętywania listy zakupów przydatna jest także metoda, polegająca na łączeniu kolejno niepowiązanych ze sobą elementów (rzeczy, wydarzeń, wyrazów) we własną zabawną historyjkę. Skojarzenia powinny być:

  • przejaskrawione: gigantyczne lub zminiaturyzowane, zamiast tysiąca, miliony elementów
  • dynamiczne: znacznie łatwiej przypomnisz sobie wydarzenia gwałtowne, niż powolne
  • absurdalne, niespotykane w życiu: im głupsze, śmieszniejsze tym lepiej zapamiętasz
  • Twoje własne.

Przykład

Masz do kupienia: mąkę, wodę do picia, pomidory, zeszyt i telefon.

Najpierw skojarz pierwszy element z sytuacją. Oczami wyobraźni zobacz jak wchodzisz do supermarketu i na wejściu spada na Ciebie półka z mąką. Wyglądasz jak syn i/lub córka młynarza, a w sklepie panuje zimowy krajobraz. Następnie z tego rozdrażnienia wpadasz w stoisko szklanych butelek z wodą mineralną, które roztrzaskują się z hukiem. W sklepie robi się powódź. Ciebie niesie nurt wody. Zatrzymujesz się dopiero na dziale warzywnym, przy pomidorach. Wstajesz i chciałbyś/łabyś się czymś wytrzeć, ale nic w pobliżu nie ma... oprócz stoiska z zeszytami... Wyrywasz garściami kartki z notesów i wycierasz się nimi. Jednak nadal jesteś tak brudny, że aż wstydzisz się wyjść na ulicę. Na szczęście masz zeszyt. Zwijasz go w rulon i przykładasz do głowy jak telefon, wybierając na kolejnych kartkach numer do przyjaciela, aby Ci pomógł.

4. Lista zakupów – skojarzenia wizualne

Bardzo prostym sposobem jest zapamiętywanie produktów spożywczych na częściach swojego ciała. Podobnie, jak poprzedni sposób – ten również jest zabawny. W celu zapamiętania całej listy zakupów, przyporządkowujesz w myślach produkty do części ciała – łączenie jest dowolne. Tym samym, obserwując osoby w sklepie można łatwo skojarzyć, co należy kupić.

Mózg magazynuje informacje w oparciu o doświadczenia, stąd automatycznie odnosisz nowe dane czy nowo poznane informacje do przeszłych zdarzeń – po to, żeby lepiej zapamiętać i mieć jakieś ramy odniesienia. 
 

Przykład:

1. pomidor – stopa

2. cytryna – łokcie

3. truskawki – paznokcie

4. piwo – brzuch

5. cukier – usta

6. masło – kolana

7. szczypior – włosy

8. papier toaletowy –szyja

9. herbata – uszy

10. jogurt – oczy

Mnemotechniki są przydatne i wciąż mają swoich zwolenników wśród tych, którzy lubią gimnastykować umysł. W erze internetu można jednak wykorzystać do pomocy technologię. Tak więc czas przenieść się w XXI wiek.

5. Lista zakupów w telefonie

Najłatwiejszy sposób to wykorzystanie wspólnej edycji plików w internecie, aby w ten sposób się komunikować. Można zatem mieć wspólną notatkę w Dokumentach Google, do której każdy członek rodziny wpisuje potrzebne mu rzeczy. Podobne funkcje wspólnej pracy na notatce ma aplikacja Evernote. Wystarczy wchodząc do sklepu, otworzyć sobie taki dokument na ekranie smartfona.

Bardziej wyspecjalizowana jest Listonic – aplikacja mobilna, która pomaga zapanować nad zakupami. Od teraz rodzina nie musi dzwonić z koniecznością dopisania kolejnych produktów do listy. Wystarczy, że zrobią to sami na własnych telefonach, a dodane produkty natychmiast pojawią się na wspólnej liście w Twoim telefonie. Aplikacja sama przypisuje produkty do kategorii, które odpowiadają ułożeniu na sklepowych półkach, zgodnie z zasadą „mleko lubi się z serem, a jabłka z bananami”.

Dzięki archiwum, aplikacja zapamiętuje listy, co przydaje się przy większych powtarzalnych zakupach. Listonic posiada również funkcję dopasowywania do listy zakupów oferty z gazetek promocyjnych. Jeśli na liście zostaną zapisane produkty, które można kupić taniej w ramach promocji, aplikacja zasygnalizuje to.

Jest darmowa i działa w systemach iOS, Android, Windows Phone.

 

Do Ciebie zatem należy wybór pomiędzy tradycją i nowoczesnością.

***

Fotografia otwarciowa i ilustracja dodatkowa: CC by Bruce Turner/Flickr