9 rzeczy, których nie wiesz o vod
Magdalena Parys

Jak ominąć płacenie abonamentu rtv? Nie kupuj telewizora i korzystaj z telewizji internetowej.

O tym, jak i gdzie w internecie oglądać legalnie programy, filmy i seriale pisaliśmy już na blogu. Wznawiamy temat w związku z pracami nad zmianą ustawy o abonamencie rtv i gorącą dyskusją wokół tej sprawy. Proponowane zapisy przewidują bowiem, że dostawcy sieci kablowych i platform cyfrowych (jak UPC, Netia, nc+) mają przekazywać Poczcie Polskiej (operator pobierający opłaty za abonament) informacje o wszystkich zawieranych umowach na dostarczanie usługi płatnej telewizji (klienci internetowi nie będą objęci opłatą abonamentową). Według badania MEC rynek płatnej tv, w następstwie działań władz państwowych, może stracić nawet 1,5 mln klientów (gospodarstw domowych) na rzecz telewizji internetowej. Sprawdź, co warto wiedzieć o serwisach vod.
W zestawieniu znajdziesz zarówno standardowe informacje typu co można obejrzeć, jak i powszechnie niedostępne lub mało znane fakty.

#1. Oglądanie bez przerw

Serwisy vod zarabiają głównie na reklamach. Tak więc uodparniają sie na różnego typu programy blokujące reklamy, jak np. Adblock. Oglądanie bez reklam jest możliwe po wykupieniu pakietu dostępu.

#2. Odpowiadanie na potrzeby użytkowników

Dostawcy vod z reguły wiedzą, jak dbać o swoich użytkowników. Dla przykładu Netflix, ShowMax i player.pl zapamiętują, w którym momencie użytkownik przerwał oglądanie. Nie trzeba włączać wideo od początku i można też oglądać to samo na różnych urządzeniach – zacząć na komputerze, a skończyć film przy użyciu smartfona. Netflix zwraca także uwagę na sprawne wyszukiwanie oferowanych produkcji. W tym celu zatrudnia tzw. taggera, którego zadaniem jest oglądanie wideo i następnie przypisywanie im słów kluczowych opisujących zawartość – tak by użytkownicy łatwiej mogli znaleźć interesujący ich kontent.

#3. Vod jak kablówka

Ipla to pierwsza usługa telewizji internetowej w Polsce pozwalająca w pełni zastąpić kabel. Nie trzeba mieć telewizora ani podpisywać umowy z UPC czy Netią. W serwisie www dostępnych jest bowiem 80 kanałów telewizyjnych, które można oglądać na żywo, na komputerze. Do dyspozycji użytkowników są m.in.: Discovery, MTV, AXN, BBC, Cartoon Network. Player.pl w wersji na żywo (program jest w tym samym czasie do obejrzenia w tv i na komputerze) udostępnia stacje z Grupy TVN – TVN24, TVN24BiS, TVN Style, TVN Turbo, HGTV oraz program śniadaniowy „Dzień dobry TVN”. Serwis vod Telewizji Polskiej w czasie rzeczywistym emituje natomiast serwisy informacyjne nadawane przez TVP Info i regionalne ośrodki tv (jak TVP3 Kraków). Na stronach kanałów tematycznych, jak np. w sport.tvp.pl można również obejrzeć transmisje z meczów, imprez sportowych. Co ważne, oferta w wersji „na żywo” publicznego dostawcy jest bezpłatna. Dwóch pozostałych – płatna.

#4. Serwisy zagranicznie udostępniają polskie produkcje

Polska jest pierwszym rynkiem w Europie, gdzie powstał lokalnie zaprojektowany ShowMax. Do obejrzenia są produkcje dedykowane dla polskiego widza. Takie jak „Ucho Prezesa”, „Ksiądz” – krótkometrażowy film Wojciecha Smarzowskiego. Z kolei Patryk Vega – twórca „Pitbulla” – pracuje nad trzema serialami dla ShowMax. W bibliotece platformy są również polskie filmy, takie jak: „Bogowie”, „Miasto 44”, „Pitbull. Nowe porządki”, „Planeta Singli”, „Prosta historia o morderstwie”. Na Netflix znajdziesz natomiast nieco starsze filmy: „Róża”, „Wojna polsko-ruska”, „Pokłosie”.
W nc+ go i HBO Go do obejrzenia są z natomiast polskie seriale, jak „Belfer”, „Wataha”.

#5. Bezpłatny dostęp do pełnej oferty

Dla abonentów sieci Play (wybranych taryf), ShowMax przez rok udostępnia nielimitowany dostęp do swojej biblioteki. Promocja działa od 16 maja br. Wystarczy na stronie serwisu stworzyć konto i podać numer telefonu, który uprawnia do udziału w promocji. Z kolei serwisy HBO Go i nc+ go są bezpłatne dla abonentów kablówek, którzy w ofercie mają HBO i/lub Canal+. Netflix umożliwia bezpłatny dostęp do swojej biblioteki przez miesiąc.

#6. Użytkownicy źródłem inspiracji

Zarówno Netflix, jak i ShowMax swoje oferty tworzą na podstawie analizy torrentów i najczęściej pobieranych plików z nielegalnych źródeł odtwarzania wideo. Najchętniej ściągane pozycje zamieszczane są w bibliotekach serwisów vod.

#7. Interakcja z widzami

Ciekawe sposoby na angażowanie użytkowników ma Netflix, który za pośrednictwem strony www oferuje możliwość zarekomendowania treści wartych obejrzenia. W tym roku uruchomił również usługę, dzięki której klienci mogą… zarobić. Netflix Hermes to platforma dla osób znających języki obce, którzy są zainteresowani tłumaczeniem filmów i seriali (transkrypcją napisów z języka produkcji na język docelowy). Tłumaczem pracującym dla największej na świecie wypożyczalni wideo można zostać dopiero po zdaniu egzaminu z wybranego języka (przeważnie jest ot angielski). A za transkrypcję minuty angielskich dialogów na język polski można zarobić 10,50 dolarów (ok. 40 zł). Cennik tłumaczeń jest dostępny pod tym linkiem, a formularz rejestracyjny tutaj.

#8. Oglądanie w wersji offline

Aplikacje mobilne ShowMax na Androida i iOS działają bez dostępu do internetu. Podobnie jak Netflix na komputerach z systemem operacyjnym Windows 10. Z serwisów vod można więc także korzystać w trakcie podróży.

#9. Bez dostępu za granicą

Ze względu na ograniczenia licencyjne, treści z polskich serwisów vod i udostępnianych na terenie naszego kraju nie są dostępne poza granicami Polski (urządzenia zdradza polski adres IP), nawet jeśli masz wykupiony abonament. Rozwiązaniem na obejście ograniczeń geograficznych jest uzyskanie polskiego IP przy pomocy VPN. To swego rodzaju tunel, który łączy nasz komputer z serwerem (zlokalizowanym w Polsce), a następnie z interesującą nas treścią. Dobry VPN kosztuje średnio kilkanaście złotych miesięcznie.

Przeczytaj teraz: Pojedynek na ceny: produkty dziecięce vs dla dorosłych

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay