8 sposobów na zwycięstwo w licytacji
Magdalena Parys

Portale aukcyjne to szansa na zdobycie wyjątkowych rzeczy po okazyjnych cenach. Kuszą szczególnie aukcje internetowe. Sprawdź, jak je wygrać!

W serwisach aukcyjnych transakcje zawiera się na dwa sposoby  – płacąc od razu zaproponowaną przez wystawiającego kwotę (tak zwane oferty Kup Teraz!) lub rywalizując z innymi internautami o dany przedmiot (oferty z licytacją).

Nie sztuka jest kliknąć przycisk „kupuję”, lecz wyczynem jest wygrać aukcję internetową, w której udział bierze nawet kilkanaście osób.

Zatem oto porady, które pomogą zwyciężać podczas licytacji.

# 1. Nie sugeruj się niską ceną wywoławczą. Sprzedawca zaczyna od ceny minimalnej, ponieważ liczy na to, że markowe buty do kupienia od 1 zł zainteresują więcej osób. Rzeczywiście niejednokrotnie tak się dzieje i już po kilku godzinach od momentu wystawienia obuwie kosztuje kilkadziesiąt złotych, a do zakończenia licytacji pozostało jeszcze dobrych kilka dni. Jeśli naprawdę zależy ci na tym konkretnym produkcie, wstrzymaj się z ofertą i obserwuj, co się dzieje.

# 2. Zacznij licytować pod koniec aukcji. Licytując od samego początku, podbijasz sam sobie ofertę. Równocześnie zachęcasz i nakręcasz pozostałych kupujących do stawania w szranki i konkury. Rywalizacja leży bowiem w ludzkiej naturze.

# 3. Korzystaj ze snajpera. Jeśli nie masz cierpliwości lub czasu i nie chcesz czekać do ostatniej chwili, wybierz program do automatycznego licytowania w ostatnich sekundach aukcji. Jego użycie nie narusza regulaminów, można więc korzystać bez obaw. Snajpery aukcyjne funkcjonują w internecie 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To algorytm, który śledzi wskazaną przez Ciebie transakcję. Ustalony strzał wykonywany jest dokładnie co do sekundy. A jeśli twoja oferta będzie wystarczająco wysoka – wygrasz. Musisz jedynie na jednej ze stron snajperów aukcyjnych (aukcjoner.pl, snip.pl, ustrzel.pl) w wyznaczonym miejscu wkleić link do konkretnej licytacji, np. na Allegro, eBayu oraz podać maksymalną cenę, którą jesteś w stanie zapłacić za daną rzecz. Snajper zalicytuje za ciebie automatycznie tuż przed końcem aukcji. Ochroni cię może nawet przed zapłatą ceny grubo przekraczającej rynkową wartość towaru. Osobisty udział w licytacji wiąże się z silnymi emocjami. Pod ich wpływem wielu uczestników traci głowę i – chcąc koniecznie wygrać –  znacznie podbija stawkę.

# 4. Szukaj aukcji, które kończą się wcześnie rano, najlepiej w weekend. Wtedy kupujących jest najmniej, przez co konkurencja jest mniejsza.

# 5. Nie wybieraj aukcji, które zaczynają się w czwartek wieczorem. Większość towarów wystawiana jest na 10 dni, co oznacza, że aukcja rozpoczęta w czwartek w godzinach wieczornych, zakończy się w niedzielę również o późnej porze, czyli w czasie największej sprzedaży. Jeśli masz wybór, obstawiaj aukcje wystawiane np. we wtorek czy w środę wieczorem.

# 6. Nie zaokrąglaj kwot przy licytowaniu. Kupujący głównie przedstawiają oferty oparte na zaokrąglaniu sum, czyli przykładowo 50 zł, 85 zł, 199 zł.  W przypadku, gdy dwóch licytujących podaje identyczną kwotę, wygrywa ten, który zrobił to szybciej. Nie zaokrąglając i podając kwoty z groszami, zwiększasz szansę na wygranie aukcji. Wystarczy przebić nawet o 1 gr.

# 7. Zaproponuj kwotę nie do przebicia. Dla przykładu dana rzecz na starcie warta jest 50 zł, ty proponujesz 500 zł. Nie zapłacisz tyle, jeśli nikt nie dołączy do licytacji. Gdy tak się jednak stanie, system automatycznej licytacji zaoferuje minimalne kwoty potrzebne do przebicia ofert innych uczestników transakcji (nie przekraczając, oczywiście, maksymalnej kwoty, którą podałeś). Pamiętaj, że żaden z twoich konkurentów nie widzi kwoty zaproponowanej przez ciebie. Wobec tego mogą oni bez żadnych ograniczeń podbijać cenę i np. na poziomie 490 zł wycofać się z licytacji. Wtedy może się okazać, że sporo przepłaciłeś.

# 8. Trzymaj rękę na pulsie. Pod koniec licytacji należy często odświeżać stronę, na której się ona znajduje. Pozwoli to na bieżąco monitorować sytuację i da możliwość szybszej reakcji.

W skrócie wygląda to tak:

8 sposobów na zwycięstwo w licytacji

Niestety strategii, która dawałaby za każdym razem 100 proc. pewności, że zwyciężysz jeszcze nie opracowaliśmy, ale spokojnie – pracujemy nad tym :)

Przeczytaj także: Gwarantowana ochrona podczas zakupów w internecie>>

***

Fotografia otwarciowa: CC by Scott Maxwell/Flickr i zdjęcie dodatkowe: CC by Salem Elizabeth/Flickr