Kiedy rosną ceny biletów lotniczych?
Magdalena Parys

Weekend, wieczór, większa grupa podróżnych, korzystanie z Apple to jedne z elementów, które mogą wpływać na wzrost kosztów przelotu. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje!

Nie jest tajemnicą, że ceny biletów na samolot potrafią się zmieniać nawet kilka razy dziennie, gdyż zależą od wielu czynników. O sposobach na tanie latanie pisaliśmy już 2 lata temu. Wraz z wejściem w życie, 26 marca, letniego rozkładu lotów postanowiliśmy kontynuować temat. 11 polskich lotnisk ma nowe połączenia w swoich ofertach. Łącznie nowości jest ponad 60. Tak więc, znajomość mechanizmów kształtowania się cen biletów lotniczych z pewnością się przyda.

#1. Pora dnia. Wyższe ceny biletów są z reguły wieczorem, ponieważ wówczas do komputerów – w celach prywatnych, nie zawodowych – zasiada więcej osób. Zdaniem specjalistów tańszych biletów najlepiej szukać od 8 do 18.

#2. Dzień tygodnia. Tanich biletów nie opłaca się też szukać w weekend. Wówczas większość klientów ma więcej czasu na spokojne przejrzenie ofert lotniczych. Przygotowania do sprzedaży weekendowej zaczynają się już jednak w czwartek. Tak więc w tym dniu można już zauważyć wzrost cen. W poniedziałek analizowane są wyniki sprzedaży za poprzedni tydzień i ustalane ceny na kolejne dni. Wobec tego najtańszych biletów należy wypatrywać we wtorki i środy. W środku tygodnia pojawiają się także najczęściej promocje, jak chociażby „Szalone środy” w polskich liniach LOT.

#3. Pora roku. Najwięcej zapłacisz zawsze za podróż w czasie wakacji, świąt, dłuższych weekendów. „W lipcu ceny biletów są aż o 15% wyższe od średniej, a w sierpniu o 14%. Najtańszym miesiącem na podróżowanie jest natomiast listopad. Ceny biletów są wtedy niższe średnio aż o 14,2% w porównaniu z pozostałymi miesiącami w roku” – czytamy na Skyscanner.

#4. Progi taryfowe nie są sztywne. Zależą od przewoźnika, długości i popularności trasy, dostępności miejsc w samolocie i wielu innych czynników, które są owiane tajemnicą. Wiadomo na pewno, że pierwsze kilka biletów oferowanych jest w najniższych cenach (pierwszy próg cenowy). Te bilety dostępne są zazwyczaj na kilka miesięcy przed planowaną datą wylotu. W miarę sprzedaży miejsc w systemie rezerwacyjnym pojawiają się bilety z kolejnych, droższych progów.

Kiedy rosną ceny biletów lotniczych?

Ceny biletów w zależności wypełnienia miejsc w samolocie. Fot. pasażer.com

Przykładowo, jeśli zajętych jest już 6 miejsc w cenie 46 zł, to za 7. miejsce zapłacisz 96 zł. A ostatnie dostępne bilety będą już kosztować 836 zł.

#5. Liczba pasażerów. Przy zamawianiu biletów dla większej liczby osób, cena za pojedynczy bilet może wzrosnąć. Wszystko zależy od dostępnej liczby miejsc w danej cenie. Dla przykładu, lot Ryanair z Wrocławia do Madrytu przy wyborze 1 pasażera kosztował 149 zł, natomiast przy wyborze 2 pasażerów koszt pojedynczego biletu zwiększył się do 179 zł. Można też zawsze kupić dwa bilety w oddzielnych, następujących po sobie transakcjach, ale w tej sytuacji trzeba się liczyć z brakiem miejsc obok siebie (system przydziela je losowo, jeśli nie wskażesz miejsca podczas rezerwacji).

#6. Aktywność w sieci. Mechanizmy (roboty) rozpoznają, w jakim stopniu osoba, która odwiedza stronę danego przewoźnika i wyszukuje loty, jest zainteresowana tematem. W praktyce wygląda to tak, że jeśli przeglądasz daną stroną i trasę kilka razy w ciągu tygodnia. To najprawdopodobniej zobaczysz coraz wyższe ceny, tak żeby utwierdzić cię w przekonaniu, że nie warto już czekać, bo będzie coraz drożej. Prewencyjnie można więc usunąć historię – pliki cookie z przeglądarki.

#7. Marka i jakość sprzętu. Jak się okazuje systemy potrafią też wychwycić z jakiego sprzętu korzystasz i w zależności od wybranego producenta, mogą być widoczne wyższe oferty cenowe biletów lotniczych. Eksperci z fly.pl przekonują, jeśli użytkownika stać na laptopa Apple, to też może zapłacić więcej za bilety lotnicze.

#8. Czas podróży. Często bilety na krótkie 3-dniowe wycieczki do krajów typowo turystycznych (Włochy, Hiszpania) kosztują niewiele w jedną stronę, a w drugą – cena już znacznie wzrasta (rekompensata dla linii lotniczych za okazyjną cenę na jednym z odcinków). Może się więc okazać, że lepiej kupić dwa bilety w jedną stronę.

Przeczytaj teraz: Kiedy dojdzie przelew z banku

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay