Fidget spinner, czyli jak zarabiać na gadżetach
Marta Siekierska

Małe, obrotowe zabawki, na punkcie których szaleją dzieci, stały się kolejnym przebojem e-commerce. Jaka jest najlepsza metoda, by na takim szaleństwie zarobić?

Pamiętacie jeszcze Pokemon GO, hit zeszłorocznego lata? Na globalnej modzie na Pokemon GO zarobili nie tylko twórcy gry – Nintendo i Niantic – ale też inne firmy, które wykorzystały pokemonowe szaleństwo, by zwabić graczy do swoich sklepów.

Przeczytaj: Jak slepy internetowe mogą wykorzystać modę na Pokemon GO

Teraz popędami internautów rządzi fidget spinner. Niewielki gadżet, składający się z czterech łożysk połączonych ze sobą kawałkiem plastiku lub metalu, który - dzięki efektowi żyroskopowemu - po wprowadzeniu w ruch może się bardzo długo kręcić. W tej niewielkiej zabawce, która kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych, szybko zakochały się dzieci. I szybko stała się jednym z najlepiej sprzedających się gadżetów na Amazonie.

Jak na czymś takim zarobić?

Nagła popularność fidget spinnerów to doskonała okazja dla e-przedsiębiorców. Nie tylko tych, którzy żyją ze sprzedaży zabawek czy produktów dla dzieci. Ale dla wszystkich, którzy potrafią zarabiać na gadżetach – czy to sprzedawanych osobno, czy dołączanych do innych produktów z asortymentu.

O czym należy pamiętać, kiedy zaczyna się sprzedawać tego typu gadżety przez internet? Jakie są możliwości ich sprzedaży? Jak zachęcać klientów do zakupu? Nasz mini-poradnik pomoże Wam włączyć się w gadżetowe szaleństwo:

1. Pilnuj kosztów wysyłki
Najbardziej „wypasione” fidget spinnery mogą kosztować nawet około 100 zł, ale większość tego typu zabawek można kupić za kilka, najwyżej kilkanaście złotych. Należy więc pilnować kosztów ich wysyłki, ponieważ mogą stanowić lwią część wartości całego zamówienia.

2. Nie zwlekaj, wskakuj na falę
Mody przychodzą i odchodzą. Podobnie okazje biznesowe, które z nich wyrastają. To, że fidget spinnery biją dzisiaj rekordy popularności, nie oznacza, że ktokolwiek będzie je kupować jutro. Próbuj wykorzystać ten trend, zanim zniknie. I nie dziw się, jeżeli stanie się to naprawdę szybko.

3. Korzystaj z platform
Platformy sprzedażowe w typie Allegro czy eBay to doskonałe miejsca do sprzedaży gadżetów. Dzięki nim nie trzeba budować własnych sklepów internetowych, główkować przy kreatorach e-sklepów ani zatrudniać specjalistów. Szybko ruszasz ze sprzedażą, szybko możesz też ją zakończyć. W sam raz, by skorzystać z panującej mody na niedrogi gadżet.

4. Nie przepłacaj
Zaletą platform sprzedażowych jest również to, że tego typu sprzedaż można uruchomić stosunkowo tanio. Jeśli chcesz zarobić na gadżecie, który z natury rzeczy jest przedmiotem przemijającym, powinieneś dwa razy zastanowić się, zanim zdecydujesz się zainwestować w jego sprzedaż swoje środki.

5. Wykorzystaj społeczności
Facebook staje się coraz istotniejszym narzędziem sprzedażowym (zarówno dla dużych, jak i małych sprzedawców), a także platformą handlową, w której w buty kupujących i sprzedawców wchodzą sami użytkownicy – zrzeszający się w grupach tematycznych. Poza tym media społecznościowe z reguły zapalają się do międzynarodowych trendów, i to nie tylko tych internetowych. Zastanów się też nad wykorzystaniem innych społecznościowych kanałów, popularnych zwłaszcza wśród młodych użytkowników – takich jak Snapchat czy Instagram.

6. Gadżet jako dodatek
Nie musisz sprzedawać fidget spinnerów bezpośrednio. Możesz je wykorzystać w roli dodatków dołączanych do innych produktów czy całych koszyków zakupowych. Z reguły nie kosztują wiele, więc szczególnie nie obciążają budżetu klienta, za to mogą być ciekawym urozmaiceniem zakupowym dla rodziców, którzy chcą sprawić frajdę swoim dzieciom.

Fotografia otwarciowa: CC by MaxPixel