Gadżety dla miłośników jazdy na rowerze
Magdalena Parys

Przydatne dodatki do rowerów na nadchodzący sezon rowerowy. Sprawdź, w co warto zainwestować!

Na dwóch kółkach teoretycznie można jeździć cały rok – nawet w zimowe i mroźne dni. Jednak to na wiosnę z niecierpliwością czekają kolarze. Sprawdziliśmy więc, w co warto wyposażyć swój rower, by był gotowy do jazdy. Przedstawione akcesoria pasują zarówno do rowerów dla dorosłych i dla dzieci, miejskich, górskich czy crossowych.

1. Uchwyt na parasol

Gadżet, który pozwala na przejażdżki w czasie deszczu. Wystarczy zamontować uchwyt (rozmiar uniwersalny) do kierownicy, a następnie przymocować parasol. Przy okazji jest wygodniej niż w pelerynie przeciwdeszczowej, która może ograniczać ruchy. Cena: 125 zł.

Uchwyt na parasol

Podróż rowerem w deszczu. Fot. zrzut z ekranu/senz.pl

2. Bezprzewodowe kierunkowskazy

Standardowe sygnalizowanie skrętu lub zmiany pasa ruchu na rowerze odbywa się za pośrednictwem rąk – dla niewprawionych cyklistów takie manewry mogą być jednak ryzykowne. Alternatywą są więc kierunkowskazy montowane na chwytach kierownicy. Są one zasilane bateriami lub akumulatorem z prądnicy rowerowej. Mogą świecić w dwóch trybach: ciągłym oraz migającym. Co więcej, migacze można zdjąć, by nie kusić złodzieja. Cena: ok. 200 zł.

bezprzewodowe kierunkowskazy

Fot. zrzut z ekranu/trasymasy.pl

3. Osłona koła

Chroni ubranie przed wkręceniem i zabrudzeniem. Do montażu stałego lub na rzepy. W rozmiarze pasującym na koła 26 lub 28 cali. Cena: 59 zł.

Osłona koła

Fot. zrzut z ekranu/pakamera.pl

4. Kolorowe opony

Koniec z czarnym kolorem. Oponami też można się wyróżnić, przy okazji dopasowując ich barwę do koloru roweru. Cena: 89 zł.

kolorowe opony rowerowe

Fot. zrzut z ekranu/zszywka.pl

5. Zestaw do malowania kredą

Podczas jazdy na rowerze, jak się okazuje, również można się realizować artystycznie. Wystarczy do tylnego koła przymocować gadżet i umieścić w nim specjalną dużą kredę. Zestaw nadaje się zarówno dla dzieci, jak dla dorosłych (pasuje do kół od 12 do 29 cali). A zostawiając barwne ślady na drodze łatwiej będzie znaleźć drogę powrotną ;) Jak zapewnia producent, jedna kreda starcza na ok. 2,5 kilometra. Cena: ok. 90 zł.

zestaw do malowania kredą na rowerze

Fot. zrzut z ekranu/geekweek.pl

6. Wieszak rowerowy

Rozwiązanie do przechowywania roweru w małych pomieszczeniach lub w miejscach bez możliwości zapięcia dwóch kółek w celu zabezpieczenia go przed kradzieżą. Wieszaki mogą być duże oraz niewielkich rozmiarów – wielkości klipsa, który staje się ozdobą samą w sobie. Cena: 75 zł.

wieszak rowerowy

Fot. zrzut z ekranu/internet

7. Nawigacja dla rowerzystów

Inspirowana samochodowymi odpowiednikami. Po zaprogramowaniu urządzenie wskazuje kierunek trasy. Nie wymaga łącza internetowego, tak jak GPS w teleofnie. Cena: kilkaset złotych.

nawigacja dla rowerzystów

Fot. zrzut z ekranu/bikeboard.pl

8. Uchwyt rowerowy na smartfon

Jeśli nie chcesz inwestować w specjalistyczną nawigację rowerową, a równocześnie nie chcesz błądzić, zaopatrz się w uchwyt na telefon, który pozwoli na korzystanie z GPS w zasięgu wzroku i ręki. Akcesorium przytwierdza się do kierownicy. Cena: ok. 35 zł.

uchwyt rowerowy na smartfon

Fot. zrzut z ekranu/grupagsm.pl

9. Niewidzialna odblaskowa farba w sprayu

Zapewnia rowerzystom bezpieczeństwo podczas zmroku. Można nią pokryć każdą powierzchnię – rower, ubranie, plecak, kask, buty. Farba jest bezbarwna w świetle dziennym i w ciemności – ujawnia się dopiero po oświetleniu jej. Co więcej, odblaskowe właściwości utrzymują się przez około tydzień. Po tym czasie malowanie trzeba powtórzyć. Farba nie jest też odporna na pranie. Cena: 99 zł.

Niewidzialna odblaskowa farba w sprayu

Czarny rower w dzień, biały o zmroku w świetle jupiterów. Fot. zrzut z ekranu/lifepaint.pl

10. Dzwonek magnetyczny

Uruchamia się po dotknięciu jego górnej części, więc nerwowe szarpanie w przypadku zagrożenia nie jest już problemem. Dźwięk dzwonka zmienia się również po ponownym zamontowaniu go. Można go też schować do kieszeni, żeby nie zaginął w akcji. Cena: ok. 90 zł.

dzwonek magnetyczny

Fot. zrzut z ekranu/fabrykaform.pl

11. Opaska na nogawkę

Kolejny gadżet, który poza dodatkiem do stroju, zapewnia bezpieczeństwo na drodze. Dzięki odblaskowym właściwościom, zapewnia lepszą widzialność podczas jazdy. Do kupienia jest w różnych kolorach – żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym, białym, pomarańczowym. Cena: kilka złotych.

paska odblaskowa na nogawkę

Fot. zrzut z ekranu/decathlon.com

12. Uchwyt na kubek do kawy

Dla tych, którzy nie mogą się obejść bez porannej kawy, a po przebudzeniu nigdy nie mają czasu – też jest rozwiązanie. Uchwyt mocowany do kierownicy, za pomocą którego można przewozić kawę lub inne ciepłe oraz zimne napoje. Cena: ok. 30 zł.

Uchwyt na kubek do kawy

Fot. zrzut z ekranu/tchibo.pl

13. Mini pompka rowerowa

Zawiera dwutlenek węgla. Nie wymaga ingerencji twoich nóg ani płuc. Przebita dętka pompuje się samoczynnie, a pompkę można włożyć do… kieszeni. Cena: ok. 40 zł.

mini pompka rowerowa

Poręczny i praktyczny gadżet. Fot. zrzut z ekranu/electro.pl

14. Składany kask

Nakrycie głowy, gwarantuje jednocześnie bezpieczeństwo oraz zajmuje niewiele miejsca podczas nieużytkowania. Produkt składa się jak harmonijka. Można go więc przenosić w torbie czy plecaku. Cena: 350 zł.

składany kask

Fot. zrzut z ekranu/fendhelmet.com

Przeczytaj teraz: Zakupy online i przelew tradycyjny. Czy to ma sens?

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay