Jakich rzeczy NIE zwrócisz przez internet
Magdalena Parys

Masz 14 dni, aby odstąpić od umowy i zwrócić towar zakupiony poza sklepem. Jednak nie ze wszystkich zakupów można zrezygnować.

Każdy kiedyś dostał w prezencie coś z czego nie był do końca zadowolony: zestaw kosmetyków o zapachu lawendy, kolejną piżamę w szkocką kratę, czy szalik ze złotymi przeszyciami. Nie mówiąc już o rzeczach kupionych podczas wyprzedaży, w czasie których czyha wiele pokus cenowych. Zgodnie z polskim prawem rzeczy kupione przez internet można zwrócić co najmniej przez 14 dni od daty otrzymania. W niektórych eSklepach na rezygnację jest nawet 30 dni albo 100 dni. Choć zakupy internetowe dają większe pole manewru w zwrotach niż w przypadku zakupów tradycyjnych (przyjęcie zwrotu w galerii handlowej zależy od decyzji sklepu), niestety nawet w internecie nie wszystko jest do oddania.

Czternastodniowy okres na odstąpienie od zakupu nie ma zastosowania do:

1. Bilet lotniczy Ryanair. Podróż tanim przewoźnikiem można jedynie zmienić na inny dzień, miesiąc, kieruneko czym pisaliśmy w niedawnym materiale.

2. Bilet na koncert, mecz, do kina, teatru. Zgodnie z art. 38 pkt 12 ustawy o prawach konsumenta, wejściówka na imprezę kulturalną kupiona w internecie nie podlega zwrotowi – zarówno w Polsce, jak i w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Jedynym rozwiązaniem jest dobra wola organizatora wydarzenia, który dopuszcza zwroty biletów elektronicznych.

Czytaj teraz: bilet na koncert kupiony przez internet – zwrot pieniędzy

3. Bielizna. A dokładnie chodzi o bieliznę zapieczętowaną fabrycznie, czyli pakowaną w tzw. wielopaku, co reguluje obecnie art. 38 punkt 5 ustawy o prawach konsumenta. Zobaczenie jednej pary majtek wymaga otwarcia całego opakowania.

4. Towary kupione od osób prywatnych. Np. na Allegro, gdzie sprzedawać może każdy. W serwisie zwrotom podlegają tylko produkty nabyte w sklepach.

5. Rzeczy na indywidualnie zamówienie, np. garnitur szyty na miarę, bransoletka z grawerowaniem. Żaden sprzedawca nie przyjmie towaru przeznaczonego dla konkretnej osoby, nieuniwersalnego.

6. Rozpakowana płyta. Wszelkie nośniki dźwięku i obrazu do zwrotu wymagają oryginalnego opakowania. Jeśli więc odeślesz sprzedawcy płytę w stanie nienaruszonym, bez problemu otrzymasz zwrot pieniędzy.  

7. Produkty spożywcze z krótkim terminem ważności, tj. wędliny, owoce. Zwrócić można już natomiast produkty z długim terminem do spożycia, jak makaron, mąka.

8. Dzienniki, czasopisma. Pojedyncze egzemplarze prasy są nie do zwrócenia. Zrezygnować można natomiast z prenumeraty gazety.

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay