3 sposoby jak przygotować się na zakaz handlu w niedziele
Magdalena Parys

Ustawa o ograniczeniu sprzedaży w niedziele wchodzi 1 marca. Podpowiadamy, jak się przygotować na nową zakupową rzeczywistość.

Teoretycznie od marca zakupy w sklepach stacjonarnych będzie można robić w pierwszą i ostatnią niedzielę. W praktyce – zapisy mogą okazać się fikcją. Stacje benzynowe planują otwierać wielobranżowe sklepy, Biedronka zapowiada wydłużenie pracy w sobotę do 23:45 i rozpoczęcie zmiany w poniedziałek po godz. 24.00. Dłuższe godziny otwarcia, w dni poprzedzające niedziele wolne od handlu, rozważa też Lidl. Z kolei marki odzieżowe, jak np. Top Secret, obuwnicze i z asortymentem RTV i AGD planują otwierać showroomy, w których klient sprawdza towar, a zakupy zrobi przez internet w aplikacji sklepu. Nim jednak sprzedawcy przechytrzą rządzących i swoje plany na niedzielny handel wprowadzą w życie, może minąć trochę czasu. Poznaj więc kilka sposobów, które na pewno nie zawiodą w czasach ograniczonego handlu.

Zakupy przez internet

Sklepy internetowe zostały usunięte z ustawy ograniczającej handel w niedziele, choć w pierwotnej wersji też miały być zamknięte. Refleksja przyszła w porę. Wyłączenie e-sklepu na jeden dzień jest niemożliwe, ponieważ to jest wirtualna platforma. Sklepy internetowe już poprzez możliwość kupowania przez 24/7 dni w tygodniu, niższe ceny, szerszą ofertę i zakupy bez wychodzenia z domu zyskują przewagę nad offlinem. W dobie niehandlowych niedziel e-commerce powinien przybrać na sile. Eksperci przewidują, że w tradycyjnych sklepach można się spodziewać większych kolejek, problemów ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego.

Czytaj także: Kiedy realizowane są zamówienia weekendowe?

Kalendarz z niedzielami z zakazem handlu

Jeśli jednak koniecznie chcesz odwiedzić sklep stacjonarny, warto mieć pod ręką kalendarz, żeby nie odbić się od zamkniętych drzwi. Jakiś czas temu przygotowaliśmy ściągę – z podziałem na niedziele handlowe i te z zakazem sprzedaży w 2018 roku. W kolejnych latach, planowane są większe restrykcje – jedna niedziela handlowa w miesiącu w 2019 roku, a od 2020 całkowity zakaz sprzedaży w niedziele, poza małymi wyjątkami. Dla zapominalskich zostają oczywiście jeszcze sklepy internetowe.

Kupowanie na zapas

Kolejnym sprawdzonym sposobem na radzenie sobie z zamkniętymi sklepami jest pragmatyczne podejście do tematu, czyli robienie większych zakupów. Rozważając kupowanie w myśl zasady „rzadko a dużo”, warto skorzystać z usług sklepów internetowych, które ciężkie zakupy dostarczą Ci bezpośrednio pod drzwi.

Najbliższe niedziele wolne od handlu szykują się 11 i 18 marca.