Ile kosztuje internet w telefonie w UE?
Magdalena Parys

Jeszcze kilka lat temu korzystanie z internetu mobilnego na smartfonie mogło się skończyć wysokim rachunkiem. Jak jest teraz? Jak Polska wypada na tle innych krajów europejskich?

Standardem są już oferty z pakietem danych internetowych. To znaczy, do wykorzystania w ramach abonamentu jest np. 5GB . Po przekroczeniu tego limitu dodatkowe opłaty nie są naliczane (wtedy spada jedynie prędkość łącza). Jest również możliwość dokupienia transferu danych lub korzystanie z nielimitowanego działania internetu na urządzeniach mobilnych. Drogo wciąż wychodzi korzystanie z sieci za granicą, choć Polska jest w czołówce krajów UE, w których internet w telefonie jest najtańszy. Obecnie, jeśli wyjedziesz do Włoch i włączysz internet, zapłacisz po stawkach obowiązujących w kraju przebywania. Sprawdź, ile to będzie.

Koszt internetu mobilnego w Unii Europejskiej

Infografika przedstawia ile gigabajtów w telefonach komórkowych można mieć w abonamentach za 30 euro w wybranych krajach UE. Różnice są duże. W Polsce, Finlandii, Danii, Irlandii, na Litwie i Łotwie w tej cenie internet mobilny jest nielimitowany, natomiast w Portugalii przysługuje jedynie 0,5 GB.

 

Być może, zgodnie z projektem Komisji Europejskiej jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać zasada „roam like home” – czyli korzystaj z telefonu za granicą tak, jak w swoim kraju. Z polskiej perspektywy, zgodnie z powyższymi danymi, byłoby to na pewno opłacalne.

Przegląd ofert polskich operatorów

Jak więc kształtują się usługi lokalnych operatorów komórkowych? Która z 4 najpopularniejszych sieci ma najlepsze pakiety danych dostępne w ramach abonamentu. Pod analizę wzięliśmy najpopularniejsze oferty w kraju, czyli abonament, bez telefonu, umowa na 24 miesiące dla jednej osoby.

 

Jeśli miesięczny pakiet danych wyczerpiesz i internet zwolni, zawsze można dokupić dodatkowy transfer internetowy. W Orange zapłacisz od 5 do 20 zł za 200 MB do 2 GB. W Play – od 5 do 40 zł za 0,5 do 10 GB. W Plusie – od 7 do 25 zł za 300 MB do 3 GB. A w T-mobile – od 9,08 do 69,57 zł za 100 MB do 5 GB.

Ile internetu potrzebuję?

To ile danych będzie ci potrzebne (ile będzie cię internet kosztować?), zależy przede wszystkim od planów działania. Czy celem jest oglądanie filmów na telefonie, rozmowy na facebooku, wysyłanie e-maili, itp. Każda aktywność ma bowiem inny koszt. W poniższej tabeli są przybliżone szacunki:

 

W najwyższy transfer danych powinni się więc wyposażyć kinomaniacy. Zwykle surfowanie po internecie, jak się okazuje, wcale tak dużej ilości danych nie potrzebuje.

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay