Jak zniknąć z sieci?
Magdalena Parys

Jedno kliknięcie i Twoje działania w sieci stają się niewidoczne. Sprawdź, jak to możliwe.

Panuje przekonanie, że w sieci nic nie ginie. Raz pozostawiony ślad – zdjęcie wrzucone w social mediach, wpis na forum, logowanie do sklepu – pozostają na długo w pamięci wyników wyszukiwania Google. Okazuje się jednak, że można usunąć swój cyfrowy ślad – choć w części.

Jeśli więc chcesz mieć kontrolę nad informacjami na swój temat w internecie, przeczytaj ten tekst.

Deseat.me – strona do usuwania danych z sieci

Witryna szwedzkiego projektu ma prosty mechanizm działania. Wyszukuje wszelkie strony i profile w sieci, które są powiązane z danym adresem e-mail na koncie Gmail (@gmail.com) lub Outlook (domeny: @outlook.com, @hotmail.com, @live.com and @msn.com), następnie jednym kliknięciem umożliwia usunięcie konta lub profilu, np. w nieodwiedzanym serwisie. 

Schemat działania serwisu deseat.me

Schemat działania serwisu deseat.me. Fot. deseat.me

Sprawdziłam to, logując się na jedno z moich kont pocztowych Gmail. Na liście znalazło się kilka usług (stron internetowych, do których użyto tego konkretnego maila). Tym sposobem w kilka chwil udało się zrobić porządek ze starymi i/lub nieużywanymi kontami. 

deseat.me - lista serwisów do usunięcia

Kolejka serwisów połączonych z pocztą Gmail. Fot. zrzut z ekranu/deseat.me

Twórcy deseat.me zapewniają, że narzędzie jest w pełni bezpieczne. Strona korzysta bowiem z zabezpieczającego protokołu autoryzującego OAuth. Zbiera informacje na temat kont, do których podpięty jest twój adres mailowy, ale nie otrzymuje dostępu do samej skrzynki mailowej.

Deseat.me nie wymaga też zakładania konta. Logujesz się poprzez Gmaila lub Outlooka (dostęp jest również możliwy dla użytkowników Office365).

Przeczytaj teraz: Czego kurier robić nie musi?

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay