Jak działają wyszukiwarki hoteli?
Magdalena Parys

Im hotel więcej zarabia, tym znajduje się wyżej w wynikach wyszukiwania – informuje branżowy serwis marketinghotelu.pl. Przedstawiamy 7 wskazówek, jak mądrze rezerwować nocleg.

Wyszukiwarki miejsc noclegowych przypominają platformy sklepowe, takie jak Allegro, AliExpress. Jedni i drudzy zarabiają na prowizji od zrealizowanych transakcji. W przypadku hoteli prezentowane wyniki są wypadkową wielu czynników, takich jak: lokalizacja, termin, obłożenie czy algorytmy, reagujące na zachowania użytkowników i prowadzące do wykonania określonego zadania, czyli w tym wypadku – sfinalizowania rezerwacji. By znaleźć korzystną ofertę noclegu w wyszukiwarkach, typu Booking.com, Trivago.com, Traviboo.com, warto stosować się do kilku prostych wskazówek.

Filtrowanie wyników wyszukiwania

Zasady rezerwacji są proste. Podajesz cel podróży, datę przyjazdu i wyjazdu oraz liczbę osób w pokoju. Po otrzymaniu wyników wyszukiwania filtrujesz listę według  ceny, rodzaju obiektu, lokalizacji, wyposażenia, oceny innych podróżnych, liczby gwiazdek, oferowanych posiłków.

Opinie innych

Nie warto sugerować się jedynie opisem obiektu. Zapoznanie się z komentarzami osób, które już odwiedziły dane miejsce, może rzucić zupełnie inne światło na ofertę noclegową. Może się np. okazać, że hotel zamiast klimatyzacji ma jedynie wentylatory, a ty planujesz podróż do ciepłego kraju.

Zdjęcia

Czerwonka lampka powinna się zawsze zaświecić, gdy obiekt publikuje tylko kilka ogólnych zdjęć – fasady budynku, korytarzy, recepcji – i nie ma wśród nich fotografii pokoju, łazienki.

Chłodna analiza informacji

Nie należy działać pod wpływem chwili. Warto poświęcić chwilę na przejrzenie ofert. Może się bowiem okazać, że pierwszy wynik z listy wyszukiwania i z hasłem „najniższa cena” nie będzie wcale najtańszy. 

Porównywanie ofert

Hotele w wyszukiwarkach nie zawsze prezentują wszystkie dostępne pokoje. Może się więc tak zdarzyć, że bezpośrednio na stronie obiektu znajdziesz korzystniejszą ofertę.

Uważne czytanie umów

Diabeł tkwi w szczegółach. Przy zawieraniu każdej umowy, trzeba uważnie się z nią zapoznać, żeby później nie było niespodzianek. Do sprawdzenia są m.in. sposób płatności – przed przyjazdem czy przy meldowaniu, kartą czy gotówką. Istotnymi punktami są także polityka anulowania rezerwacji – płatna czy bezpłatna – oraz dodatkowe płatności – za pościel, ręczniki, sprzątanie.

Korzystanie z różnych urządzeń

Jak się okazuje wyszukiwarki hoteli, hosteli, etc. działają podobnie jak systemy przewoźników linii lotniczych, które potrafią rozpoznać z jakiego sprzętu korzystasz i w zależności od wybranego producenta czy typu urządzenia – komputer, smartfon, tablet – wskazać inną cenę. Zauważalne są również różnice w kolejności prezentowanych ofert. Lista z komputera nie jest tożsama z wynikami z telefonu. Sprawdziliśmy to na przykładzie Booking.com i wyjazdu do Barcelony oraz Porto.

Przeczytaj teraz: Jak zmniejszyć wydatki na prezenty świąteczne?

Zdjęcie otwarciowe: CC by Hotel Wellenberg/Flickr