Dostawy e-przesyłek przy użyciu nowych technologii
Magdalena Parys

Kurier z terminalem płatniczym, paczka dostarczona do parku albo do domu pod nieobecność mieszkańców. To już się dzieje. Poznaj nowości, które oferuje rynek dostaw

Świat zakupów internetowych rozwija się dynamicznie, także w kwestii przesyłek. Można to prześledzić na naszym blogu, gdzie już niejednokrotnie poruszaliśmy temat innowacyjnych form dostaw ze szczególnym naciskiem na drony, które wciąż uważa się za rewolucję w e-zakupach. Powstają jednak kolejne, równie nowoczesne, systemy dostaw i udogodnień dla kupujących. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co obecnie w trawie piszczy i jakie możliwości przy odbiorach paczek z wykorzystaniem nowych technologii dają nam sklepy online oraz przewoźnicy, nie tylko w Polsce.

#1. Roboty dostarczające przesyłki

W popularyzacji dronów jako dostawców paczek przeszkadzają skomplikowana technologia oraz przepisy prawne, które wymagają zmiany w każdym kraju z osobna. W Unii Europejskiej dopiero trwają prace nad ujednoliceniem przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych. Skoro mogą występować problemy w dostarczaniu paczek górą, brytyjska firma Starship Technologies stworzyła naziemnego drona – robota na 6 kółkach, który może przewieźć zakupy do 15 kilogramów w zasięgu 5 km i to bez udziału osób trzecich. Gdyby jednak pojazd nie mógł się samodzielnie poruszać, stery nad sprzętem przejmie operator. Co więcej, urządzenie ma mikrofon i głośnik, dzięki którym może się komunikować z klientami. Komora z zakupami jest odpowiednio zabezpieczona, dostęp się do niej, przy użyciu specjalnej aplikacji, ma tylko odbiorca. Na ekranie swojego telefonu kupujący może też śledzić położenie robota. Projekt może wydawać się kosmiczny, ale na ulicach Szwajcarii już można spotkać tego typu pojazdy. 

Robot dostarczający przesyłki

Fot. Facebook/Starship Technologies

#2. Odbiór przesyłki pod nieobecność odbiorcy

Kolejnym rozwiązaniem trochę nie z tej ziemi jest system Amazon Key, który umożliwia dostarczanie zakupów do domu nawet gdy odbiorcy nie ma na miejscu. Innymi słowy, kupujący zaopatruje się w kamerę i podłączony do Wi-Fi zamek do drzwi (koszt ok. 250 USD). Po zainstalowaniu tych elementów i wyborze, w aplikacji Amazon, odpowiedniej formy dostawy, kurier może zeskanować kod z paczki, a następnie wejść pod wskazany adres i pozostawić przesyłkę pod nieobecność zamawiającego. Bezpieczeństwo zapewnia kamera nagrywająca cały przebieg dostawy – podgląd ma zarówno właściciel, jak i Amazon. Usługa będzie dostępna od 8 listopada w 37 miastach USA, m.in. w Atlancie, Cleveland i Denver. 

Amazon key do odbioru przesyłek

System Amazon Key jest do kupienia w serwisie zakupowym. Fot. zrzut z ekranu/Amazon.com

#3. Kurier wieczorem

Elastyczny odbiór paczek jest również możliwy w Polsce. Allegro i DHL Parcel wprowadzili usługę „kurier wieczorem”. Nie użyto tutaj, co prawda, najnowszych technologii, ale kluczem jest wyjście naprzeciw potrzebom kupującym, którzy często zmuszeni są do zrezygnowania z zakupu, gdzie do wyboru jest tylko kurier, z którym trudno się zgrać. Dzięki nowemu sposobu nadania przesyłki można odebrać zakupy następnego dnia roboczego, w godzinach od 18.00–22.00 albo od 17-22.

Przesyłka kurierska wieczorem

Fot.  dlakupujacych.allegro.pl

#4. Terminale płatnicze

Rozwiązanie to nie powinno nikogo dziwić, ale wśród przewoźników przesyłek to wciąż nowość. W terminale płatnicze wyposażeni są kurierzy DPD, przewoźnicy Poczty Polskiej oraz dostawcy InPostu. Tym samym płatność za przesyłkę pobraniową można uiścić w formie bezgotówkowej.

#5. Kurier z geolokalizacją

Jak się okazuje przesyłki internetowe można też odbierać w parku, nad rzeką, czy na przystanku. Zalando wraz z belgijskim start-upem Parcify testuje rozwiązanie, w którym klienci mogą wybrać, kiedy i gdzie chcą, aby ich paczka została dostarczona. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu geolokalizacji w smartfonach kupujących, do której dostęp ma kurier. W praktyce wygląda to tak, że kupujący pobiera aplikację Parcify, podczas składania zamówienia wpisuje „adres Parcify”, czyli miejsca planowanego przebywania w momencie dostawy. W każdej chwili, 7 dni w tygodni w godzinach 7.00-24.00, można też zmienić miejsce odbioru zamówienia na podstawie geolokalizacji.

Zalando_parcify

Fot. materiały prasowe Zalando

Przeczytaj teraz: 7 faktów o zakazie handlu w niedziele

***

Zdjęcie otwarciowe: materiały prasowe/Starship technologies, zdjęcie dodatkowe: Facebook/Starship Technologies