IKEA, której nie znasz – 17 faktów
Magdalena Parys

Szwedzki sklep meblowy to fenomen. Marka ma muzeum. Liczy 328 sklepów w 28 krajach. A liczba katalogów w 2012 roku dwukrotnie przekroczyła liczbę wydanych egzemplarzy Biblii (212 milionów do ok. 100 milionów). Oto 17 ciekawostek na temat Ikei

Obecnie bardzo dużo mówi się o tym, co i za ile Ikea sprzedaje. Pod koniec sierpnia odbyła się premiera najnowszego katalogu na rok 2017, w którym znaleźć można nowe produkty i rozwiązania do aranżacji wnętrz. Ciekawsze jednak wydają się kwestie niekomentowane szeroko w mediach. Przedstawiamy fakty związane z Ikeą, o których nie miałeś/-aś pojęcia.

1. Nazwy przedmiotów nie są wymyślone

Nazwy towarów dostępnych w sklepach Ikea wydają się dziwne, złożone z przypadkowych liter. Prawda jest jednak inna. Produkty to określenia nazw własnych i wyrazy możliwe do przetłumaczenia.

 • Sofy, stoliki, półki i klamki nazywają się jak miejsca w Szwecji (Ystad, Klippan, Malmö)
 • Łóżka, szafy i meble do przedpokoju noszą nazwy miejsc w Norwegii (Trysil, Todalen, Askvoll, Hemnes, Osted, Hulsig)
 • Dywany nazywane są jak miejsca w Danii
 • Stoły do jadalni i krzesła to nazwy miejsc w Finlandii (Stornas)
 • Rzeczy do łazienki nazywają się jak szwedzkie jeziora i rzeki
 • Rzeczy do kuchni są nazwane jak przyprawy, zioła, ryby, owoce
 • Rzeczy dla dzieci to z kolei nazwy ssaków, ptaków i przymiotniki po szwedzku (Ekorre, czyli zabawka bujany łoś znaczy wiewiórka)
 • Regały na książki nazywają się jak zawody w języku szwedzkim (bonde – rolnik, helmsman –  sternik)
 • Kuchnie określane są za pomocą form gramatycznych w języku szwedzkim
 • Biurka i krzesła biurkowe mają nadane nazwy szwedzkich imion męskich (Roger, Joel)
 • Natomiast materiały i zasłony noszą nazwy szwedzkich imion żeńskich

2. Ikea ma swoje muzeum

Posiada ponad 20 tys. eksponatów. Mieści się w szwedzkim mieście Älmhult. Podzielone jest na 3 części: „Nasze korzenie”, „Nasza historia”, „Twoja historia”. W pierwszej z nich przedstawione jest domowe życie w XIX wieku, w miejscowości  – Småland – w której założyciel firmy spędził dzieciństwo. Dalej, przechadzając się po muzeum, można znaleźć pomysły i rozwiązania wystroju wnętrz od 1958 roku, a także przykładowe wystroje domów klientów.

Ikea z roku 1959. Fot. materiały prasowe Ikea

Ikea z roku 1959. Fot. materiały prasowe Ikea

Muzeum Ikea w Szwecji. Fot. materiały prasowe Ikea

Muzeum Ikea w Szwecji. Fot. materiały prasowe Ikea

3. Ikea to nie tylko sprzedaż mebli

Marka wraz z inną szwedzką firmą Skanska stworzyła serię domów i mieszkań BoKlok, drewniano-stalowych. Wnętrza liczą od 53 do 108 m2. Są jasne, z dużymi oknami. Kuchnia i łazienka mają pełne wyposażone. Mieszkania kosztują od 142 300 euro, a domy – od 189 000 euro. Do nabycia są na terenie Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Dom BoKlok. Fot. BoKlok

Dom BoKlok. Fot. BoKlok

4. Ślub i wesele w Ikei

Szwedzki koncern w 2015 r. wprowadził nową usługę o nazwie „Wedding Online”. Aplikacja pozwala zorganizować wesele w świecie wirtualnym. Rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla osób, których bliscy i znajomymi rozsiani są po całym świecie. Narzeczeni wybierają miejsce, w jakim chcą powiedzieć sobie sakramentalne „tak”. Może to być plaża, dach wieżowca, las, a nawet statek. Każdy z zaproszonych gości (osoby mające konto na Facebooku) włącza kamerę i poprzez streaming udostępnia swój wizerunek, i  uczestniczy w weselu i/lub ślubie.

Goście weselni obecni dzięki aplikacji „Wedding online”. Fot. materiały prasowe

Goście weselni obecni dzięki aplikacji „Wedding online”. Fot. materiały prasowe

5. Multikultorowość to podstawa biznesu

Najnowszy katalog Ikea 2017 został wydany aż… w 32 językach (33 w wersji cyfrowej).

6. Nazwa marki to akronim

IKEA to skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska Ingvara Kamprada (IK) oraz nazw farmy i wioski, w których dorastał założyciel firmy – Elmtaryd i Agunnaryd (EA).

7. Ekologiczny katalog

Magazyn Ikea to największa na świecie (ponad 300 stron, 211 mln egzemplarzy) drukowana publikacja oznaczona certyfikatem FSC, potwierdzającym, że 100 proc. surowców wykorzystanych przy produkcji katalogu pochodzi, ze zrównoważonych źródeł.

8. Ikea na wschodzie

W najbliższych latach firma planuje otworzyć kolejne sklepy. W drugiej połowie 2017 r. IKEA pojawi się w Lublinie. Będzie to pierwszy sklep we wschodniej Polsce. Teraz zakupy można zrobić w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

9. Polski wkład

Nasz kraj jest drugim państwem po Chinach, który jest podwykonawcą mebli dla IKEA. Blisko 20 proc. spośród sprzedawanych na świecie mebli zostało wyprodukowane nad Wisłą. Polską specjalność są meble z litego drewna, a także materace.

10. Dopasowanie do otoczenia i kultury

W katalogach w Polsce pojawiają się aranżacje wnętrz przygotowane pod typowo polskie metraże mieszkań, np. 25, 40, 60 m2. Z kolei w katalogu Ikea z 2013 roku przeznaczonym na rynek Arabii Saudyjskiej nie było kobiet (prawo kraju zabrania publikowania wizerunków kobiet ubranych np. w bluzkę z krótkim rękawem).

11. Pomoc uchodźcom

Ikea tworzy składane domy dla ludzi uciekających przed wojną. Stoją one w obozach dla uchodźców na terenie Europy, Etiopii czy Iraku. Każdy z nich ma  powierzchnię 17,5 m2 i pomieści 5 osób. Składa się je jak większość mebli ze szwedzkiej sieciówki – złożenie zajmuje ok. 4 godziny. Koszt jednego schronienia wynosi ok. 4,5 tys. zł. Schrony wyposażone są w panele słoneczne, dzięki którym w namiocie jest elektryczność. Materiał wierzchni odbija promienie słoneczne w ciągu dnia, a w nocy zapewnia izolację przed zimnem. 

Wnętrze składanego domu Ikea. Fot. materiały prasowe Ikea Foundation

Wnętrze składanego domu Ikea. Fot. materiały prasowe Ikea Foundation

12. Zwroty bez paragonów

Klubowicze Ikea Family, którzy zarejestrowali dany zakup (okazali podczas płatności kartę lojalnościową) nie muszą okazywać dowodu zakupu podczas zwrotu.

13. Darmowa kawa nie tylko w kraju

Posiadacze karty lojalnościowej Ikea Family mogą liczyć na promocje, np. 15 proc. zniżki na krzesła i fotele, przy zakupie mebli kuchennych bon na 200 zł, darmowa kawa i herbata od poniedziałku do piątku w sklepowych restauracjach. Co ważne, polscy klubowicze mogą skorzystać z ofert promocyjnych także poza granicami kraju. Lokalne zniżki i promocje będą dostępne dla wszystkich osób legitymujących się kartą Ikea Family. Transakcje nie zostaną jednak zapisane w historii zakupów, ze względu na różnice w prawie podatkowym między poszczególnymi krajami. Należy zatem pamiętać, robiąc zakupy np. we włoskiej Ikei z kartą Ikea Family, o zabraniu paragonu w razie późniejszych zwrotów (patrz punkt wyżej).

14. Kuchnia spotkań

Miejsce do wspólnego biesiadowania dla rodziny i znajomych. Wystarczy wcześniej zrobić rezerwację na stronie internetowej, przynieść ze sobą potrzebne składniki (alkohol również można wnosić) i przyrządzić to, na co ma się ochotę. Kuchnia Spotkań Ikea działa w centrum Warszawy, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 11:00-15:00 oraz 17:30-22:00.

Kuchnia spotkań IKEA w Warszawie. Fot. materiały prasowe Ikea

Kuchnia spotkań IKEA w Warszawie. Fot. materiały prasowe Ikea

15. Ikea to nazwa zastrzeżona

W 1996 roku w Szwecji urzędowo zakazano nadawania dzieciom imion Ikea.

16. Czarne hot-dogi w restauracjach Ikea

Z okazji 10. rocznicy wejścia na japoński rynek, sklep wprowadził do sprzedaży oryginalną przekąskę – czarna parówka w czarnej bułce. Kolor uzyskano, dzięki jadalnemu węglowi z bambusa. Przysmak kosztuje ok. 12 złotych. W sprzedaży będzie do końca 2016 roku.

17. „Efekt Ikea”

Psychologiczne doświadczenie, które wiąże się z zasadą „zrób to sam”. Wszystkie meble i akcesoria kupione w szwedzkim można złożyć samemu, często bez użycia dodatkowych narzędzi. Szafa złożona własnymi rękami daje uczucie satysfakcji. A zaangażowanie w proces tworzenia – od początku do końca – powoduje większe przywiązanie do rzeczy i apetyt na kolejne działania.

Ikea zapowiada, że niebawem ruszy ze sprzedażą mebli przez internet, w Polsce. Obecnie sklep internetowy działa w 13 z 28 krajów. Jesteśmy ciekawi, jakie rozwiązania w kwestiach wyszukiwania produktów, dostawy i płatności szwedzki koncern zaproponuje polskim klientom. Szczegóły znajdziesz na blogu.

Przeczytaj teraz: Urządź sobie mieszkanie w sieci

***

Zdjęcie otwarciowe: CC by Mastrminda/Pixabay