Jak za kilka złotych mieć dostęp do kilku tysięcy książek
Magdalena Parys

W sieci jest kilka miejsc, gdzie za drobne kwoty można korzystać z bogatych baz ebooków na laptopy, tablety, smartfony i czytniki. Za nowatorskim podejściem do czytania przemawiają przede wszystkim wygoda i funkcjonalność

Jak wyglądają oferty czytania książek elektronicznych? Ile to kosztuje? Jakie są ograniczenia? I dlaczego warto czytać ebooki? Sprawdziliśmy to specjalnie przed weekendem majowym, który  niezależnie od pogody  powinien sprzyjać lekturze. Nie zapomnieliśmy również o maturzystach, dla których najbliższe dni to już ostatni dzwonek na powtórkę materiału przed egzaminem dojrzałości.

Czytaj również: Weekend majowy w cudzym mieszkaniu? 10 powodów „za”

Biblioteki internetowe

Istnieją eSklepy, gdzie ebooki są tylko częścią większej oferty produktowej (CDP, Empik, Gandalf), a są i takie przestrzenie, które mają wyłącznie produkty cyfrowe i papierowych edycji nie sprzedają (Woblink, Ebookpoint, Publio, Nexto). Lecz to wciąż nie są miejsca, gdzie książki można konsumować do woli. Za każdy egzemplarz trzeba bowiem zapłacić osobno. Inaczej jest natomiast w serwisach – Legimi.pl i ibuk.pl, działających na kształt bibliotek, do których wykupuje się abonament na czytanie e-booków.

Legimi.pl – sposób na relaks

Oferuje dostęp do ponad 15 000 książek elektronicznych bez limitu za jedyne 32,99 zł miesięcznie (pierwsze 7 dni jest darmowych). Co oznacza, że można legalnie pobierać tyle tytułów, ile ci się podoba, przy okazji zaoszczędzając sporo pieniędzy. Jedna książka kosztuje średnio 25-30 zł. Dla mniejszych głodomorów książkowych są pakiety w niższych cenach: 6,99 zł, 19,99 zł, 23,99 zł i z określonymi miesięcznymi limitami stron (odpowiednio 150, 500, 750).   

Oferta internetowego księgozbioru jest szeroka. Każdy znajdzie coś dla siebie. W ramach abonamentu dostępne są wydawnictwa: Świat Książki, G+J, Albatros, Insignis, Marginesy, Muza, Wielka Litera, MG, Fabryka Słów i inne. Co ważne, dostępne są też nowości.

Uwaga, nie wszystkie ebooki, które można kupić w Legimi, są dostępne w ramach abonamentu (brakuje np. wydawnictwa WAB). Niektórych wydawnictw w ogóle nie ma w tej księgarni internetowej (np. Czarna Owca, Czarne, Wydawnictwo Literackie, Znak). Nie ma też książek kucharskich, typowych przewodników.  Przed wykupieniem abonamentu najlepiej przejrzeć katalog ebooków, koniecznie wyszukując wg kryterium tylko w abonamencie”.

Warto również mieć na uwadze, że jeśli przestaniesz opłacać usługę, to stracisz dostęp do ebooków, również tych wcześniej pobranych.

Czytaj także:  Jedna karta do płatności w tradycyjnych sklepach i internecie

Ibuk.pl – szybka powtórka

Druga propozycja wypożyczalni ebooków to serwis ibuk.pl. Nie jest alternatywą dla Legimi, bo nie znajdziesz tu literatury pięknej, czy faktu. Ibuk, należy do Wydawnictwa Naukowego PWN. Oferuje przede wszystkim pozycje naukowe i akademickie, czyli coś dla maturzystów, studentów i wszystkich, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę. Można wybierać spośród ponad 6000 e-książek, wydanych przez: PWN, PZWL, WAM, Scholar, Impuls i inne wydawnictwa akademickie.

Książki czyta się w aplikacji myIBUK . Do wyboru są trzy rodzaje abonamentów: miesięczny z 5 ebookami za 19,90 zł, 3-miesięczny – 10 ebooków za 34,90 zł i 5 miesięcy za 44,90 zł na 15 książek elektronicznych. W ramach wykupionych usług można również tworzyć konspekty notatek, zaznaczać fragmenty książek i kopiować  gotowe bibliografie.

Zalety ebooków, które wynikają z dobrodziejstw nowych technologii

  • Możliwość czytania dosłownie wszędzie – nie zawsze masz możliwość zabrać ze sobą książkę (ciężar, objętość). Natomiast telefon, tablet, czy czytnik z ebookiem zmieszczą się do plecaka, torebki a - przy mniejszej przekątnej ekranu - nawet do kieszeni. Innymi słowy, książkę można czytać w autobusie, w pociągu, w domu, w łóżku.
  • Oszczędność miejsca – ebook nie zajmuje miejsca na półce. Urządzenia elektroniczne mogą pomieścić setki woluminów.
  • Wierne odwzorowanie prawdziwej książki – kartkowanie stron, podział dokumentu na bloki tekstu, rozdziały, spis treści.
  • Szybkość zakupu – nie musisz wychodzić z domu, aby stać się posiadaczem nowej książki. Po dokonaniu zakupu przez internet niemal natychmiast możesz rozpocząć czytanie. Link do pobrania przychodzi na e­-maila w ciągu kilku minut.
  • Możliwość czytania na różnych urządzeniach – laptopie, tablecie, smartfonie i czytniku.
  • Nakład e­booków się nie wyczerpuje, gdyż ich produkcja polega na wielokrotnym kopiowaniu pliku. Nie ma więc obawy o to, że w księgarni internetowej braknie pozycji, której poszukujesz.
  • Ochrona lasów – na wydrukowanie jednej tony papieru potrzeba aż 17 drzew. Na wyprodukowanie ebooka nie potrzeba żadnego. Książka elektroniczna jest prawdziwym proekologicznym rozwiązaniem.
  • Książka elektroniczna jest niezniszczalna – nie występuje w formie fizycznej. Jedynym zagrożeniem może być przypadkowe usunięcie pliku e­booka.
Zalety ebooków, które wynikają z dobrodziejstw nowych technologii

Na pewno papierowe książki są magiczne i mają moc przyciągania, ale… nie da się zatrzymać cyfrowego tsunami. Kto wie, może w 2050 r. drukowane książki będzie można zobaczyć już tylko w muzeach? 

***

Fotografia otwarciowa: © carballo/Fotolia