9 rzeczy, które musisz wiedzieć o zakupach w Chinach
Magdalena Parys

Koszulka, buty, okulary słoneczne czy akcesoria elektroniczne za dolara, a do tego bez kosztów wysyłki? To możliwe, jeśli robi się zakupy w chińskich sklepach internetowych

Korzyścią zakupu towaru prosto z Chin są niskie ceny. Niedogodnością natomiast jest czas dostarczenia paczki. Zdarza się, że dostawa trwa nawet kilka tygodni. Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć o internetowych zakupach w państwie Środka.

1. Zakupy online w Chinach – jakie serwisy?

Chińskich sklepów online jest naprawdę dużo. Zasady w nich panujące są takie same, jak w Allegro czy Ebayu. Można wyszukiwać przedmioty podzielone na różne grupy tematyczne, płacić online, wybierać wśród różnych form transportu. Jest także możliwość komentowania, a sprzedawcy są oceniani przez konsumentów. Najpopularniejszym chińskim portalem aukcyjnym jest Aliexpress (obecnie 20. najpopularniejsza strona w Polsce, według Alexa Rank, ma ponad 2 mln użytkowników), który należy do Alibaba. Serwis jest dostępny w języku polskim (nie brakuje też bułgarskiego, czeskiego czy ukraińskiego). Ceny jednak nie wyświetlają się w złotówkach – do wyboru są m.in. dolary i euro. Wyglądem przypomina polskie Allegro.

Foto: zrzut z ekranu/pl.aliexpress.com

Foto: zrzut z ekranu/pl.aliexpress.com

Innym eSklepem chińskich jest Wish.com – mniej rozbudowany niż Aliexpress i z brakiem opisów produktów w języku polskim, ale za to z cenami w polskich złotych. Portal wyróżnia również to, że wymagane jest zalogowanie się. W innym wypadku nie da się skorzystać z usług serwisu. Wizualnie trochę mało czytelny. Na stronie głównej dominują zdjęcia. Widok jak na Pinterest.

Foto: zrzut z ekranu/wish.com

Foto: zrzut z ekranu/wish.com

Kolejnym wartym uwagi sklepem online jest Banggood.com. Nie oferuje obsługi w języku polskim, jednak umożliwia wybór sprzedawców, którzy oferują wysyłkę do naszego kraju.

Foto: zrzut z ekranu/banggood.com

Foto: zrzut z ekranu/banggood.com

Do wyboru spośród wielu sklepów internetowych z Państwa Środka jest lightinthebox.com, dostępny w polskiej wersji językowej. Ceny produktów są w dolarach amerykańskich. Co ważne towary są lepszej jakości niż w trzech powyższych przykładach.

Foto: zrzut z ekranu/lightinthebox.com

Foto: zrzut z ekranu/lightinthebox.com

2. Co kupować w Chinach?

Wśród sprzedawanych produktów dominują odzież, buty, akcesoria, drobny sprzęt elektroniczny typu słuchawki, baterie. Ale nie brakuje również dziwnych rzeczy, takich jak przeźroczyste buty przeciwdeszczowe, poduszka kupa.

Foto: zrzut z ekranu/pl.aliexpress.com

Foto: zrzut z ekranu/pl.aliexpress.com

3. Jak zapłacić za towar z Chin?

Chińskie sklepy internetowe akceptują wiele form płatności: przelew online, przelew tradycyjny, karta. Jeśli ceny są w innej walucie niż polska, warto za zakupy płacić kartą walutową, aby nie ponosić dodatkowych kosztów, jak np. za podwójne przewalutowanie (ze złotówek na euro i z euro na dolary). Cena może wzrosnąć nawet o 5 proc.

Przeczytaj również: Zakupy online w obcej walucie. Jak nie przepłacać?

4. Jak długo trzeba czekać na przesyłkę z Azji?

Wszystko zależy od produktu i sprzedawcy. Chiny są olbrzymim krajem, dlatego znaczenie ma skąd dokładnie zamawiany jest nasz towar. Np. na etui do telefonu znalezione na Aliexpress trzeba czekać od 15 do 34 dni. Z Banggood.com produkt przyjdzie w przedziale od 7-24 dni roboczych, a zakupów zrobionych 18 lipca na Wish.com można się spodziewać w terminie od 9 sierpnia do 29 sierpnia. Jest również ekspresowa wysyłka. Według informacji dostepnych na stronie serwisu, na zamówienie czeka się wówczas jedynie 3-4 dni robocze. 

Foto: zrzut z ekranu/wish.com

Foto: zrzut z ekranu/wish.com

Długi czas oczekiwania rekompensują niskie ceny dostaw. Na wish.com oscylują one w granicach 4-12 złotych. Natomiast na Aliexpress wysyłki często są darmowe.

5. Dlaczego w Chinach jest tak tanio, a przesyłka kosztuje parę złotych lub jest darmowa?

Powodów, dla których w chińskich sklepach internetowych ceny są tak niskie jest kilka. Po pierwsze tania siła robocza, która sprawia, że Chińczycy są w stanie oferować wszelkie produkty o wiele taniej. Drugi powód to... kiepska jakość. Niejednokrotnie produkty okazują się jednorazowego użytku. A po trzecie – towary pochodzą bezpośrednio od producentów z Państwa Środka.

Utrzymanie niskich cen przesyłek z Chin jest jednym z elementów strategii chińskich władz, które dokładają do zakupów internetowych wysyłanych do innych państw. W niskich kosztach transportu widzą szansę na rozwój sektora zakupów internetowych.

6. Dlaczego cena produktu podana jest w formie przedziału cenowego?

Wiele aukcji pozwala na wybranie jednego z dostępnych wariantów zamówienia – sposobu zapakowania lub dostępności produktów. Wybranie odpowiedniego pakietu zmienia koszt zamówienia. Należy dokładnie zwrócić uwagę na skład poszczególnych paczek. Dokładny opis jest podany w treści aukcji. Często różnica w cenie wynika z przepakowania w karton zastępczy (bez opisów, w celu zwiększenia szans na uniknięcie kontroli celnej). Zdarza się tez tak, że sprzedawca na jednej aukcji sprzedaje różne modele tego samego produktu, w różnych cenach (np. telefon z przekątną ekranu 5 cali i 5,2 cali.

7. Czy cena z chińskiego sklepu online jest ostateczna?

Nie! Sprowadzając produkty z Chin na teren Unii Europejskiej wymagane jest opłacenie cła i podatku VAT. Jeśli więc towar zmierza do Polski i jego wartość nie przekracza 150 euro – cła nie zapłacisz. Nie dotyczy to jednak alkoholu, perfum i wyrobów tytoniowych - od nich trzeba zapłacić cło niezależnie od wartości. Z kolei przedmioty o wartości poniżej 22 euro zwolnione są dodatkowo z dopłaty wynikającej z podatku VAT.

8. Czy opłaca się robić zakupy w Chinach, jeśli towar obejmuje VAT i cło?

Sprawdziliśmy to porównując ceny tych samych produktów na Allegro i Aliexpress.

Organizer do torebki

W Azji kosztuje niecałe 3 dolary, co w przeliczeniu daje mniej niż 12 zł. W polskim serwisie za akcesorium zapłacisz średnio 10 zł, a w Azji. Ceny są więc porównywalne, z tym, że w chińskim sklepie wysyłka jest darmowa, a w drugim przypadku za przesyłkę trzeba zapłacić ok. 7 złotych, co łącznie daje 17 złotych za zamówienie. Minimalnie bardziej opłacalne wydaje się kupienie towaru w Chinach – cło i VAT ze względu na niską wartość też nie są doliczane – ale czas oczekiwania może wynieść nawet 60 dni.

Tablet Teclast x98 air 3g 

Model 64GB kosztuje w chinach średnio 150 dolarów, czyli 600 zł. Po doliczeniu VAT (23 proc.) i cła (do 3 proc.) trzeba będzie zapłacić ok. 756 zł. Cena może się zwiększyć, w przypadku doliczenia różnic kursowych przy płaceniu kartą rozliczaną w złotówkach. W Polsce tablet znaleźliśmy za kwotę 989 zł (razem z wysyłką). Różnica w cenie jest wyraźna –  wynosi ponad 200 zł na korzyść Aliexpress.

9. Jak nie dać się oszukać?

Na pewno trzeba sprawdzać liczbę pozytywnych komentarzy. Mówi się, że jeśli sprzedawca ma ich ponad 90 proc. wydaje się wiarygodny. Nie można jednak zapominać o negatywnych komentarzach –  96 proc. pozytywnych komentarzy może oznaczać setki „negatywów”. Warto też zwracać uwagę na daty wypowiedzi innych użytkowników, aby mieć pewność, że są świeże i ukazują aktualny stan produktu. Podróbek jest mnóstwo. Przeglądając oferty, zauważyliśmy np., że nazwy znanych firm nie występują w tytułach ofert, a na zdjęciach ich logo często jest rozmazane.

Foto: zrzut z ekranu/pl.aliexpress.com

Foto: zrzut z ekranu/pl.aliexpress.com

Warto czy nie warto kupować na Dalekim Wschodzie?

Zbierając informacje na temat zakupów internetowych w chińskich serwisach przygotowaliśmy infografikę, przedstawiającą zalety i wady kupowania towarów prosto z Chin. Ostateczna decyzja i tak należy do ciebie.

Źródło: payu.pl

Źródło: payu.pl

Przeczytaj teraz: Jak odesłać towar zakupiony w sklepie internetowym i za to nie zapłacić?

***

Zdjęcie otwarciowe: CC by William Muzi/Flickr