Ile stracisz, anulując bilet na samolot, pociąg lub autobus?
Magdalena Parys

Choroba, sprawy rodzinne, złe warunki pogodowe. To tylko niektóre powody odwołania wyjazdów sylwestrowych. Sprawdź, ile kosztuje zmiana planów.

Choć większość osób spędza ostatni dzień w roku w domu lub na tzw. domówce, są też i tacy, którzy wyjeżdżają na Sylwestra. Z danych porównywarki cen hoteli – HotelsCombined.pl wynika, że w tym roku Praga i Rzym są bezkonkurencyjne w okresie świąteczno-noworocznym. Od lat w czołówce jest też Zakopane. Do stolicy Tatr, z racji organizowanego w tym roku przez TVP dużego koncertu plenerowego, może przybyć jeszcze więcej ludzi niż dotychczas. Co jednak, gdy plany wyjazdowe ulegną zmianie, a bilety na transport zostały już kupione. Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych przewoźników (lotniczych, kolejowych i autobusowych) wraz z opłatami, które trzeba ponieść za anulowanie lub zmianę biletu zakupionego online.

Ryanair

Zgodnie z regulaminem irlandzkiego właściciela linii lotniczej wszystkie rezerwacje lotów można zmieniać (w zakresie trasy, daty, godziny, pasażera), ale nie można ich odwołać. To znaczy pieniądze za niewykorzystany bilet nie zostaną zwrócone. A za zmianę daty, czasu oraz trasy podróży trzeba ponieść dodatkową opłatę. Plus należy pamiętać, że przebookowanie biletu jest możliwe jedynie na 24 godziny przed odlotem. Kwota zmiany zależna jest od terminu i czasu trwania lotu. W okresie świąteczno-noworocznym, jak i na przełomie marca/kwietnia oraz od czerwca do września, na trasie powyżej 3 godzin to jest 60 euro; na tej samej trasie, ale poza sezonem zapłacisz już 50 euro. Natomiast, gdy lot trwa mniej niż 2 godziny to w sezonie zapłacisz 40 euro, a poza nim – 30 euro. Zmiany lotów są więc nieopłacalne w przypadku niedrogich lotów.

WizzAir

U drugiego znanego taniego przewoźnika lotniczego anulowanie biletu jest możliwe – telefonicznie przez telecentrum linii. Jeśli anulujesz rezerwację do 14. dnia przed odlotem, zapłacisz opłatę za anulowanie w wysokości 70 EUR, a potem otrzymasz zwrot środków włącznie z wykupionymi usługami – jak np. pierwszeństwo wejścia na pokład. Jeśli natomiast anulujesz rezerwację na 14 dni przed odlotem, opłata za rezygnację będzie wyższa – 90 euro, a WizzAir nie zwróci środków za usługi. Co ważne, opcja anulowania rezerwacji jest dostępna jedynie dla pasażerów, którzy korzystają z taryfy Plus (gwarancja wyboru miejsca, pierwszeństwo wejścia na pokład, podróż z większym bagażem podręcznym) lub wykupili usługę Wizz Flex. Pieniądze zwracane są w formie vouchera do wykorzystania na kolejny lot w ciągu 3 miesięcy.
Jest też opcja zmiany daty lotu, godziny i trasy. Za przebookowanie zapłacisz 50 proc. pierwotnej ceny biletu, czyli od 10 do 60 euro za pasażera na lot. A czas na zmiany jest do 3 godzin przed planowaną godziną odlotu.

Intercity

Mając kupiony bilet internetowy na trasie krajowej na przejazd pociągiem TLK, IC, EIC i rezygnując z podróży otrzymasz zwrot, potrącony o 15 proc. Nieco więcej, bo 20 proc. będzie potrącone w przypadku biletu na przejazd Pendolino. Zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy nie później niż 15 minut przed planowanym odjazdem.
Co ciekawe możliwy jest również zwrot pieniędzy, jeśli pociągiem jedzie jedna osoba, choć na bilecie były wykupione dwa miejsca. W tej sytuacji wystarczy podczas kontroli biletów poprosić konduktora o wystawienie poświadczenia, że bilet został częściowo wykorzystany. Przez 7 dni od podróży jest czas na złożenie – drogą elektroniczną – prośby o zwrot części poniesionych kosztów.

Polski Bus

Anulowanie biletu na autobus jest możliwe do momentu odjazdu. Za tę operację potrącane jest 5 zł. Po planowanym czasie odjazdu autokaru, bilet traci ważność i nie może być już anulowany.

Przeczytaj teraz: 9 sposobów na tanie bilety lotnicze

***

Zdjęcie otwarciowe: CC by szklane oko/Flickr