Gadżety do walki ze smogiem
Magdalena Parys

Jak uchronić się przed trującymi substancjami – na zewnątrz i w domu? Przedstawiamy rzeczy, które pomogą funkcjonować w zanieczyszczonym środowisku.

Smog, czyli unosząca się nad miastem „chmura" szkodliwych substancji – pyłów i gazów, pochodzących ze spalin samochodowych i kominów mieszkalnych, zagościł w Polsce na dobre. Na zły stan powietrza poza jazdą na oleju jadalnym, paleniem w piecach plastikiem, skórą czy bateriami, wpływ mają także bezwietrzna pogoda, duża wilgotność powietrza i ukształtowanie terenu.
Dlatego też smog występuje nie tylko w dużych miastach i ośrodkach przemysłowych, ale także w małych miejscowościach górskich – nieprzyjemny zapach spalenizny da się wyczuć nawet na stoku narciarskim. Co gorsze, szkodliwe substancje dostają się także do mieszkań – w czasie wietrzenia pomieszczeń, przez kratki wentylacyjne czy nieszczelne okna. Nie czekając więc na zmianę podejścia społeczeństwa do zanieczyszczania powietrza i decyzje rządzących, sprawdziliśmy, jakie możliwości w walce ze smogiem oferują nam sprzedawcy w sklepach.

Maski antysmogowe

Jeden z najbardziej popularnych produktów w ostatnim czasie. Maski dobrej jakości, zatrzymujące do 90 proc. zanieczyszczeń, znikają z półek sklepowych i są coraz trudniej dostępne. Choć polskie ulice nie przypominają jeszcze obrazów z Japonii czy Chin, gdzie większość przechodniów osłania swoje twarze przy pomocy masek.

Jaką maskę antysmogową wybrać? Najlepiej tą z wymiennymi filtrami, który z jednej strony zatrzymuje zanieczyszczenia powietrza, z drugiej – zapewnia w miarę nieutrudniony dostęp do powietrza przy pomocy wbudowanych zaworów. Ważne jest więc, żeby maska dokładnie przylegała do twarzy. Maski Totobobo można np. dopasować do każdego kształtu i wielkości twarzy. Formuje się je, zanurzając najpierw w gorącej, a następnie zimnej wodzie. Wybierając maskę warto też zwrócić uwagę na jej przeznaczenie – do chodzenia po mieście czy do uprawiania sportu. Dla biegaczy dobre będą maski Respro  i VOG Masks. Nie można również zapominać o odpowiedniej pielęgnacji sprzętu. Filtry należy czyścić pod bieżącą wodą. W zależności od producenta, maski kosztują od 90-250 zł. Można je także nosić w pomieszczeniach, do których smog również się przedostaje.

Sprawdź, jak bronić się przed szkodliwym powietrzem w domach i mieszkaniach.

Miernik powietrza

Nim zaczniesz inwestować w sprzęt do oczyszczania powietrza, najpierw warto zaopatrzyć się w indywidualny miernik jakości powietrza. Urządzenie jest mobilne, można zabrać go ze sobą gdziekolwiek zechcesz – bateria działa nawet 8 godzin. Jest też możliwość podłączenia sprzętu do Wi-Fi i analizy wyników w aplikacji na smartfonie. Cena: ponad 600 zł.

Oczyszczacz powietrza

Na rynku dostępny jest również szeroki wybór urządzeń filtrujących powietrze wewnątrz. Potrafią zatrzymać 99,9 proc. zanieczyszczeń znajdujących się w domowym powietrzu. Mierzą jakość powietrza i automatycznie dostosowują natężenie jego przepływu. Do kupienia sią także wersje z filtrami przeciw smogowi – HEPA i węgiel aktywny. Jednym z przykładów oczyszczacza antysmogowego jest Boneco P500. Kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jonizator powietrza

Dobrze współpracuje z oczyszczaczem powietrza. Produkuje jony ujemne, które  oczyszczają powietrze z jonów dodatnich wytwarzanych m.in. przez komputery, tworząc tzw. elektrosmog. Jony dodatnie przyciągają bowiem bakterie i wirusy oraz utrzymują w powietrzu zarodniki grzybów, pleśń i inne alergeny. Jonizator powietrza można kupić za kilkaset złotych.

Przeczytaj teraz: 5 aplikacji, które pozwolą ci zaoszczędzić

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay