Gdzie iPhone jest najtańszy?
Magdalena Parys

Porównaliśmy koszty flagowego produktu Apple w 16 krajach na 5 kontynentach. Różnice w cenach iPhone’a są uderzające

iPhone to jedno z najpopularniejszych urządzeń elektronicznych. Można go kupić w prawie każdym zakątku globu. Nie oznacza to jednak, że wszędzie kosztuje tyle samo. Według danych z oficjalnej strony apple.com iPhone SE z pamięcią 16 GB jest prawie dwa razy tańszy w Stanach Zjednoczonych (1 664 zł) niż w Brazylii (3 099 zł).

Na interaktywnej mapie znajdziesz informacje na temat cen iPhone SE z pamięcią 16 GB, 6S i 7 o pojemności 32 GB w wybranych państwach na świecie. Dla porównania dodaliśmy dane dotyczące średnich miesięcznych zarobków w wymienionych krajach.  Zestawienie tych liczb pozwoli lepiej zobrazować wysokość opłat za iPhone’a.

MAPA: iPhone – ceny na świecie (najedź myszką, aby zobaczyć szczegóły)

Jeśli mapa nie wyświetla się poprawnie, kliknij tutaj. Dane do mapy: strona internetowa apple.com, baza danych Numbeo, portal MoveHub, kursy walut według przelicznika NBP z dnia 22 listopada br., grafika mapy: Wikipedia.

Najtaniej, jak nietrudno się domyślić, jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie ceny iPhone’a zaczynają się od 1655 zł. Natomiast najwięcej za produkty Apple trzeba zapłacić w Brazylii, Rosji i Turcji.

Polska plasuje się w środku zestawienia. Gorzej jednak wypadamy, gdy ceny iPhone’ów porównamy do zarobków w kraju. Dla przykładu, najnowszy model iPhone kosztuje niewiele mniej od średniej płacy w Polsce (różnica wynosi kilkaset złotych). Natomiast, pracując w Australii i zarabiając średnią krajową, można kupić aż 4 najnowsze telefony marki Apple w miesiącu. Podobnie jest w Japonii czy Kanadzie. Większe niż w Polsce dysproporcje cen iPhone’ów do zarobków są na Węgrzech, w Chinach i Rosji. Koszt najnowszego modelu telefonu przewyższa średnie zarobki w tych krajach.

Przeczytaj teraz: 21 pytań o raty, które bałeś się zadać

***

Zdjęcie otwarciowe: CC by Hakan Dahlstrom/Flickr