Co piątą złotówkę na WOŚP wpłacono online
Marta Siekierska

Spośród rekordowych 105,6 mln złotych, które w tym roku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ponad 20 mln zł wpłacono online – poprzez zbiórki i aukcje internetowe, w których bezpieczeństwo transakcji zapewniało PayU

105 mln 570 tys. 801 złotych i 49 groszy – tyle środków udało się zebrać podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom i seniorom). To zdecydowany rekord zbiórki. Poprzedni najlepszy wynik osiągnięty został w 2016 roku, ale był o ponad 30 mln złotych niższy – wyniósł 72,6 mln zł.

Tak gigantyczny sukces zbiórki nie byłby możliwy bez internautów. Co piątą złotówkę - czyli ponad 20 mln - darczyńcy przelali na WOŚP za pomocą płatności online. To wynik dwa razy lepszy niż przed rokiem. Poprzez aplikacje, strony oraz aukcje internetowe obsługiwane przez PayU zebrano łącznie 20 071 299 złotych.

Na fot: Jerzy Owsiak i Justyna Grzyl, rzeczniczka PayU

Na fot: Jerzy Owsiak i Justyna Grzyl, rzeczniczka PayU

Największą część wpłat online – blisko 11 mln złotych – stanowiły zbiórki z kanałów: wosp.org.pl, Wirtualne Serce na Wspieram.to, Siepomaga, Pomagam.Interia.pl, Facebook oraz finałowa aplikacja mobilna. Dodatkowo zebrano ponad 9 mln zł na aukcjach realizowanych za pośrednictwem Allegro. Rekord wpłat zanotowano zaś na stronie wplacam.wosp.org.pl – wyniósł 9 760 138 zł.

PayU wspiera WOŚP

Za pośrednictwem PayU, które gra wspólnie z WOŚP już od 15 lat, dokonano do tej pory wpłat na wysokość ponad 60 mln złotych. W tym roku firma została uhonorowana przez Orkiestrę srebrnym medalem za swoje wieloletnie wsparcie:

Co piątą złotówkę na WOŚP wpłacono online

– 15 lat współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy podczas jej charytatywnych finałów to dla nas nie tylko tradycja, ale również powód do dumy. Co roku wraz z partnerami Orkiestry rozwijamy możliwości zbiórek online, w które angażuje się społeczność internautów. Z tym większą przyjemnością obserwujemy tegoroczny dwukrotny wzrost łącznej kwoty wpłat przez kanały internetowe – mówi Bartosz Berestecki, członek zarządu PayU.

Ile i jak Polacy wpłacają na WOŚP

Dane dotyczące wpłat z wybranych zbiórek (wosp.org.pl, Pomagam.interia.pl, Wirtualne Serce, Facebook, aplikacja mobilna) w dniu finału, czyli 15 stycznia do godz. 23:59, pokazały, że kwoty, które najczęściej wpłacają darczyńcy w sieci, to kolejno: 20, 50, 100 i 10 zł.

Jeśli zaś chodzi o metody płatności, to zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez internautów były szybkie przelewy online (tzw. pay-by-link). Za ich pośrednictwem dokonano ponad 90 proc. transakcji. Pozostałe wpłaty były przy użyciu kart płatniczych, debetowych lub kredytowych.