Jak wypadają ceny w polskim Zalando w porównaniu z innymi krajami?
Magdalena Parys

Sprawdziliśmy ceny w europejskich sklepach Zalando. Asortyment w Polsce nie zawsze jest najtańszy, chociaż zarobki są najniższe

Oferta produktowa sklepu różni się w krajach w nieznacznym stopniu. Podobnie jest z cenami. Jednak porównując koszty produktów do zarobków w Polsce i w Niemczech, dysproporcje cenowe wydają się większe. To, co w kraju nad Wisłą może uchodzić za luksusowe (ze względu na swoją wartość), niekoniecznie będzie tak samo traktowane u naszych zachodnich sąsiadów.

Do tej pory publikowaliśmy zestawienia cen produktów na rynku lokalnym. Teraz wychodzimy poza granice Polski. Pod lupę wzięliśmy rzeczy z niemieckiego eSklepu Zalando, który bardzo szybko stał się jedną z największych firm handlowych w Europie. Obecnie sprzedaje ponad 1700 marek. Jest dostępny w 15 krajach Europy.

Do porównania wzięliśmy rzeczy wybrane losowo z kolekcji damskiej i męskiej.

ceny w Zalando w Polsce

Jak widać, rzeczy dostępne w polskim Zalando nie zawsze są najtańsze, choć siła nabywcza Polaków jest trzy- albo czterokrotnie niższa niż w krajach zachodnich. Nawet, gdy produkty kosztują mniej w zalando.pl, różnice są niewielkie. Z reguły jest to kilka złotych.  A porównując ceny do zarobków w państwach europejskich, Polska wypada słabo. Polak zarabiający średnią krajową (ok. 4100 zł brutto) może kupić koszulę męską za 129 zł lub skórzane baleriny za 169 zł, podczas gdy Niemiec ze średnią pensją ok. 14 tys. zł brutto czy obywatel Luksemburga z przeciętnym wynagrodzeniem w wysokości ponad 20 000 zł brutto, te same rzeczy mogą nabyć w cenach 130 zł i 174 zł.

Czytaj teraz: Klucz do sukcesu: Zalando, jak rozkochało w zakupach miliony Europejczyków

***

Fotografia otwarciowa: CC by Michael Panse /Flickr