Chcemy kupować w niedziele w internecie
Magdalena Parys

„81 proc. e-konsumentów deklaruje, że robi zakupy online w niedziele” – czytamy w raporcie „Kochamy e-niedziele. Polacy o zakupach i pracy w niedziele” Izby Gospodarki Elektronicznej

Pod koniec marca br. Rada Ministrów poparła pomysł ograniczenia handlu w niedzielę, rekomendując równocześnie dalsze prace nad projektem NSZZ „Solidarność”. Rządzący chcieliby m.in. wyłączenia handlu w internecie spod wprowadzonego zakazu. Podobnego zdania są konsumenci. Zgodnie z raportem za utrzymaniem niedzielnych zakupów w internecie jest 57 proc. badanych internautów, 33 proc. nie ma zdania, a przeciw jest 10 proc. Z kolei bezpośrednio wśród osób robiących zakupy w sieci za wykluczeniem e-handlu z zakazu sprzedaży w niedzielę jest 70 proc. respondentów. Pracownicy e-sklepów również są podobnego zdania – 69 proc. obawia się przede wszystkim utraty pracy.

Sklepy internetowe działają bezobsługowo

Konsumenci wymieniają liczne argumenty za utrzymaniem niedzielnych zakupów w internecie. Większość dotyczy czasu, który można zaoszczędzić i spożytkować w innym celu – np. idąc na spacer z bliskimi, o co walczy NSZZ „Solidarność” – projektodawcy ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Powstaje więc pewien paradoks. Za wyłączeniem e-sklepów z zakazu przemawia również argument – nierealizowania zamówień w niedzielę zarówno przez mniejsze jak i większe firmy. Część z nich wraz z zapleczem logistycznym (magazyny, centra logistyczne) nie pracuje nawet w sobotę, tylko w dni robocze. Sprawdzaliśmy to już w tekście o zamówieniach realizowanych w weekendy.

Za niewłaściwe e-zakupy niedzielne uznaje 20 proc. badanych internautów, a wśród e-kupujących - 8 procent.

Niższe wpływy do budżetu i utrata pracy

Raport uwzględnia także konsekwencje, jakie może przynieść zakaz handlu w niedzielę w sklepach internetowych. Pozytywny wpływ zakazu na e-commerce przewiduje 16 proc. badanych, a brak jakiegokolwiek wpływu 12 proc. Jako jedna z negatywnych reperkusji zakazu wskazywana jest utrata pracy przez osoby zatrudnione w sklepach internetowych. O swoją pracę w związku z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę obawia się co trzeci badany. Wśród osób będących właścicielami e-sklepów lub ich pracownikami ten wskaźnik sięga 69 proc. Wyłączając sklepy internetowe z możliwości sprzedaży 7 dni w tygodniu jest też duże prawdopodobieństwo zmniejszenia wpływów do budżetu państwa z podatków VAT, CIT, ZUS i od wynagrodzeń. Wzrośnie bowiem pokusa rejestrowania polskich sklepów zagranicą. Sklep z Niemiec działający na terenie Polski, zgodnie z projektem ustawy, nie zostanie objęty zakazem handlu w niedzielę.

Raport IGE sporządzono w ramach uruchomionej 21 marca kampanii informującej pt. „Jesteśmy za handlem internetowym w niedziele”. Do analizy wykorzystano opinie 1260 Polaków, w tym 599 kupujących w internecie i 383 pracujących w sektorze e-handlu.

Przeczytaj teraz: Kiedy rosną ceny biletów

***

Zdjecie otwarciowe: Pixabay