Cena netto a brutto. Znajdź różnicę
Magdalena Parys

59,99 zł czy 48,77 zł – ile należy zapłacić za buty? Sprawdź to!

Według „raportu kapitalni.org” na temat wiedzy finansowej Polaków okazuje się, że 31% badanych nie wie, czym różni się kwota netto od brutto. Tym samym prawie 1/3 respondentów nie ma pojęcia, czy  wynagrodzenie netto to suma, którą otrzymuje „do ręki” – na konto bankowe.

Czym różni się cena netto od brutto?

Zgodnie z definicją ekonomiczną cena brutto to kwota z uwzględnieniem wszystkich podatków takich jak akcyza, czy VAT. Cena netto to z kolei wartość danego produktu lub usługi przed doliczeniem do niej wartości podatku. Różnica pomiędzy brutto a netto występuje również na poziomie rodzaju płatnika. Cenę brutto płaci kupujący, natomiast netto dotyczy przedsiębiorcy, jeśli może on odliczyć podatek VAT – czyli wtedy, gdy kupuje towary lub usługi na potrzeby prowadzonej działalności. To znaczy, że przedsiębiorca, kupując towar na fakturę, płaci w sklepie cenę brutto. Jednak po odliczeniu sobie podatku VAT z tytułu zakupu na fakturę, jego kosztem jest cena netto.

Cenę brutto można wyliczyć według wzoru: cena netto + stawka podatku lub skorzystać z narzędzi online, które wykonają za nas te obliczenia.

Przelicznik cen netto-brutto

Sprzedawca oferując towar, musi podać pełną i ostateczną cenę do zapłaty, czyli cenę brutto. Kupujący ma bowiem prawo wiedzieć, ile kosztuje dany produkt, bez konieczności wykonywania działań matematycznych – doliczania do ceny netto wartości podatku. Innymi słowy, niezgodne z prawem (ustawa o cenach z dnia 5 lipca 2001 r.) jest podawanie cen bez uwzględniania podatków. Za zapisy „*ceny netto/do ceny należy doliczyć podatek VAT” lub „200 zł + 23% VAT (niezależnie od tego, czy podaje się stawkę podatkową czy nie) grozi kara finansowa (nawet od 1000 euro). Kwota netto może być podana przy okazji, ale nie może stanowić tej jedynej właściwej ceny.

Zarówno stawki netto, jak i brutto można obliczyć oraz sprawdzić przy użyciu kalkulatorów VAT dostępnych w internecie. W przykładowym narzędziu najpierw podajesz kwotę, w drugim wybierasz wartość wpisanej ceny – netto czy brutto, w trzecim – określasz wielkość stawki VAT dla wybranego produktu (w Polsce obowiązuje kilka stawek podatku VAT – od 3% do 23%). 

Kalkulator online do obliczenia podatku VAT

Przykład użycia kalkulatora VAT w wersji online. Fot. zrzut ekranu/infor.pl

Kiedy cena brutto jest niepotrzebna?

Obowiązek informowania kupujących o cenie końcowej, czyli brutto nie ma zastosowania w momencie, gdy sprzedaż odbywa się pomiędzy dwoma osobami fizycznymi (np. sprzedaż telefonu w serwisie zakupowym OLX). Z trybu przedstawiania kwot brutto, w tradycyjnym rozumieniu, są zwolnieni także usługodawcy, objęci osobnymi regulacjami. Są to m.in. dostawcy energii czy operatorzy telekomunikacyjni.

Przeczytaj teraz: Dostawy e-przesyłek przy użyciu nowych technologii

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay