Jak mądrze kupować prezenty świąteczne przez internet? 7 porad dla każdego

Kupowanie prezentów świątecznych przez internet jest z roku na rok coraz popularniejsze. Z badania Mastercard wynika, że już 7 na 10 konsumentów skorzysta z takiego rozwiązania (1). Internauci decydują się na zakupy online z wielu powodów – chcą rozłożyć wydatki w czasie, skorzystać z atrakcyjnych promocji lub oszczędzić sobie nerwów i nie stać w kolejkach. Jak w takim razie kupować prezenty przez internet z głową? Oto kilka rad, które przydadzą się w przedświątecznym chaosie.

1. Nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę

Centra handlowe w gorączce przedświątecznych zakupów to przede wszystkim promocje, dużo ludzi i... kolejki. Stąd często zapada decyzja o zamówieniu prezentów przez internet. Kupujący online często jednak nie mają świadomości szeregu zmiennych, które dzieją się po kliknięciu przycisku Kup Teraz – to, czy nasza przesyłka dotrze na czas, zależne jest nie tylko od sprzedawców, ale i firm logistycznych, czyli poczty i kurierów. Wszyscy przygotowują się do sezonu świątecznego z wyprzedzeniem, zatrudniając pracowników tymczasowych, którzy będą w stanie obsłużyć zamówienia w obiecanym czasie. Pomimo tych przygotowań, zamówień jest z każdym rokiem coraz więcej i mądry konsument powinien pamiętać o opóźnieniach, które tak czy inaczej w tak gorącym okresie mogą się pojawić. Dlatego najlepiej jest zaplanować zakupy odpowiednio wcześniej. Eksperci twierdzą, że zamawianie prezentów po 14 grudnia jest obciążone sporym ryzykiem nieotrzymania przesyłki przed Świętami.

2. Tanio, taniej, najtaniej - porównuj oferty

Listopad jest miesiącem promocji - to wtedy ma miejsce m.in. Black Friday, czyli jeden z największych dni wyprzedaży na świecie. Black Friday pochodzi z USA, jednak zyskuje coraz większą popularność także w Polsce. W wielu sklepach obniżki potrafią sięgać nawet do 50%, co brzmi jak świetna okazja do kupienia prezentów najbliższym. Warto jednak być ostrożnym, bo nie trudno jest trafić na pozorną promocję. Niektóre firmy specjalnie zawyżają ceny produktów tuż przed przecenami, tylko po to, aby skusić kupujących wyjątkową okazją. W przypadku szukania atrakcyjnych ofert niezmiennie przydaje się porównywarka cen, np. Ceneo, która daje możliwość sprawdzenia nie tylko najtańszej ceny interesującego nas towaru, lecz także innych aspektów, przydatnych w trakcie przedświątecznych zakupów, takich jak opinie o produkcie czy szczegółowe informacje. Dzięki Ceneo można też sprawdzić opcje wysyłki lub osobistego odbioru produktu. Być może prezent, który chcemy kupić, nie musi być w ogóle wysyłany, bo znajduje się w sklepie offline, do którego można zajrzeć w drodze powrotnej z pracy i zaoszczędzić czas?

3. Kupuj produkty lokalne

Wybór odpowiedniego prezentu, z którego obdarowany będzie zadowolony, to często spore wyzwanie. Jeżeli mamy problem ze znalezieniem czegoś wyjątkowego, a pomysły z sieciówek nie są w żaden sposób interesujące, warto przyjrzeć się ofertom małych polskich biznesów. W marketplace’ach takich jak Pakamera, Etsy czy Showroom można znaleźć wiele oryginalnych produktów – od kosmetyków, przez dodatki do wnętrz, po ubrania. Często są robione od A do Z w Polsce, a więc kupując je, nie tylko dajemy bliskiej osobie coś niepowtarzalnego, ale też wspieramy polskich przedsiębiorców i polską gospodarkę.

4. Zapłać później

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia potrafią nadwyrężyć każdy portfel. Dlatego wielu konsumentów decyduje się rozłożyć kupno prezentów w czasie, dzięki czemu nie wydają dużo w samym grudniu. Dla tych, którzy szukają różnych opcji na sprytniejsze kupowanie online, dobrym rozwiązaniem może być np. skorzystanie z odroczonej płatności PayU Płacę później. Dzięki tej usłudze zamówienie opłaca się wtedy, kiedy jest to wygodne, nawet jeżeli chwilowo nie posiada się środków na koncie. Nie trzeba płacić z góry. Można odroczyć płatność aż do 30 dni od daty zakupu produktu lub rozłożyć ją na 6 wygodnych rat, gdy jednak okaże się, że potrzeba więcej czasu na spłatę. Jest to z pewnością ciekawe rozwiązanie dla wszystkich kupujących w internecie i przydatne w planowaniu wydatków świątecznych.

5. Bądź ostrożny

Bezpieczeństwo w sieci trzeba zachowywać zawsze, jednak w gorączce świątecznych zakupów łatwo o tym zapomnieć. Dlatego przypominamy, że prezenty należy kupować  tylko ze sprawdzonych sklepów, upewniać się, że płatność przesyłana jest do odpowiedniego miejsca i opiewa na właściwą kwotę. Więcej przydatnych porad, jak bezpiecznie kupować w sieci, znajduje się w innych artykułach na naszym blogu:

  1. Jak się bronić przed oszustwem internetowym,
  2. 6 skutecznych porad jak bezpiecznie kupować online,
  3. Jak mądrzej kupować w sieci? Pięć sposobów na bezpieczne i oszczędne zakupy
  4. Przypadkowa płatność w fałszywym sklepie. Jak nie dać się oszukać?

Warto przeczytać o technikach stosowanych przez internetowych oszustów – w końcu te informacje przydadzą się nie tylko w trakcie kupowania prezentów świątecznych, ale też w inne dni w roku.

6. Pamiętaj o prawie do zwrotu

Nietrafione podarki świąteczne to dość popularne zjawisko. Na szczęście zakup prezentów przez internet pomaga łatwo sobie z nim radzić – e-konsumenci mają w końcu większą ochronę prawną niż kupujący offline. Każdy nietrafiony prezent można zwrócić w ciągu 14 dni od momentu otrzymania towaru, bez konieczności podawania przyczyny swojej decyzji. Warto jednak wspomnieć, że temu prawu nie podlegają wszystkie produkty. Nie można zwrócić towarów, które zostały otwarte i użyte, np. kosmetyków, a także tych robionych na zamówienie, czyli na przykład biżuterii z grawerem lub takich, z których zostało usunięte oryginalne opakowanie.

7. Płać za zamówienie online

Przed Świętami jesteśmy zabiegani, ale zależy nam też na tym, aby każdy z prezentów dotarł do nas na czas. Dlatego za świąteczne zakupy warto płacić online i zrezygnować z wybierania opcji za pobraniem. Zamówienia opłacane przez internet są realizowane dużo sprawniej, co wiąże się też z szybszą dostawą. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli wybierasz płatność za pośrednictwem PayU, sprzedający od razu otrzymuje powiadomienie o otrzymaniu wpłaty. Dzięki temu nie musi czekać na potwierdzenie przelewu, co często zajmuje od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin i opóźnia wysyłkę towaru.
 

Wiesz już, jak kupować świąteczne prezenty przez internet. Teraz wystarczy, że weźmiesz sobie 7 naszych porad do serca, a unikniesz przedświątecznego chaosu i zadbasz o niespodzianki dla swoich bliskich.