Kiedy realizowanie są zamówienia weekendowe?
Magdalena Parys

Sklepy internetowe i firmy kurierskie dostarczające zamówienia pracują non-stop, nawet w sobotę i niedzielę? Sprawdziliśmy to

2 września br. do Sejmu wpłynął projekt obywatelski NSSZ „Solidarność” o ograniczeniu handlu w niedzielę. Pomysł wzbudza kontrowersje – uderza w klientów i sprzedawców, ma szereg niespójności oraz niewyjaśnionych kwestii. Jedną z problematycznych spraw jest objęcie nowym prawem sklepów internetowych. Autorzy projektu decyzję ograniczenia niedzielnego handlu także w internecie argumentują tym, że w eSklepach sprzedaż odbywa się codziennie przez 24h, więc i ludzie odpowiedzialni za przyjęcie, zapakowanie oraz wysyłkę zamówienia pracują w niedzielę. Postanowiłam więc sprawdzić, jak jest w rzeczywistości. Rozesłałam maile do wybranych sklepów internetowych oraz przewoźników, pomagających im w obsłudze zamówień, z pytaniem – czy zakupy zrobione w weekend realizowane są od razu, czy w najbliższym dniu roboczym. Zrobiłam również zakupy internetowe w weekend, aby samej przekonać się, jak eSklepy działają od piątku wieczorem do niedzieli. Oto, co udało mi się ustalić.

Handel w niedzielę w sklepach internetowych

Zarówno mniejsze, jak i większe podmioty nie realizują zamówień w niedzielę. Część z nich wraz z zapleczem logistycznym (magazyny, centra logistyczne) nie pracuje nawet w sobotę, tylko w dni robocze. Zdarza się jednak, że Biura Obsługi Klientów niektórych sklepów są czynne w weekend (co ważne – nie uczestniczą w podstawowym procesie realizacji zakupów internetowych). Wyjątek stanowią również internetowe sklepy spożywcze, takie jak Tesco eZakupy, w których kompletowanie zamówień i dostawa odbywają się 7 dni w tygodni. Oni jednak ze względu na asortyment wymagający specjalnego transportu (samochody z chłodniami) korzystają z własnych usług dostawczych. Firmy kurierskie, współpracujące z większością sklepów online, w niedzielę bowiem także nie dostarczają paczek. Szczegóły w tabeli.

Sklepy internetowe i firmy kurierskie a realizacja zamówień w niedzielę

Wstrzymania realizacji zamówienia na czas weekendu doświadczyłam osobiście. W piątek wieczorem, 23 września zrobiłam zakupy w Zalando. Do niedzieli, 25 września włącznie mogłam anulować zamówienie, co by oznaczało, że przez weekend przesyłka nie została zapakowana ani wysłana. 

Sklepy internetowe i firmy kurierskie a realizacja zamówień w niedzielę

Złożenie zamówienia w weekend. Fot. zrzut ekranu/zalando.pl

Moje przypuszczenia potwierdziło Biuro Obsługi Klienta sklepu: „jeśli paczka jest spakowana, nie ma możliwości anulowania zamówienia” – usłyszałam.

Przesyłka została zapakowana i wysłana w poniedziałek, 26 września. Kurier dostarczył ją następnego dnia.  

zalando_dostawa

Potwierdzenie dostawy zamówienia. Fot. zrzut ekranu/skrzynka mailowa

Podsumowując, w przypadku zamówień od piątku wieczorem do niedzieli nie należy liczyć na otrzymanie przesyłki w poniedziałek. Jednodniowa i/lub dwudniowa realizacja  w tym wypadku jest niemożliwa. W przeciwieństwie do zakupów zrobionych np. we wtorek rano, które można otrzymać w tym samym dniu albo w środę.

Poniedziałek to czas na kompletowanie, pakowanie i wysyłanie produktów zakupionych podczas weekendu – termin realizacji kolejnych etapów zależy od strategii działania firmy. W najlepszym wypadku weekendową paczkę otrzymasz w następnym dniu roboczym, czyli we wtorek.

Czytaj teraz: TEST: dostawa tego samego dnia

***

Zdjecie otwarciowe: CC by Kuba Bozanowski/Flickr