Chemikalia obecne w ubraniach
Magdalena Parys

Greenpeace od lata bada skład ubrań różnych marek. Wyniki mogą niepokoić.

Kilka lat temu międzynarodowa pozarządowa organizacja ekologiczna dowiodła, że popularne sieciówki sprzedają ubrania szkodliwe dla zdrowia – toksyczne substancje w procesie produkcji przenikają do oferowanych produktów w sklepach. „Chemiczna” odzież może powodować alergie skórne, wpływać negatywnie na gospodarkę hormonalną, a nawet powodować raka. Jak się również okazuje niebezpieczne substancje używane w przemyśle odzieżowym mogą zatruwać także środowisko naturalne. H&M paląc kilkanaście ton niesprzedanej odzieży przyznał, że zutylizowane produkty zawierały substancje chemiczne.

Substancje chemiczne w odzieży

Tablica Mendelejewa w składzie ubrań liczy kilka pozycji. Są wśród nich:

  1. PFC (Perfluorowęglowodory) – wykorzystywane w ubraniach nieprzemakalnych (kurtki ortalionowe, stroje kąpielowe).
  2. Nikiel, ołów, kadm i inne metale ciężkie – stosowane do produkcji kolorowych nadruków.
  3. Formaldehyd – sprawia, że tkaniny mają żywsze barwy, a dodatkowo chroni również przed zagnieceniami. Można go znaleźć m.in. w ubraniach nylonowych.
  4. Chrom sprawia, że tkanina staje się gładsza i milsza w dotyku.
  5. Polimery, do których zalicza się poliester – jeden z najpopularniejszych składników dodawanych do odzieży. Nie przepuszcza powietrza, przez co skóra nie może oddychać i w efekcie może prowadzić do rozwoju drobnoustrojów i uczuleń.
  6. Związki cynoorganiczne – stosowane w celu ochrony ubrań przed pleśnią, stęchlizną i grzybami.
  7. Barwniki – odzież nabiera soczystych nienaturalnych kolorów.
  8. PBDE (polibromowany eter difenylowy) sprawia, że tkanina jest ognioodporna.
  9. Pestycydy – konserwują odzież przed wilgocią

Warto zauważyć, że związki chemiczne w markowych produktach nie dominują (może poza poliestrem), ale wciąż są niebezpieczne do tego stopnia, że marki należące do grupy Inditex (m.in. Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho) do 2020 r. mają podobno zaprzestać używania jakichkolwiek toksycznych związków w ubraniach. Dla konsumentów jest to więc dobry znak.

Czy można uniknąć chemii w ubraniach?

Aby mieć w szafie rzeczy wolne od szkodliwych środków najlepiej kupować produkty wytworzone z naturalnych włókien, takich jak bawełna, len, kaszmir, jedwab i w naturalnych kolorach oraz bez nadruków. Warto też czytać składy metek, wąchać ubrania – te wyposażone w chemiczne substancje mają specyficzny zapach. Zaleca się również sprawdzania pochodzenia towaru. Napis „made in China” zwiększa prawdopodobieństwo, iż towar jest skażony. Nie zaszkodzi również wyprać rzecz przez założeniem.

 

Przeczytaj teraz: Co dzieje się z niesprzedanymi produktami?

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay