Jaką kartę użyć, żeby zapłacić jak najmniej za lot?
Magdalena Parys

Linie lotnicze podczas rezerwacji biletów na samolot pobierają opłatę transakcyjną. Koszt jednego przelotu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt złotych. Sprawdź, jak można ominąć tę należność

Karta płatnicza jest najpopularniejszym instrumentem płatności przy zakupie biletów lotniczych. Jednak nie każda karta działa tak samo. Jej rodzaj określa i wpływa na ostateczną cenę biletu. Mówiąc wprost, płacąc kartą kredytową w większości linii lotniczych zapłacisz więcej za lot. Z kolei, wybierając kartę debetową (wypukłą) do ceny końcowej nie zostaną doliczone żadne dodatkowe opłaty. Przeanalizowaliśmy dane dotyczące opłat transakcyjnych przy użyciu kart, na trasach krajowych, kontynentalnych i międzykontynentalnych 5 popularnych przewoźników lotniczych. Wszystkie informacje zebraliśmy w formie infografiki.

Wysokość opłaty transakcyjnej za płatność kartą przy zakupie biletu lotniczego

Wartość dodatkowych opłat, które trzeba ponieść w momencie zapłaty za podróż zależy od linii lotniczej i rodzaju użytej karty – instrument płatniczy bazujący na limicie kredytowym przyznanym przez bank lub karta wydawana do konta bankowego, z którego bank pobiera należność (natychmiast) i nie pozwala na powstanie ujemnego salda na koncie. Zatem, to czy cena biletu wzrośnie o 1 czy 2 proc. nie jest podyktowane decyzją banku lub wystawcy karty – Visa, MasterCard, American Express. Sprawdź, jaką kartą najlepiej płacić za przelot u poszczególnych przewoźników.

Czytaj również: Jaką kartą można płacić w internecie

Ryanair

Płacąc za lot, kartą debetową do biletu nie jest doliczana dodatkowa opłata. Z kolei w przypadku płatności kartą kredytową przewoźnik nalicza 2 proc. od ceny biletu. Tak np. za przelot z Warszawy do Wrocławia zapłacisz 111,88 zł przy użyciu: MasterCard Debit, Visa Connect, Visa Debit/Delta i Visa Electron. A o 2,42 zł (2 proc.) więcej – korzystając z: American Express, MasterdCard, MasterCard PrePaid i Visa. Identycznie jest w przypadku podróży do innego państwa. Za lot z Warszawy (Modlina) do Paryża trzeba zapłacić o 3,37 zł (2%) więcej przy użyciu kart kredytowych.

Wizz Air

Główny konkurent Ryanaira ma nieco inną politykę. W 2013 r. zrezygnował z pobierania opłaty transakcyjnej, ale wprowadził opłatę manipulacyjną  w wysokości 37 zł (8 euro) za lot w jedną stronę dla jednego pasażera. Niezależnie więc, jaką kartą zapłacisz – Visa, Visa Electron, Maestro, MasterCard, Wizzair, UATP – do ceny biletu w dwie strony zostanie doliczone 74 zł. Dla przykładu cena biletu tam i z powrotem na trasie Warszawa-Paryż wynosi 254 zł + 74 zł za opłatę manipulacyjną.

Easy Jet

Brytyjskie tanie linie lotnicze za płatność kartą kredytową: MasterCard, Visa, American Express, UATP/AirPlus, Diners/Discover zwiększają cenę biletu o 1 proc. jego wartości. Za przelot z Krakowa do Londynu zapłacisz 465 zł albo 470 zł.

LOT

Polski przewoźnik do opłat transakcyjnych podchodzi najbardziej liberalnie. Zarówno za płatność kartą debetową ani kredytową nie pobiera żadnych opłat. Bez dodatkowych kosztów można płacić: MasterCard, Visa, Visa Electron, Diners Club, American Express, JCB.

Lufthansa

Niemieckie linie lotnicze mają z kolei najbardziej skomplikowany model naliczania opłat transakcyjnych za płatność kartą. Poza rodzajem użytej karty, liczy się również miejsce wylotu i trasa do przemierzenia. Innymi słowy, przy płątności kartą debetową – Maestro, Master Debit, Visa Debit Card, Visa Electron – dodatkowe koszty nie są nigdy naliczane. Opłaty za zakup biletów nie ma również w momencie zapłaty kartą kredytową – Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, JCB Card, AirPlus Company Account/UATP – ale z wyłączeniem lotów z  Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Finlandii i Holandii. Wysokość opłaty transakcyjnej z tych 6 krajów wynosi nieco ponad 1 proc. wartości biletu. Dla przykładu, bilet z Berlina do Meksyku przy użyciu karty debetowej kosztuje 787,41 euro, zaś przy wykorzystaniu karty kredytowej jego cena wzrasta o 12,99 euro. A przy locie z Amsterdamu do Sydney – o 25 euro, gdy cena wyjściowa wynosi 1 872, 61 euro.