8 powodów odrzucenia wniosku o pożyczkę ratalną
Magdalena Parys

Kiedy i dlaczego bank może odmówić przyznania gotówki np. na zakup telefonu? Oto 8 sytuacji, w których kupujący na raty zostaje odesłany z kwitkiem

Bank nie ma obowiązku poinformować, dlaczego odrzucił wniosek ratalny. Pożyczkobiorca zostaje więc z reguły z nutą niepewności i pytaniem „dlaczego”. Jak się okazuje, jest sporo czynników, które mogą wpływać na negatywną decyzję pożyczkodawcy. Warto je znać. Zaoszczędzi to rozczarowań na przyszłość, a przy okazji może okazać się, że poprawimy swoją zdolność kredytową, by odmowa pożyczki już się nie zdarzyła.

Nie traktuj jednak wszystkich poniższych informacji jako rozstrzygających, bo w przypadku wniosków kredytowych każdy przypadek rozpatrywany jest przez instytucje finansowe indywidualnie.

#1. Płeć

Płeć teoretycznie nie jest brana pod uwagę przy przyznawaniu pożyczki. Obowiązuje pełne równouprawnienie. Jednak, jak wynika z danych BIK, kobiety bardziej dbają o systematyczność spłat, dostosowując odpowiednio wysokość miesięcznych rat do swojego budżetu. Panie mogą więc liczyć na dodatkowe punkty w procesie oceny zdolności kredytowej.

#2. Wiek

Inną cechą demograficzną, która może być brana pod uwagę przy zakupach na raty, jest data urodzenia. Chodzi przede wszystkim o możliwości finansowe kupującego. Jest większe prawdopodobieństwo, że 40-latek spłaci raty (powinien pracować i/lub mieć własne źródło finansowania) niż 19-latek, który często jest jeszcze na utrzymaniu rodziców.

#3. Wysokość dochodów

Osoby o bardzo niskich lub bardzo wysokich dochodach mogą zostać odrzucone. Ci pierwsi z powodu możliwych problemów ze spłatą. Ci drudzy – bo przecież posiadają wystarczającą ilość środków (bez konieczności wnioskowania o pożyczkę). Nie ma niestety określonych górnych ani dolnych granic zarobków. Duże znaczenie ma cena produktu, który chcesz kupić na raty.

#4. Negatywna historia kredytowa w BIK

Każdy bank, zanim udzieli ci pożyczki, najpierw sprawdzi twoją zdolność kredytową w Biurze Informacji Kredytowej, który przechowuje dane o nieterminowo spłacanych zobowiązaniach Polaków. Przeszkodą na drodze do uzyskania kolejnej pożyczki ratalnej mogą być więc zaległości w spłatach. Zgodnie z przepisami, ślad po zadłużeniu znika z rejestrów BIK po upływie 5 lat. Na podstawie art. 105a ust. 2 ustawy o prawie bankowym, jeśli opóźnienie w spłacie wyniosło mniej niż 90 dni, można też wcześniej wystąpić do banku z prośbą o wycofanie zgody na przetwarzania danych osobowych do konkretnego kredytu i/lub pożyczki (i wyczyścić sobie w ten sposób w BIK-u negatywną historię zadłużenia).

#5. Brak zobowiązań

O plusach kupowania na raty i płacenia kartą kredytową pisaliśmy już wielokrotnie w naszym cyklu ratalnym. Biorąc coś na kredyt, nawet najmniejszy, budujesz sobie historię kredytową we wspomnianym wcześniej BIK-u i równocześnie zwiększasz szansę na otrzymanie kolejnych pożyczek (także kredytów na mieszkanie czy samochód).

Przeczytaj teraz: 6 mitów na temat kupowania na raty

#6. Krótki staż pracy

Jeśli wnioskujesz o pożyczkę na 12 miesięcy, a pracujesz dopiero trzeci miesiąc, to może być problem z jej przyznaniem.

#7. Zbyt wiele wniosków o pożyczkę

Jeśli w tym samym czasie złożysz kilka wniosków o pożyczkę ratalną do różnych banków (w różnych sklepach), wtedy każdy z nich wyśle zapytanie o twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Pracownicy mogą dojść do wniosku, że szukasz wielu pożyczek na raz, a potem możesz mieć problemy z ich spłatą.

#8. Wnioskowanie o pożyczkę z krótkim okresem kredytowania

Kupując na raty, gdzie pożyczkodawcą jest bank, najlepiej rozłożyć płatność na 11-12 rat. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo pozytywnej weryfikacji wniosku niż w przypadku wybrania 3 rat. Banki lubią stabilność i pewność, że masz środki na spłatę.

Pamiętaj, że wniosek o raty w konkretnym sklepie można składać dowolną liczbę razy. Zakup produktu następuje dopiero po pozytywnej decyzji banku i udanej weryfikacji przelewu, potwierdzającego tożsamość.

Czytaj teraz: Uwaga na podejrzane maile od znanych marek

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay