Elektroniczne paragony – nowe rozwiązanie dla kupujących?
Magdalena Parys

Papierowe wydruki za jakiś czas być może przejdą do historii. Wybrani sprzedawcy już teraz do zakupów załączają dokumenty sprzedaży w wersji elektronicznej.

Rząd zapowiada, że już w przyszłym roku papierowe paragony mogą zniknąć ze sklepów. Zamiast nich potwierdzenie zakupu będzie w formie elektronicznej. Tym samym przy płatności kartą w sklepie stacjonarnym klient będzie mógł otrzymać paragon bezpośrednio przypisany do płatności w swoim banku. Jego pobranie będzie możliwe po zalogowaniu się na konto i sprawdzeniu dokonanych płatności. Sprzedawcy więc będą musieli zaopatrzyć się w specjalne kasy fiskalne, wyposażone w dostęp do internetu oraz elektroniczny system rejestracji i wysyłania paragonów.
Nowoczesne rozwiązanie ma za zadanie uszczelnić system obrotu odbywającego się w formie gotówkowej i istniejącej w tym obszarze szarej strefy.
Zmiany są obecnie na etapie konsultacji. Pewne jest jednak, że elektroniczne paragony dostępne są już w sklepach internetowych.

Paragon elektroniczny w sklepie internetowym

Jednym z pierwszych sklepów, jak nie pierwszym, który zdecydował się na wprowadzenie elektronicznych paragonów jest Zara. Od października zamówienia internetowe wysyłane są bez papierowych dowodów zakupu. Kupujący otrzymuje za to, dwukrotnie na maila, paragon elektroniczny – w momencie wysyłki i dostarczenia paczki do sklepu. W przypadku zwrotu lub reklamacji towaru, wystarczy pokazać rachunek na telefonie.

Paragon elektroniczny załączony w mailu. Fot. zara.com

Paragon elektroniczny załączony w mailu. Fot. zara.com

Trzeba przyznać, że nowoczesne podejście do poświadczenia zapłaty ma sporo zalet i wypada korzystniej na tle swojego papierowgo poprzednika.

Czytaj także: Co zrobić z wyblakłym paragonem?

Pozostaje teraz czekać aż elektroniczne paragony staną się standardem w sklepach online, a w przyszłości może także w tradycyjnych sklepach.

Przeczytaj teraz: 5 dowodów na to, że kartą bankomatową można płacić w internecie

***

Zdjecie otwarciowe: Pixabay