9 nieznanych faktów o internecie
Magdalena Parys

Jak wysłać selfie z Mount Everest? Jak stary jest internet? Kto i kiedy dodał pierwsze zdjęcie na stronę internetową? Sprawdź!

Sieć daje wiele możliwości: dostarcza informacji i wiedzy na temat bieżących wydarzeń, umożliwia komunikację, robienie zakupów, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Jest również pochłaniaczem czasu. W internecie spędza się nawet 1/3 dnia, niejednokrotnie bez celu, zabijając nudę. Dla co trzeciego Polaka sieć stała się główną częścią życia – wynika z raportu McKinsey & Company. 

W internecie znajdziesz odpowiedź nawet na najdziwniejsze pytania. Fot. zrzut ekranu z wyszukiwarki internetowej

W internecie znajdziesz odpowiedź nawet na najdziwniejsze pytania. Fot. zrzut ekranu z wyszukiwarki internetowej

Poznaj więc miejsce, w którym tak chętnie przebywa 3,5 miliarda ludzi, w tym 20 mln osób w Polsce. Niektóre informacja są naprawdę zaskakujące.

#9. Internet jest wynalazkiem europejskim

Sieć powstała w 1989 roku jako projekt dwóch naukowców CERN-u z siedzibą w Szwajcarii – Tima Berners-Lee oraz Roberta Cailliau. Jednak to pierwszemu z nich przypisuje się większe zasługi dla rozwoju nowych technologii. Tim Berners stworzył podstawy kodowania html oraz pierwszą stronę WWW. Jeśli jesteś ciekaw, jak wyglądała, możesz to sprawdzić tutaj.

#8. Wysłanie zdjęć z Mt. Everest jest możliwe

Kontakt ze światem podczas zdobywania najwyższej góry  jest możliwy dzięki stacji telekomunikacyjnej, ustawionej w wiosce Gorakshep, w rejonie Mount Everestu, na wysokości 5200 metrów n.p.m. Za transfer danych i dostęp do szerokopasmowej sieci w Himalajach odpowiada szwedzka firma Ncell.

#7. Nagość jest w cenie

Według badań, przeprowadzonych przez amerykański ośrodek badawczy – Statistic Brain, około 70 proc. wszystkich zdjęć zamieszczonych w internecie przedstawia nagie kobiety.

#6. Szybko rosnąca popularność

4 lata po wynalezieniu internetu korzystało z niego już 50 milionów osób. Dla porównania, na tak dużą popularność telefon czekał 75 lat, radio – 38 lat, telewizja – 13 lat.

#5. Klucz do internetu

To ściśle tajne fragmenty kodu html, dzięki którym możliwe jest całkowite zrestartowanie sieci na wypadek globalnego ataku hakerskiego. Nad ochroną internetu piecze sprawuje 7 osób z pozarządowej organizacji – Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Ich dane ze względów bezpieczeństwa są nieznane.

#4. Ile dni ma internet?

Jego wiek liczony jest od momentu powstania pierwszej strony WWW, czyli od 6 sierpnia 1991 roku. Dokładne informacje na temat, jak długo działa sieć znajdziesz na stronie: http://howoldistheinter.net/.

#3. Ile waży internet?

Choć w 2011 roku ważył właściwie tyle co jedna truskawka (ok. 10-15 g), to dziś jego waga jest szacowana od 2 do 4 kg, a więc tyle co cała łubianka truskawek. „Zważenie’’ internetu jest możliwe dzięki zsumowaniu wagi wszystkich przenoszących informacje elektronów (waga 1 elektronu to ok. 10-31 kg).

#2. Tysiące filmów w ciągu 60 sekund

Prawdopodobnie nikt nigdy nie obejrzy wszystkich wideo publikowanych w YouTube. W ciągu 1 minuty do serwisu trafia około 3,5 tys. filmów, co daje blisko 100 godzin multimediów.

#1. Pierwsze internetowe zdjęcie

Za początek publikowania grafik w sieci uznaje się rok 1992, w którym to pojawiła się ilustracja okładki albumu „Les Horribles Cernettes”, zespołu artystycznego założonego przez cztery pracownice CERN-u. Co ciekawe – już wtedy korzystano z Photoshopa.

9 nieznanych faktów o internecie

***

Zdjecie otwarciowe: Pixabay