Doradca finansowy z FB Messengera walczy o tytuł najlepszego startupu
Marta Siekierska

MoneyFriend.co, oferujący finansowe doradztwo przez FB Messengera, wygrał tegoroczną edycję Startup Weekend Warsaw. W jakich okolicznościach powstał, czym się dokładnie zajmuje i jakie ma plany – pytamy jednego z założycieli, Rafała Kosno

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Startup Weekend Warsaw był FinTech, czyli innowacje finansowe. Między 26 a 28 sierpnia w Służewskim Domu Kultury ponad 100 młodych innowatorów, pod okiem doświadczonych mentorów budowało projekty, które w przyszłości mogą przerodzić się w globalne firmy technologiczne. Wśród mentorów była m.in. Joanna Pieńkowska-Olczak, dyrektor ds. produktów i usług płatniczych PayU, a w jury zasiadała Sylwia Bilska, dyrektor generalna PayU.

Spośród 12 zespołów największe wrażenie na jurorach zrobił MoneyFriend.co, który ma ułatwić zarządzanie swoimi finansami. Jak? Za pomocą Messengera, komunikatora Facebooka.

ZOBACZ: Młodzi, niedoświadczeni? Niekoniecznie. Kto w Polsce zakłada startupy i co z tego ma? [WYWIAD]

Przedstawiamy wywiad z Rafałem Kosno, który jest jednym z założycieli tego projektu. Jego - złożona z młodych ludzi - międzynarodowa ekipa już 7 września stanie do walki w konkursie Seedstars Warsaw. To lokalne eliminacje do konkursu Seedstars World, w którym najbardziej obiecujące startupy świata walczą o uwagę inwestorów i pół miliona dolarów nagrody (PayU jest jednym z partnerów generalnych imprezy i wspiera udział polskiego projektu w finałach).

PayU: Czym jest MoneyFriend?
Rafał Kosno:
 MoneyFriend to podręczny doradca finansowy, który może powiedzieć wszystko o naszych prywatnych finansach. Możemy mu zadawać pytania dotyczące stanu rachunku, ostatnich transakcji, możemy zapytać, czy przyszedł przelew, na który od dawna czekaliśmy. To jest doradca, który także sam może informować o zdarzeniach na naszym koncie – np. o tym, że wpłynęła na nie pensja. Zrobi to językiem naturalnym, przez okienko chatu na Messengerze.

Czyli, w uproszczeniu, jest to doradca finansowy w Messengerze.
Tak, przyjaciel od pieniędzy, którego możemy zapytać o wszystkie sprawy związane z osobistymi finansami.

Dla kogo może być użyteczny?
MoneyFriend.co adresujemy do wszystkich osób, dla których kanał messengerowy jest wykorzystywaną na co dzień, naturalną formą komunikacji. W tej grupie będą ludzie młodzi i w średnim wieku, studenci oraz już aktywni zawodowo.

Dlaczego go stworzyliście? Uważacie, że młodzi ludzie mają problem z kontrolowanie swoich finansów, z wydatkami, z oszczędzaniem?
Projekt jest efektem naszych obserwacji i doświadczeń. Zauważyliśmy, że młodzi ludzie mają problem z zarządzaniem własnym budżetem. Projekt to także efekt naszych własnych oczekiwań od banków. Regularnie sprawdzamy, czy otrzymaliśmy przelew, na który czekamy, jaki jest stan naszego rachunku albo czy dostaliśmy spodziewany zwrot pieniędzy. Można usprawnić wiele rzeczy związanych z zarządzaniem własnym budżetem.

PRZECZYTAJ: Klucz do sukcesu: Warby Parker, czyli okulary dla każdego

MoneyFriend nie ogranicza się do budowania łącza pomiędzy kontem bankowym a Messengerem. Podpowiada także użytkownikom rozmaite oferty. W jaki sposób ten system działa?
Wykorzystujemy zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, które mają wbudowane pewne mechanizmy oceniania ofert. Produkty finansowe oparte są na liczbach. Dzięki temu łatwo można porównywać ze sobą różne propozycje banków - np. obliczając średni rzeczywisty koszt kapitału - i wskazywać te najlepsze. Potrzebna jest do tego jedynie odpowiednia matematyczna formuła.

Kto stoi za tym projektem?
Jesteśmy grupą technologicznych pasjonatów, którzy spotkali się pewnego wieczora na Startup Weekend Warsaw i pomyśleli, że warto zrobić coś niesamowitego. Okazało się, że wspólna pasja daje solidne podstawy do tego, aby odnieść sukces. W naszym zespole są:

Yook Shee – wychowany w Australii i wyedukowany na Stanfordzie, który przez wiele lat mieszkał w Norwegii (gdzie pracował w rozwoju IT dla BNP Paribas i był liderem innowacji w firmach konsultingowych). U nas jest product managerem.

Rui Meleiro – Portugalczyk, który przez sześć lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych i pracował w Boston Consulting Group w Chicago. Ma doktorat z fizyki i MBA z INSEAD.

Łukasz Czerwiński – ponaddwumetrowy programista, który ostatnie trzy lata spędził w Google w Kalifornii. Jest niesamowicie dobry w tym, co robi.

Zaraz po Startup Weekend Warsaw dołączyła do nas Karina Tumoyan, która jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. To niesamowita graficzka, która podczas głosowania na Startup Weekendzie oddała nam wszystkie swoje głosy, ponieważ tak bardzo podobał jej się nasz projekt.

No i jestem ja. Od wielu lat współpracuję w jako ekspert z warszawskim biurem Boston Consulting Group. Zajmuję się różnego rodzaju wdrożeniami projektów w branży finansowej i doradzam wielu dużym firmom z sektora finansowego. Skupiam się na innowacjach.

ZOBACZ TEŻ: eZakupy przez urządzenia mobilne – jak nadążyć za klientami?

Co się teraz stanie z MoneyFriend?
Pędzimy do przodu. Koledzy z Norwegii i Portugalii przeprowadzili się do Polski. Zamieniliśmy połowę mojego mieszkania w biuro. Dostaliśmy mnóstwo pozytywnego feedbacku i wiele instytucji wyraziło wolę współpracy z nami. Spotkaliśmy się z funduszami, które są zainteresowane naszym projektem, choć jesteśmy jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Skontaktowaliśmy się też z osobami, które zajmują się funduszami unijnymi. Doradziły nam, abyśmy aplikowali po różnego rodzaju granty, których nie dostaniemy, jeżeli założymy spółkę, dlatego jeszcze z tym chwilę zaczekamy.

Oprócz wygrania Startup Weekend Warsaw zdobyliśmy także nagrodę ufundowaną przez PKO BP i MIT Enterprise Forum. Te dwie organizacje budują program akceleracyjny dla polskich firm działających w sektorze FinTech. Jeżeli spełnimy szereg wymagań, zostaniemy wysłani do Stanów Zjednoczonych, gdzie trafimy na Massachusetts Institute of Technology, superprestiżową uczelnię. Przejdziemy przez cykl szkoleń i spotkań z osobami, które zbudowały potężne firmy technologiczne.

Dzięki Startup Weekend Warsaw dostaliśmy także przepustkę na finał konkursu Seedstars Warsaw, to już za kilka dni. Teraz cała nasza uwaga skupiona jest na nim. Chcielibyśmy go wygrać.

***

Seedstars World to międzynarodowy konkurs dla startupów działających na rynkach wschodzących. 7 września 2016 roku po raz pierwszy zawita do Polski. Zespoły będą rywalizować w siedzibie TechHubu (na terenie Google Campus Warsaw). Najlepszy z nich będzie reprezentować Polskę na spotkaniu Seedstars World Global Summit, gdzie powalczy o pół miliona dolarów kapitału. Finał konkursu odbędzie się w kwietniu 2017 roku w Lozannie. Poprzedni zwycięzcy Seedstars World zebrali łącznie ponad 33 miliony dolarów i zatrudnili blisko 900 pracowników na całym świecie.

Firma PayU jest partnerem zarówno Startup Weekend Warsaw, jak i Seedstars World.

PRZECZYTAJ TERAZ: Jak obudzić nieaktywnych klientów eSklepu