Branża, w której na pewno odniesiesz sukces
Magdalena Parys

Chcesz wystartować z własnym technologicznym biznesem? To postaw na FinTech. To najbardziej perspektywiczny sektor gospodarki.

Taki wniosek płynie z kwartalnego raportu firmy CB Insights, która przygląda się inwestycjom w branży nowych technologii na całym świecie. W Europie w pierwszym kwartale 2017 r. zainwestowano łącznie 667 mln dol. w 73 start-upy z sektora FinTech (przedsiębiorstwa operujące na styku branży finansowej i technologicznej).

Większe kwoty udało się pozyskać firmom z USA (1,1 mld dolarów, 90 inwestycji) oraz Azji (826 mln, 42 inwestycje), ale tylko w Europie skala inwestycji na tym rynku tak wyraźnie wzrosła. Gdyby inwestorzy utrzymali tempo z pierwszego kwartału tego roku, to na koniec 2017 r. łączna kwota inwestycji przekroczyłaby 2,6 mld dolarów i byłaby ponad dwukrotnie wyższa niż w 2016 roku.

Dobry moment

To bardzo wyraźny, i dobry, sygnał dla startupowców oraz osób, które dopiero planują wystartować z własnym technologicznym biznesem. Sugeruje bowiem, że FinTech w oczach inwestorów (przede wszystkim funduszy typu venture capital) jest teraz jednym z najatrakcyjniejszych sektorów gospodarki.

Czego nie można powiedzieć o wszystkich branżach technologicznych ani tym bardziej o całym obszarze startupowym. Jak bowiem wynika z innego raportu CB Insights, w całym 2016 roku liczba globalnych inwestycji funduszy venture capital zmalała o 24 proc., a ich łączna wartość skurczyła się z rekordowych 141 mld do 127 mld dolarów.

Mobilna bankowość na topie

W pierwszym kwartale 2017 roku zdecydowanie najwięcej środków od inwestorów zebrały 22 brytyjskie firmy FinTech – łącznie 328 mln dolarów. Rekordzistą był Atom, czyli mobilny bank dla millenialsów. Według firm H2 Ventures i KPMG to szósta najbardziej innowacyjna firma FinTech na świecie w 2016 roku. Po inwestycji, w które zaangażowane były spółki BBVA, Toscafund Asset Management i Woodford Investment Management, wartość Atomu została oszacowana na 320 mln dolarów.

Zobacz też: Polskie eSklepy powinny ruszyć za granicę. Dlaczego tego nie robią?

Drugą najsilniejszą branżą FinTech w Europie mogą pochwalić się Niemcy. Łączna wartość inwestycji w niemieckie firmy z tego sektora wyniosła 150 mln dolarów. Najwięcej – 32 mln dolarów – zebrał Raisin, czyli firma oferująca internetową platformę, za pomocą której można zarządzać depozytami z ponad 30 banków.

Potrzebne Big Data i machine learning

Siłę niemieckiego sektora FinTech potwierdziła również niedawna inwestycja PayU w grupę technologiczną Kreditech – warta aż 110 mln euro (została dokonana już w drugim kwartale roku, w związku z czym nie znalazła się w zestawieniu CB Insights).

Kreditech specjalizuje się w udzielaniu kredytów online. Wykorzystuje Big Data i techniki uczenia maszynowego (machine learning), dzięki czemu może zapewnić konsumentom dostęp do jak najwyższej jakości produktów kredytowych i ułatwić im korzystanie z internetowych usług bankowych. PayU nawiąże z niemiecką spółką strategiczne partnerstwo i rozpocznie globalną współpracę, której celem jest zwiększenie dostępu do usług kredytowych na najszybciej rosnących rynkach wschodzących.

We wspominanym zestawieniu H2 Ventures i KPMG – prezentującym najbardziej innowacyjne firmy w branży FinTech – Kreditech zajął 7. miejsce. Zwycięzcą rankingu została spółka Ant Financial, zarządzająca potężną platformą do płatności internetowych, znana do niedawna jako Alipay i będąca częścią Alibaby.

Przeczytaj teraz: Giganci polskiego handlu opanowują sieć. Zobacz, jak to robią

Fotografia otwarciowa: CC by Flickr/CafeCredit.com