7 praktycznych aplikacji biurowych na rok 2016
Magdalena Parys

Nie wyrabiasz się z natłokiem pracy? Chcesz zwiększyć swoją produktywność w biurze i poza nim? Postaw na aplikacje mobilne

W Polsce standardowy czas pracy to 40 godzin tygodniowo. Z reguły to tylko teoria, bo w praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej. Wydłużone godziny pracy w korporacji to norma. Zdarza się np., że menedżer o godz. 19.00 zleca pracownikowi projekt, zaznaczając, że ma być gotowy na godz. 7.00 rano następnego dnia.

Zainspirowani tym i innymi przykładami rosnącej liczby obowiązków i niewyrabiania się z czasem, przygotowaliśmy listę aplikacji biurowych do automatyzacji zadań, zarządzania zespołem, planowania i analiz. Co ważne, wszystkie prezentowane narzędzia są darmowe – przynajmniej w wersjach podstawowych.

Freedom

Internet dezorganizuje twój dzień i niepotrzebnie rozprasza twoją uwagę. Zadanie, które można wykonać w godzinę, robisz przez połowę dnia lub więcej? Nie możesz spokojnie tworzyć i pracować, bo ktoś napisał coś na Facebooku, wrzucił zdjęcia z wyjazdu, a inny ktoś udostępnił na Twitterze ciekawy artykuł?

Aplikacja Freedom pozwala blokować wszystkie strony, które wodzą cię na pokuszenie. Tzw. wirtualne rozpraszacze należy wpisać w programie, a następnie ustalić czas trwania takiej blokady. Maksymalnie może to być 8 godzin w ciągu dnia, czyli tyle czasu, ile średnio spędzasz w biurze dzień w dzień. Freedom można zainstalować na każdym smartfonie, komputerze i tablecie. Obsługuje bowiem wszystkie dostępne systemy operacyjne – iOS, Android, Windows. 

7 praktycznych aplikacji biurowych na rok 2016

IFTTT

Z pozoru niewielka aplikacja, która ma naprawdę imponujące możliwości. Pozwala użytkownikowi na określenie automatycznych zadań przy pomocy telefonu. Jest pośrednikiem pomiędzy komputerem, telefonem a innym programem, jak np. Facebook, Evernote, Spotify, WordPress, eBay, BuzzFeed, Gmail. W praktyce, jeśli zrobisz zdjęcie smartfonem, aplikacja automatycznie prześle je np. do twojego konta na Instagramie, a mamie pozwoli od razu wydrukować fotografię na domowej drukarce i pokazać babci, jak i gdzie wnuki spędzają czas. Z IFTTT nie ominą cię także informacje, jaką ustawę właśnie podpisał prezydent Stanów Zjednoczonych, w których sklepach internetowych są wyprzedaże oraz to, że jutro trzeba wziąć parasol, bo będzie padać deszcz. Wszystkie wiadomości spływają na skrzynkę mailową. IFTTT działa w wersji desktopowej i dla urządzeń mobilnych z iOS i Androidem. 

7 praktycznych aplikacji biurowych na rok 2016

Slack

Świetne narzędzie do zarządzania projektami i prowadzenia komunikacji wewnątrz firmy. Przydatne szczególnie, gdy firma ma siedziby w różnych miastach czy państwach i zespół współpracuje ze sobą na odległość lub, gdy część osób pracuje zdalnie z domu. Zaletą Slacka jest to, że gromadzi wszystkie pliki w jednym miejscu, co w przypadku skrzynki mailowej czy Facebooka nie jest możliwe. Przypomina trochę standardowy chat-room. Można wymieniać wiadomości tekstowe, jak również pliki z zewnętrznych baz danych (Dropbox, Google Drive), a także zrzuty ekranu i powiadomienia z aplikacji połączonych ze Slackiem. Co więcej, aplikacja kataloguje i archiwizuje treść każdej dyskusji, bądź załącznika. Dzięki temu, można przeszukać właściwie cały program za pomocą jednego searchboxa, co jest niebywałą oszczędnością czasu i energii. Oprócz wersji desktopowej, Slack występuje również w formie mobilnej dla systemów iOS oraz Android. 

7 praktycznych aplikacji biurowych na rok 2016

Sunrise

Program aspirujący do miana najlepszej platformy do zarządzania kalendarzem, przypomnieniami, wyjazdami i spotkaniami w internecie. Obecnie zintegrowany jest już z Evernote, LinkedIn, Twitter czy Songkick. Działa na komputerze i urządzeniach mobilnych z iOS i Android. A użytkownicy przeglądarki Chrome z Sunrise mogą korzystać nawet bez połączenia z siecią.

Aplikacja działa w prosty sposób. Przykładowo pobiera z Evernote – program do przechowywania codziennych notatek – listy twoich przypomnień i wyświetla je pomiędzy wydarzeniami zapisanymi w kalendarzu. Co istotne, synchronizacja nie działa tylko w jedną stronę. Edycja wewnątrz Sunrise powoduje także zmiany w Evernote. 

7 praktycznych aplikacji biurowych na rok 2016

SumAll

Narzędzie służące do analizy aktywności użytkowników na profilach społecznościowych twojej firmy, ruchu na stronie internetowej, poziomu otwarć wysyłanych mailingów oraz danych z prowadzonego sklepu online. Taki zbiorczy raport otrzymujesz raz na tydzień. Aplikację można zainstalować na urządzeniach z systemami iOS i Android.

7 praktycznych aplikacji biurowych na rok 2016

Trello

Rozbudowana, w pełni edytowalna tablica, na której można umieszczać listy z nowymi zadaniami. Aplikacja mobilna (dostępna na urządzenia z systemem iOS oraz Android) w pełni synchronizuje się z serwisem internetowym o tej samej nazwie, dzięki czemu z możliwości Trello może korzystać każdy.  Siła narzędzia tkwi w jego wielofunkcyjności. Nawigacja, przenoszenie zadań, ich edycja, tworzenie list, notatek, głosowanie nad poszczególnymi opcjami, dołączanie użytkowników, powiadomienia.

7 praktycznych aplikacji biurowych na rok 2016

Sanebox

Porządkuje wszystkie maile, rozdziela ważne wiadomości, od tych mniej istotnych, informuje, gdy jakiś mail przez dłuższy czas pozostaje bez odpowiedzi. Aplikacja zintegrowana jest z najróżniejszymi programami pocztowymi: Gmail, Mailbox, Exchange, iCloud, Outlook, Yahoo, iOS.

7 praktycznych aplikacji biurowych na rok 2016

Pomimo stosowania aplikacji biurowych porządkujących życie zawodowe, wciąż narzekasz na brak czasu. Pora zatem poszukać oszczędności czasu również w innym obszarze, np. podczas płatności za zakupy. Usługa PayU Express zajmuje jedynie 0,5 sekundy. Nie wymaga logowania do banku oraz idealnie sprawdza się podczas finalizacji transakcji na urządzeniach mobilnych. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Poradnik: płatność jednym kliknięciem oraz na stronie payu.express.

 

***

Zdjęcie otwraciowe: CC by Flickr. Zdjęcia użyte wewnątrz to zrzuty ze stron: freedom.to, ifttt.com, slack.com, calender.sunrise.am, sumall.com, trello.com, sanebox.com.