Ile zarabia się w eCommerce
Marta Siekierska

W 2015 roku mediana wynagrodzeń pracowników sektora eCommerce wyniosła 3670 zł brutto. Zarabiali więcej niż tradycyjni detaliści, ale mniej niż przedstawiciele handlu hurtowego. Gdzie i kto zarobił najwięcej?

Jeśli patrzymy na wysokość płac, sektor handlowy to jeden z najbardziej niejednorodnych w gospodarce. Między najlepiej i najgorzej zarabiającymi różnica wynosić może nawet o 9 tys. złotych miesięcznie – jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2015, które zrealizowała firma Sedlak & Sedlak. Do tego występują spore różnice pomiędzy reprezentantami poszczególnych rodzajów handlu, czyli tradycyjnego (hurtowego oraz detalicznego) i internetowego.

Ile zarabiają pracownicy eSklepów?

W zeszłym roku najlepiej wyglądała sytuacja finansowa przedstawicieli handlu hurtowego. Mediana ich wynagrodzeń wynosiła 3916 zł brutto. Była aż o 916 zł wyższa niż osób działających w obszarze handlu detalicznego. Przedstawiciele sektora eCommerce z zarobkami na poziomie 3670 złotych znaleźli się pośrodku.

Jeśli chodzi o handel internetowy, to na zdecydowanie najwyższe wynagrodzenia mogły liczyć osoby pracujące w województwie mazowieckim. Mediana ich płac wyniosła w zeszłym roku 4500 zł brutto miesięcznie. Na kolejnych pozycjach uplasowali się przedstawiciele eCommerce z Wielkopolski (4200 zł), Dolnego Śląska (3900 zł), Pomorza Zachodniego (3622 zł) oraz Małopolski (3550 zł).

Na drugim biegunie – pośród najgorzej wynagradzanych – znaleźli się natomiast pracownicy z Warmii i Mazur (2370 zł), Lubelszczyzny (2417 zł) oraz Podkarpacia (2730 zł).

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2015

OBW to realizowane przez firmę Sedlak & Sedlak rokroczne badanie wynagrodzeń Polaków. W 2015 roku wzięło w nim udział ponad 160 tys. osób (z powodów metodologicznych w wynikach zostały uwzględnione dane 143 tys. respondentów). W przypadku pracowników z sektora handlowego uwzględniono wynagrodzenia 15362 pracowników handlu tradycyjnego oraz 1245 eCommerce.

Poniżej publikujemy dane o zarobkach w handlu (ogółem):