Ile lat mają sklepy internetowe?
Magdalena Parys

W Polsce działa ponad 20 tys. sklepów online. Powstają od połowy lat 90. Sprawdź, który jest najstarszy.

Firma Sociomatic Labs w przygotowanym raporcie „Barometr e-commerce 2016” prognozuje, że do 2020 roku na polskim rynku będzie 30 tys. eSklepów, o łącznej wartości 63 mld zł. Znana obecnie forma handlu elektronicznego – zakup przez stronę internetową, płatność online lub przy odbiorze i dostawa do domu – zapoczątkował w 1995 roku Amazon. Wcześniej podejmowano już próby sprzedaży na odległość. W 1950 roku powstał sklep Vis-O-Matic, w którym klienci zasiadali w fotelach wyposażonych w odpowiednie przyciski i pokrętła – „zobacz zdjęcia produktu”, „zasięgnij rady sprzedawcy” (szerzej o prehistorycznym kuzynie Amazona przeczytasz w materiale: Powrót do przeszłości – zakupy online w 1950 roku). W 1984 roku z kolei Jane Snowball z Wielkiej Brytanii kupiła, za pomocą telegazety, jajka z lokalnego supermarketu. To były jednak tylko epizody. Na przełom w sprzedaży wysyłkowej trzeba było czekać ponad 10 lat, a na pełen rozkwit zakupów internetowych – dodatkowe kilka lat.

Rozwój sklepów internetowych na przestrzeni lat

Za prekursorów handlu online uznaje się platformy sprzedażowe takie, jak Amazon, eBay czy Allegro. Kupisz w nich wiele różnych artykułów – ubrania, obuwie, akcesoria, książki, płyty, sprzęt RTV i AGD, itp.

Sklepy internetowe w latach 90.

Wraz z początkiem nowego wieku  na rynku pojawiły się sklepy internetowe, oferujące towary z jednej branży – modowej, elektronicznej, obuwniczej. Strzałem w dziesiątkę okazał się eSklep Zalando, który dzisiaj jest jedną z największych firm handlowych w Europie (poza granicami starego kontynentu nie działa). 

Rozwój sklepów internetowych w XXI wieku.

Po 2010 roku, z kolei, sieciówki zaczęły otwierać sklepy internetowe. Jako ostatnia do grona sklepów online dołączyła Ikea.

Sieciówki i ich sklepy internetowe w latach.

Przeczytaj teraz: 10 korzyści z płatności kartą

***

Dane pochodzą ze stron internetowych sklepów lub informacji prasowych.

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay