Ekonomia współdzielenia – znasz te serwisy?
Magdalena Parys

Moje i twoje, czyli platformy działające w oparciu o model dzielenia się, które warto znać.

Według danych Komisji Europejskiej i agencji badawczej TNS Polska z 2016 roku, 28 proc. mieszkańców Unii Europejskiej, w tym 20 proc. polskich internautów, korzysta z usług opartych na ekonomii dzielenia się, czyli wspólnej konsumpcji. To znaczy, dzielimy się tym, co posiadamy i np. czego nie używamy. W zamian z reguły dostajemy zapłatę, ale przy okazji można też nawiązać nowe znajomości. Z ekonomią współdzielenia mamy przede wszystkim do czynienia w transporcie, turystyce, ale nie tylko. Trend ten szybko ewoluuje i już na rynku dostępne są serwisy, w których można współdzielić posiłek, zakupy czy internet. Poniżej przedstawiamy kilka mniej lub bardziej znanych serwisów, dzięki którym można się dzielić własnymi dobrami lub usługami, z których nie korzystamy na co dzień, mamy ich nadmiar albo po prostu chcemy komuś pomóc, przy okazji zarabiając parę groszy.

#1. Airbnb

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednego z najpopularniejszych serwisów funkcjonujących w systemie sharing economy, czyli Airbnb. Dla tych, którzy jeszcze nie znają portalu, krótkie wyjaśnienie: Airbnb pozwala na wynajmowanie mieszkań, domów i pokoi bezpośrednio od ich właścicieli mieszkających w miejscu, do którego przybywamy. Z wynajmu można korzystać przez dzień, tydzień, miesiąc lub nawet pół roku. Co ważne, Airbnb nie służy do udostępniania mieszkań na dłuższą metę. Tak więc to rozwiązanie odpada, gdy przyjeżdżasz do obcego miasta (stajesz się tzw. słoikiem) i szukasz lokum na nieokreślony czas. Za usługę można zapłacić kartą, przelewem i nawet przez PayU (na razie tylko w Indiach).

#2. EatAway

Teraz czas na przedstawicieli foodsharingu, czyli serwisy pozwalające na współdzielenie posiłku w swoim mieście. W Polsce działa EatAway, portal z którego może korzystać każdy. Wystarczy się zalogować – jako kucharz (osoba, która lubi gotować i gościć innych) lub gość. Posiłki i profile kucharzy z różnych miast są widoczne na stronie. Wpisujesz miasto, w którym chcesz coś zjeść i z listy wybierasz interesujące cię danie. Przy okazji masz podgląd na ceny, terminy i dokładne lokalizacje serwowanych posiłków. Płacisz kartą lub przelewem. Osoba przyrządzająca posiłek otrzymuje zapłatę do 24 godzin po zakończeniu posiłku. Jedzenie można też wziąć na wynos.

#3. Mytaxi match

Usługa serwisu Mytaxi, służącego do zamawiania taksówek poprzez aplikację mobilną, może być odpowiedzią na Ubera, który wygrywa cenowo z korporacjami taksówkarskimi i przy okazji budzi wiele kontrowersji. Dzięki nowej usłudze Mytaxi match koszt podróży ma być nawet o 40 proc. niższy, przy okazji ograniczając emisję spalin do środowiska i zmniejszając ruch na drogach. Założeniem usługi jest bowiem współdzielenie przejazdu taksówką z innym użytkownikiem. Innymi słowy, do osoby już podróżującej dobierany jest kolejny pasażer, który ma do przebycia podobną trasę. Użytkownicy podróżują razem, ale każda z nich płaci wyłącznie za swoją część kursu. Jeżeli aplikacja nie znajdzie  dla nas partnera do transportu, za kurs zapłacimy mniej o 25 proc. Oczywiście wybór opcji „parowania” jest dobrowolny. Rozwiązanie na razie będzie dostępne w Warszawie.

#4. iParkomat

Jeśli jednak wolisz podróżować własnym samochodem, ale z powodu braku miejsc parkingowych w mieście, musisz ograniczać jazdę autem, na to też już jest rozwiązanie. iParkomat, który łączy posiadaczy miejsc postojowych z osobami, które gotowe są odpłatnie z nich korzystać pod ich nieobecność. Czas udostępnienia nie może być krótszy niż 9 godzi. Usługa jest bowiem przeznaczona dla osób pracujących i tych, które mają problem ze znalezieniem miejsca postojowego koło biura.

#5. SkillTrade

Dzielenie się swoimi umiejętności to coś więcej niż oddanie mieszkania do użytku innych. To przede wszystkim poświęcenie własnego czasu i energii w słusznej sprawie. W serwisie SkillTrade nie płaci się. Działa on na zasadzie barterowej, to znaczy umiejętność za umiejętność. Wśród świadczonych usług w ramach SkillTrade są m.in. nauka języków obcych, aktywności sportowe, programowanie, sesje zdjęciowe, pisanie tekstów, make-up, masaż, opieka nad dziećmi, gra na gitarze.

#6. Fon

Idea tego rozwiązania jest dosyć prosta: każdy użytkownik z dostępem do internetu może udostępnić go innym i w zamian móc się logować do sieci innych osób na świecie. Tak więc jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dużo i często podróżują. Żeby móc zacząć korzystać z platformy fon.com trzeba albo kupić specjalny router Fonera, albo korzystać z usług dostawcy internetu, współpracującego z Fon. W Polsce jest to Netia, która podkreśla, że usługa jest w pełni bezpieczna i pierwszeństwo w korzystaniu z internetu ma zawsze abonent. To znaczy, jeśli użytkownik Netii w danej chwili w pełni wykorzystuje możliwości łącza, wówczas użytkownik Fona otrzymuje minimalny transfer. Usługę Fon włącza się tak jak zwykłą sieć Wi-Fi – poprzez wybranie bezprzewodowego transferu danych w telefonie czy komputerze.

#7. Give your box

Wysyłka paczki za pośrednictwem samochodu, który zmierza w kierunku dostawy. W serwisie wybierasz miasta wysyłki i docelowe, typ przesyłki, rodzaj samochodu orz kierowcę. Cena transportu ustalana jest bezpośrednio pomiędzy nadawcą a dostawcą.

#8. Szopi.pl

Platforma, która umożliwia zrobienie zakupów w popularnych dyskontach bez wychodzenia z domu. Za pośrednictwem Szopi zrobisz więc zakupy w Lidlu czy Biedronce, a za wszystko zapłacisz przez PayU. Zakupy do domu dostarcza jeden z pracowników serwisu, który na razie działa na terenie Warszawy i Krakowa. Dostawa kosztuje od 9,90 zł (darmowy dowóz jest powyżej 200 zł).

Przeczytaj teraz: 9 ciekawych gadżetów do iPhone'a

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay