Dlaczego warto robić zakupy mobilne?
Magdalena Parys

Telefony i tablety idą w ruch. 53 proc. eKupujących i 37 proc. wszystkich internautów robi zakupy mobilnie. mKupujący cenią sobie m.in. wygodę, swobodę i oszczędność czasu

Z raportu „mShopper 2.0 – Polacy na zakupach mobilnych”, zrealizowanego przez Mobile Institute na zlecenie Allegro i opublikowanego w marcu br. wynika, że ponad połowa kupujących przez internet korzysta z urządzeń mobilnych podczas zakupów. Większość z nich, bo aż trzy czwarte, ocenia zakupy mobilne jako łatwe. Co więc sprawia, że kupowanie na smartfonach i tabletach ma coraz więcej zwolenników niż przeciwników? I cieszy się tak dużą popularnością?

Zalety zakupów mobilnych

Na podstawie wyników badań i własnych doświadczeń wyróżniliśmy 7 pozytywnych elementów kupowania mobilnie.

#1. Wygoda – nie trzeba czekać, aż komputer się uruchomi. Laptopy starszego typu otwierają się… dobrych kilka minut. Smartfon jest zawsze pod ręką i gotowy do zakupów :)

#2. Oszczędność czasu – Który sklep wybrać na zakupy sportowe, spożywcze i inne? Jakie marki oferują promocje? W którym salonie danej firmy znajdę wymarzone buty? Gdzie mogę kupić interesującą mnie książkę? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi w dowolnym momencie dnia– między jednym a drugim spotkaniem – bo z reguły telefon masz przy sobie. Tym samym, kupować możesz wszędzie – w kolejce do lekarza, jadąc autobusem i stojąc w korku, czy będąc na plaży.

#3. Swoboda – kupujesz wtedy, kiedy masz  na to ochotę, w dowolnym miejscu i dowolnej porze.

#4. Oszczędność pieniędzy – „łapiesz” okazję i towar za mniejsze pieniądze. Mając telefon przy sobie i dostęp do internetu, masz większe szanse, aby być na bieżąco z ofertami promocyjnymi.  W polowaniach na promocje przydatne są aplikacje – agregatory miejsc, produktów i usług sprzedawanych w niższych cenach. Takie jak: Qpony.pl, gazetka.pl. Więcej informacji na temat darmowych aplikacji mobilnych, przydatnych podczas zakupów znajdziesz na blogu.

#5. Prywatność – nikt nie patrzy ci w ekran zza ramienia. Urządzenia mobilne, szczególnie telefony,  są dużo mniejsze niż komputery. Zdarza się też, że z jednego komputera korzysta wiele osób lub sprzęt jest służbowy, więc dostęp do informacji o tym, co kupujesz, gdzie i za ile mogą mieć osoby, które nie powinny.

#6. Płatność jednym kliknięciem – za zamówienia można płacić korzystając z płatności ekspresowych, takich jak PayU Express. Wystarczy raz zapisać kartę płatniczą lub rachunek bankowy bezpośrednio w procesie zakupowym na Allegro lub w koncie PayU (dostęp do sklepów spoza Allegro). Każda kolejna transakcja zajmie jedynie 0,5 sekundy, bo będzie wymagała tylko jednego kliknięcia. Usługa PayU Express działa podobnie jak płatność zbliżeniowa w sklepach stacjonarnych. Zamiast zbliżania karty do specjalnie oznaczonego czytnika, klikasz w pola, pod którym kryją się konto bankowe i/lub karta.

Przeczytaj również: poradnik – płatność jednym kliknięciem

#7. Obcowanie z nowinkami technologicznymi – nowe technologie mają ogromny wpływ na każdy aspekt życia – wpływają także na to co, jak i gdzie kupujesz oraz jakie formy płatności najchętniej wybierasz. Jeszcze do niedawna kupowanie przy użyciu komputera było nowością. Teraz coraz więcej osób nie ma oporów do korzystania z urządzeń mobilnych podczas szukania i kupowania np. kurtki czy butów. Smartfony i tablety stają się suflerami, asystentami podczas zakupów. Wyszukiwanie czegokolwiek jest z reguły intuicyjne. Sprzedawcy starają się podążać za duchem czasu i dostosowują strony sklepów do potrzeb mKonsumentów. 

Zalety zakupów mobilnych

źródło: raport „mShopper 2.0 – Polacy na zakupach mobilnych”

Pewnie z czasem będzie można wskazać więcej atutów kupowania przy użyciu smartfonów i telefonów. Będziemy na pewno informować o kolejnych dobrodziejstwach mCommerce dla użytkowników.

Przeczytaj teraz: Doładowanie telefonu – teraz i za miesiąc

 

***

Fotografia otwarciowa: CC by Jason Howie/Flickr, ilustracja dodatkowa: CC by ibmphoto24/Flickr