Jak kreatywnie bronić się przed zimnem, czyli niezbędniki podczas mrozów
Magdalena Parys

Grube skarpety, czapka, szalik i rękawiczki już nie wystarczają w mroźne dni. Poznaj nowoczesne rozwiązania dla pasażerów, narciarzy i snowboardzistów na ogrzanie się

W pierwszy weekend nowego roku w Polsce zapanowały arktyczne mrozy. Termometry pokazywały poniżej minus 20 stopni Celsjusza. Z powodu wychłodzenia organizmu śmierć poniosło tylko w ciągu jednej nocy z 8/9 stycznia – 10 osób. Ulice opustoszały. A ze sklepów zaczęły znikać specjalistyczne artykuły zimowe, typu bielizna termiczna, kominiarki i maski na twarz przydatne zarówno w mieście, w podróży, czy w górach. Na wypadek, gdyby sytuacja pogodowa się powtórzyła oraz z okazji startu ferii zimowych, przygotowaliśmy przegląd kreatywnych rzeczy oraz akcesoriów o właściwościach grzewczych, które można także kupić na raty.

Czytaj teraz: raty online vs raty w banku – znajdź różnicę

Saszetki rozgrzewające kończyny i ciało

Dostępne w formie hermetycznie zamkniętych opakowań, które po wstrząśnięciu zaczynają działać – wydzielać ciepło nawet do 12 godzin. Saszetki grzejące jednorazowego użytku dostępne są w wersjach do rąk, nóg i ciała. Można je włożyć do kieszeni, buta, czy pod bluzkę. Nie należy natomiast używać ich bezpośrednio na skórę. Koszt: kilka złotych za sztukę. Do kupienia m.in. w serwisie Allegro.

Saszetka z właściwościami grzewczymi. Fot. zrzut z ekranu/allegro.pl

Saszetka z właściwościami grzewczymi. Fot. zrzut z ekranu/allegro.pl

Kurtka z systemem omni hit

Odzież wykonana w specjalnej technologii, utrzymującej temperaturę ciała i odprowadzającej wilgoć. Do kupienia w sklepie internetowym: polstor.pl. Cena: 749,99 zł. 

Kurtka z system grzewczym. Fot. zrzut z ekranu/polstor.pl

Kurtka z system grzewczym. Fot. zrzut z ekranu/polstor.pl

Samopodgrzewające się puszki

Nie potrzeba kuchenki, mikrofalówki. Po kliknięciu wieczka puszki napój nagrzewa się w 3 minuty do temperatury 40 stopni Celsjusza. W ofercie są kawa czarna, latte, cappuccino, czekolada, buliony drobiowy, pieczarkowy, warzywny. Napoje samopodgrzewające się można znaleźć w sklepie internetowym: sklep-militarny.com.pl. Cena: 12 zł za sztukę lub od 60-100 zł za zestaw 6 puszek. 

Kawa w puszce na gorąco. Fot. materiały prasowe/2GO

Kawa w puszce na gorąco. Fot. materiały prasowe/2GO

Odzież z wełny merynosów

Kojarzy się głównie z popularnymi butami „Emu”. Z owiec merynos z Australii i Oceanii produkuje się jednak także ubrania, akcesoria i bieliznę. To produkty wysokiej jakości, które grzeją w zimie, a chłodzą w lecie (wełna merynosów jest tak zbudowana, by mogły one przetrwać w zmieniających się warunkach atmosferycznych). Są więc uniwersalne. Można je kupić w merino-sklep.pl lub butsklep.pl. Cena: od 69 zł do ponad 1000 zł.

Sztandarowy produkt z wełny merynosów – buty Emu. Fot. CC by Maria Morri/Flickr

Sztandarowy produkt z wełny merynosów – buty Emu. Fot. CC by Maria Morri/Flickr

Rękawiczki ogrzewane przez USB

Idealne do pracy w czasie podróży, w domu lub biurze, gdy wysiądzie ogrzewanie. Ciepło wytwarzane jest przez połączenie z portem USB w komputerze. Produkt jest w pełni bezpieczny. Rękawiczki grzejące można kupić w xsonic.pl. Cena: 57 zł.

Rękawiczki z łączem USB. Fot. zrzut z ekranu/2future.pl

Rękawiczki z łączem USB. Fot. zrzut z ekranu/2future.pl

Wkładki do butów ogrzewane elektrycznie

Element grzewczy rozmieszczony jest w przedniej części wkładki, więc ciepło jest równomiernie rozprowadzane po stopach. Produkt ma uniwersalną rozmiarówkę od 35-46. Może być więc wykorzystywany przez kobiety i mężczyzn. Jest na baterie i ma pilot do zdalnego sterowania. Grzejące wkładki do butów to idealna opcja – podobnie jak rękawiczki ogrzewane przy pomocy USB – dla zmarzlaków i freeków technologicznych. Do kupienia w sport-shop.pl. Cena: 369 zł.

Wkładki do butów na baterie. Fot. zrzut z ekranu/sport-shop.pl

Wkładki do butów na baterie. Fot. zrzut z ekranu/sport-shop.pl

Rękawiczki dla palaczy

To kolejny przykład na kreatywny produkt. Rękawice zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach palących (choć palenie szkodzi zdrowiu), zarówno prawo- jak i leworęcznych. Jedna z dwóch rękawic posiada metalowy otwór na umieszczenie papierosa. Sklep: Allegro, cena: 68 zł.

Rękawice dla osób palących. Fot. zrzut z ekranu/suck.uk.com

Rękawice dla osób palących. Fot. zrzut z ekranu/suck.uk.com

Kubek termiczny z zaparzaczem

Jest w wersji dla miłośników herbaty – ustnik z sitkiem, które zatrzymuje liście herbaty liściastej oraz nacięcie na sznureczek, dzięki czemu torebka z herbatą nie zmienia swojego położenia. A także jest opcja dla kawoszy – kubek termiczny z filtrem do kawy. Co więcej, towar posiada podwójne ścianki, które chronią dłonie przed poparzeniem, a zarazem utrzymują dłużej temperaturę napoju. Do nabycia w garneczki.pl. Cena: od 69,90 do 159,90 zł.

Kubki termiczne z zaparzaczami do kawy i herbaty. Fot. zrzut z ekranu/garneczki.pl

Kubki termiczne z zaparzaczami do kawy i herbaty. Fot. zrzut z ekranu/garneczki.pl

Żywność liofilizowana

Ciepły posiłek pomaga w rozgrzaniu organizmu. Nie zawsze jednak jest możliwość podgrzania jedzenia czy przyrządzenia dania. Wówczas przydaje się żywność liofilizowana, która w technicznym języku określana jest jako wysuszone jedzenie po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia.  Usuwane jest od 70-90 proc. wody, stąd też żywność liofilizowana jest sproszkowana i należy zalać ją wrzątkiem. Jest wysokokaloryczna, więc nadaje się podczas wysiłku fizycznego. Nie ma w niej chemii. Smakuje i wygląda jak domowy obiad. Można zjeść np. kurczaka w sosie słodko-kwaśnym, zupę grzybową, jajecznicę, owsiankę, spaghetti, gulasz z kaszą. Do kupienia w e-pamir.pl, cena: od 10 do 39 zł za jeden posiłek.

Zupa grzybowa w postaci suchej. Fot. zrzut z ekranu/e-pamir.pl

Zupa grzybowa w postaci suchej. Fot. zrzut z ekranu/e-pamir.pl

Przeczytaj teraz: 10 przykazań dla kupujących na raty

***

Zdjęcia otwarciowe: