9 anty-prezentów mikołajkowych dla dziecka
Magdalena Parys

6 grudnia zbliża się wielkimi krokami. Jako że najczęściej uszczęśliwiane są w tym czasie dzieci, przygotowaliśmy ranking porażkowych anty-prezentów. Tego lepiej nie kupuj!

1. Akcesoria szkolne

Nawet najlepsi i najpilniejsi uczniowie lubią choć na chwilę odetchnąć i oddać się ulubionej rozrywce. Zestaw przyborów szkolnych czy „Kalendarium wydarzeń historycznych Polski” nie są dobrymi pomysłami na prezent 6 grudnia. Co innego przygodowa książka czy pozycja z działu fantasy.

LEPIEJ KUP: dla dzieci Magiczne drzewo Andrzeja Maleszki, a dla młodzieży Miecz lata. Magnus Chase i bogowie Asgardu Ricka Riordana.

2. Tandetne zabawki made in china

Rynek zabawkowy zalany jest tanimi bazarowymi zabawkami, które nie dość, że są wątpliwej urody, to jeszcze łatwo się psują oraz często są wykonane z toksycznych materiałów – bez certyfikatów jakościowych, takich jak na przykład certyfikat CE.

LEPIEJ KUP: Aktywne klocki firmy Fisher Price lub klocki Lego Duplo.

3. Ośmieszające ubrania

Ubrania jako takie są bardzo fajnym prezentem, szczególnie dla maluchów, którym tak naprawdę jest obojętne co dostaną. Ale jednak nie ma co szaleć. Strój świętego Mikołaja na pewno nie będzie praktyczny – do założenia raz w roku. A koszulka z obrazkiem gołej męskiej klaty jest, delikatnie mówiąc, niestosowna do wieku. Warto pamiętać, że dziecko to nie lalka.

LEPIEJ KUP: dla dziewczynki torebkę w kształcie korony ZARA, a dla chłopca jakąś grę na Playstation.

4. Ciepła czapka, szalik i rękawiczki

Dla każdego dziecka to tylko niezbędne zimą elementy garderoby, które trzeba zakładać na wyraźną prośbę mamy. Nawet najpiękniejszy komplet akcesoriów zimowych nie jest więc powodem do frajdy dla dzieci. To przede wszystkim przydatny prezent, ale nigdy oczekiwany.

LEPIEJ KUP: nakładkę na kask narciarski lub czapkę z bezprzewodowym dostępem do muzyki.

5. Zbędne rzeczy

Drogie buciki dla niemowlaka, który jeszcze nie chodzi. Markowe jeansy, które za rok będą za małe na dwulatka. Zamiast jednorazowych pomysłów pomyśl o tym, co pozwoli dziecku dłużej cieszyć się gwiazdkowym prezentem.

LEPIEJ KUP: edukacyjną zabawkę i/lub tablet EduTab.

6. Rzeczy, które wiążą się z przykrymi obowiązkami

Z zajęciami pozalekcyjnymi bywa różnie – jest grupa dzieci, która chętnie uczęszcza na treningi, kursy językowe czy zajęcia muzyczne, a druga – traktuje dodatkowe zajęcia po szkole jako przykry obowiązek. Tym samym, jeśli pasją Twojego dziecka są  treningi piki nożnej, a ulubionym klubem jest Legia Warszawa, to zapewne ucieszy go piłka z logo klubu i autograf ulubionego piłkarza. Natomiast, gdy pociecha nie wykazuje wielkiego zainteresowania lekcjami gry na pianinie, odpuść sobie zakup sonat Bacha. 

LEPIEJ KUP: czytnik e-book Kindle.

7. Meble i elementy wyposażenia

Kupiłeś piękną różową lampkę, pościel w dinozaury lub dywanik z Angry Birds. Dziecko raczej nie potraktuje takich prezentów entuzjastycznie, chyba że przez chwilę. Radość może minąć już po jednym dniu, a chyba nie o to chodzi w dawaniu prezentów.

LEPIEJ KUP: namiot do zabawy.

8. Zwierzęta

Piesek, kotek, królik, szynszyla. Prezent słodki, dający gigantyczną radość i ekscytację. Jeżeli jednak nie masz pewności, że Twoje dziecko podoła obowiązkom związanym z opieką nad zwierzakiem, a takowe mogą przerosnąć również Ciebie, nie poddawaj się chwilowej pokusie zakupu pupila czy błaganiom dzieci w stylu „Mamo, tato – kupcie mi psa”.

LEPIEJ KUP: pluszowego zwierzaka lub Encyklopedię psów czy kotów rasowych.

9. Słodycze

W grudniu nasze pociechy dostają sporo słodyczy – w przedszkolu, szkole, od babć i dziadków, cioć i wujków. Nie dokładaj im więc kolejnych cegiełek do próchnicy i otyłości.

LEPIEJ KUP: foremki do robienia domowych słodyczy i wspólnie z dziećmi upieczcie ciastka, zróbcie żelki, czekoladki.

 

Powodzenia 6 grudnia! 

 

***
Fotografia otwarciowa i dodatkowa ilustracja: © Sunny studio/Fotolia