6 mitów na temat przyznawania rat
Magdalena Parys

Czarny kot, przebiegający drogę, nie musi przynieść pecha. Tak samo, jak podkowa w sypialni nie oznacza pewnego szczęścia. Nieprawdziwe informacje narastają także w przypadku pożyczek ratalnych. Poznaj popularne mity

Stereotypy powstają przeważnie na podstawie powielanych i niesprawdzonych informacji – „Sama nie korzystałam, ale słyszałam…”. Mogą być formułowane i rozpowszechniane także przez osoby, które zraziły się np. do pożyczek ratalnych. Bo bank odmówił im przyznania dodatkowych pieniędzy na zakup pralki lub pożyczkodawca dopuścił się oszustwa. Opracowaliśmy więc listę 6 mitów, które narosły wokół rat.

MIT 1. Korzystanie z karty kredytowej może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową

Wręcz przeciwnie, korzystając z karty kredytowej budujesz sobie historię kredytową, która jest brana pod uwagę podczas starania się np. o kredyt na mieszkanie. Tak więc, jeśli masz do wyboru płatność kartą debetową i kredytową – np. za zakup biletów lotniczych – wybierz tę drugą opcję. Ważne jest też spłacanie karty w terminie i nie zadłużanie się ponad przyjęty limit.

MIT 2. Danych z BIK-u nie da się wyczyścić

Aż tak źle nie jest ;) Jeśli zdarzyło ci się zadłużyć 10 lat temu podczas studiów i spóźnić się ze spłatą, tej informacji nie znajdziesz już dzisiaj. Zgodnie z zapisami Biura Informacji  Kredytowej zobowiązania znikają po upływie 5 lat. Co więcej, na podstawie art. 105a ust. 2 ustawy o prawie bankowym, jeśli opóźnienie w spłacie wyniosło mniej niż 90 dni, można wystąpić do banku z prośbą o wycofanie zgody na przetwarzania danych osobowych do konkretnego kredytu i/lub pożyczki, i wyczyścić sobie w BIK-u historię określonego zadłużenia.

MIT 3. BIK decyduje o przyznaniu rat

Decyzję o przyznaniu rat podejmuje pożyczkodawca (np. bank), czyli instytucja, do której składasz wniosek ratalny. BIK dostarcza jedynie informacji o naszej historii kredytowej, bez żadnych komentarzy – nie ocenia i nie rekomenduje, czy warto udzielić ci wsparcia finansowego. Podmiot udzielający pożyczki na podstawie danych z BIK-u i informacji zawartych we wniosku ratalnym (źródło i wysokość dochodów, kwota pożyczki, okres kredytowania).

MIT 4. Ubezpieczenie jest konieczne

Widząc taki zapis na stronie eSklepu, lepiej zrezygnować z usług tego sprzedawcy. Ubezpieczenie spłaty powinno być bowiem zawsze dodatkową opcją, nie obowiązkiem.

MIT 5. Zarabiam mało, dlatego nie stać mnie na pożyczkę

Bez względu na to, jaki masz dochód, możesz starać się o dodatkowy zastrzyk gotówki. Jak już pisaliśmy na naszym blogu, nie ma ustalonej wysokości płacy, od której przyznawane są raty. Nie jest więc przesądzone, że zarabiając 1000 zł netto nie otrzymasz pożyczki. Decyzja o jej przyznaniu zależy od różnych elementów, m.in. od historii w BIK (np. korzystanie z karty kredytowej).

MIT 6. O wysokości rat dowiesz się po podpisaniu umowy

Są dwa rozwiązania. Skorzystanie z kalkulatora na stronie sklepu i/lub podmiotu/pośrednika, udzielającego pożyczki ratalnej. Narzędzia, takie jak na stronie payu.pl, pozwala obliczyć całkowitą kwotę do zapłaty i wysokość jednej raty. Drugą opcją, mniej wygodną, jest siedzenie z kalkulatorem w ręku i robienie własnych obliczeń, biorąc pod uwagę kwotę pożyczki, liczbę rat, koszt oprocentowania.

Przeczytaj teraz: „Hygge-przedmoty”, czyli sposób na szczęście

***

Zdjecie otwarciowe: Pixabay