Jak przez internet dobrać kolor farby?
Magdalena Parys

Dzisiaj z pomocą wystroju wnętrz przychodzą generatory kolorów online, czyli inaczej programy do aranżacji kolorystycznych. Sprawdź, jak działają w praktyce.

Wakacje to najpopularniejszy okres na remonty mieszkań czy domów. Dane GUS od kilku lat pokazują, że Polacy czas letniego odpoczynku poświęcają właśnie na odświeżenie wnętrz. Z reguły sprzyja pogoda. Łatwiej też starać się o urlop, gdy część współpracowników również jest nieobecna w pracy i projekty są chwilowo wstrzymywane. A dla rodzin z dziećmi to po prostu jedyny czas, w którym jest mniej domowników – dzieci są na koloniach, obozach sportowych czy u dziadków.

Mówi się też, że remont obok rozwodu i śmierci najbliższej osoby jest najbardziej traumatycznym przeżyciem. Jednak przy użyciu nowych technologii można nieco zniwelować stres, a i pracę sobie ułatwić. Chociażby przez dobór koloru farby do wnętrz przez internet, który według badań agencji Opinia24 z 2017 roku dla ponad 40 proc. kupujących stanowi największe wyzwanie podczas zakupu farby.  

Wybór koloru farby bez wychodzenia z domu

Większość producentów farb wychodzi naprzeciw osobom niezdecydowanym i tym, którym trudno jest sobie wyobrazić dany kolor na ścianie. Jedne marki, takie jak Tikkurila, Dekoral umożliwiają wczytanie zdjęcia wnętrza i dopasowanie do ścian odpowiedniej farby. Inne marki, takie jak Dulux, Śnieżka, Magnat  idą o krok dalej  i stawiają na rozszerzoną rzeczywistość, wpływając bezpośrednio na twój kontakt z kolorem farby i jednocześnie, kształtując doświadczenie. Co ciekawe, generatory kolorów online nie wymagają użycia specjalistycznych okularów czy okablowanych nakryć głowy, jak to się często kojarzy ze zjawiskiem wirtualnej rzeczywistości. W praktyce wygląda to tak, że aplikacja producenta farby umożliwia zobaczenie w czasie rzeczywistym koloru na twojej ścianie. Wystarczy jedno dotknięcie ekranu, aby zmienić kolor ścian i zobaczyć finalny efekt na żywo (na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego), zanim pomalujesz pomieszczenie.

Zobacz, jak działa jedna z aplikacji do testowania kolorów farb przy użyciu nowych technologii:

Źródło: Dulux Let's Color Polska/youtube.com

Przy okazji aplikacje pozwalają na łączenie barw, dopasowanie farby ze zdjęć np. do mebli, zapisywanie swoich metamorfoz i dzielenie się nimi na portalach społecznościowych. Z narzędzi do aranżacji kolorystycznych można korzystać zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych.

Przeczytaj więcej: Menedżery haseł – jak łatwo zapamiętać dane do logowania?

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay