Bilet na koncert kupiony online: zwrot pieniędzy
Magdalena Parys

W przypadku biletów elektronicznych na imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe z reguły nie działa zasada pozwalająca zwrócić towar kupiony przez internet w ciągu 14 dni. Sprawdź, czy jest jakieś inne rozwiązanie

Do Polski w tym roku zawita mnóstwo gwiazd muzycznych światowego formatu. Wystąpią m.in.: w marcu – Hurts, w kwietniu – Mariah Carey, w maju – Rod Stewart, w czerwcu – Maroon 5, Florence and The Machine oraz Red Hot Chili Peppers, w sierpniu – Rihanna, a w listopadzie – Justin Bieber. Bilety do kupienia są punktach stacjonarnych, jak i przez internet. Ceny wahają się od 110 zł (w przedsprzedaży za miejsce stojące) do ponad 1000 zł za miejsce VIP. Zanim więc kupisz w sieci bilet za kilkaset złotych na wydarzenie, które odbywa się za parę miesięcy, warto dobrze się zastanowić i trzy razy wszystko przemyśleć,.

Bilet na imprezę kupiony w internecie (kino, teatr, koncert, mecz itp.) zgodnie z art. 38 pkt 12 ustawy o prawach konsumenta nie podlega zwrotowi. Tak jest nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.

Z kultury nie zrezygnujesz

Robiąc zakupy w sieci, masz zawsze 14 dni, żeby odstąpić bez podania powodu od umowy zawartej na odległość. Niektóre eSklepy termin ten wydłużają do 30 dni lub nawet 100 dni. Zwrócić można nie tylko towar, ale także usługę.

Czytaj więcej: Zamawiasz w sieci usługi? Zobacz, jakie masz prawa>>

Inaczej sytuacja wygląda z zakupem biletów online na seanse filmowe i teatralne, koncerty, festiwale, wystawy, mecze. Niezależnie od tego, czy zakupu dokonano wiele miesięcy wcześniej, czy tuż przed imprezą, ze zwrotem i odzyskaniem pieniędzy mogą być problemy. Nawet jeśli pomyliłeś się, zaznaczając złą datę albo miejsce, może się okazać, że klamka zapadła. Chyba że sam organizator wydarzenia dopuszcza możliwośćzwrotu wejściówki.

Florence an The Machine po raz kolejny zagra w Polsce. Tym razem na Open'er Fesyiwal. Foto: CC by Jason Persse/Flickr

Florence an The Machine po raz kolejny zagra w Polsce. Tym razem na Open'er Fesyiwal. Foto: CC by Jason Persse/Flickr

Ostateczna decyzja należy do organizatorów

Furtką do oddania biletu internetowego są regulaminy organizatorów imprez. Przyjrzeliśmy się uważnie kilku z nich, czytając dokumenty oraz dowiadując się bezpośrednio u źródeł, jak to jest właściwie ze zwracaniem eBiletów.  

Bilet elektroniczny kupiony w Eventim.pl, serwisie sprzedającym wejściówki na imprezy muzyczne „nie uprawnia do zwrotu pieniędzy ani do zamiany na inny, za wyjątkiem przypadku odwołania Imprezy, zmiany daty lub miejsca odbycia Imprezy. W przypadku odwołania Imprezy, zmiany daty lub miejsca odbycia Imprezy, Użytkownik będzie miał możliwość wymiany Biletu na inny lub zwrotu pieniędzy” – czytamy w regulaminie.

– Bilet można zwrócić jedynie w wypadku odwołania imprezy. Zła pogoda podczas koncertu plenerowego nie upoważnia do ubiegania się o zwrot, ponieważ nie występuje ona z winy organizatora, ani wykonawców – tłumaczy Pani Kinga z AlterArt, współorganizatora tegorocznego Open’er Festiwal.

Red Hot Chili Peppers jest jednym z wykonawców podczas 2. dnia Festwailu w Gdyni. Foto: CC by Brennan Schnell/Flickr

Red Hot Chili Peppers jest jednym z wykonawców podczas 2. dnia Festwailu w Gdyni. Foto: CC by Brennan Schnell/Flickr

W multipleksie kinowym Multikino „Użytkownik ma prawo do zwrotu Biletu:  w przypadku, gdy fotokod nie będzie możliwy do odczytania w Kinie, mimo spełniania wymagań określonych w Regulaminie, w przypadku odwołania seansu filmowego, którego dotyczy Bilet lub opóźnienia w jego rozpoczęciu o co najmniej 30 minut […]”.

Identyczna sytuacja jest również przy zakupie biletu internetowego na spektakl w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie: – Bilety zakupione u nas w teatrze nie podlegają zwrotowi. Zwroty i zamiany biletów zakupionych za pośrednictwem internetu możliwe są jedynie w przypadku odwołania spektaklu bądź zmiany repertuaru – informuje Biuro Informacji i Rezerwacji Biletów krakowskiego teatru.

Na stronie Centrum Nauki Kopernik można z kolei przeczytać: „Zwrot biletów indywidualnych możliwy jest w terminie 7 dni kalendarzowych przed datą wizyty w Centrum. Zwrotu może dokonać tylko i wyłącznie osoba dokonująca rezerwacji, po uprzednim wysłaniu prośby na adres siedziby Centrum z dopiskiem „zwrot” lub pocztą elektroniczną na adres e-mail zwroty@kopernik.org.pl”.

Najbardziej liberalne zapisy w kwestii rezygnacji z biletów zakupionych w sieci ma klub sportowy Legia Warszawa: „w przypadku Biletu zakupionego w systemie online przez osobę posiadającą Kartę zwrot może zostać dokonany w POK lub samodzielnie przez kibica w systemie online. […] W przypadku Biletu zakupionego w systemie online przez osobę, która nie posiada Karty, zwrot może zostać dokonany wyłącznie w kasach Klubu lub w POK w terminie określonym w ustępie 7 pkt a), czyli najpóźniej na 4 godziny przed rozpoczęciem meczu (przyp. red.).

 

Zakup biletu w sieci nie przekreśla zatem możliwości oddania go. Ostateczna regulacja tej kwestii zależy od organizatora imprezy.

Przeczytaj również: Regulamin eSklepu: czytaj uważnie>>

***

Fotografia otwarciowa: CC by Rachel/Flickr, ilustracja dodatkowa: CC by Aktiv I Oslo.no/Flickr